Πήρε το ντέρμπι η Ανόρθωση- Στο -11 από την 1η θέση το ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης στο ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ με 2-0. Ο Βργκοτς μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ και ο Κβιλιτάια στο 67΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Στο -3 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα η “Κυρία” με 16 βαθμούς, στο -11 πλέον το ΑΠΟΕΛ από την κορυφή που συνεχίζει με μόλις 8β!

Είχε την… ουσία η Ανόρθωση που χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε το ζητούμενο. Σημαντική η συνεισφορά του Λόρια. Κάπως βελτιωμένο το ΑΠΟΕΛ, αλλά δεν σκόραρε για τέταρτο σερί παιχνίδι! Δοκάρι για τους “γαλαζοκίτρινους” ο Λουντέμο στο 25΄.

Σήκωσε… λευκή πετσέτα η ομάδα του Ουζουνίδη μετά το δεύτερο γκολ που σημείωσε η Ανόρθωση. Aναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ στο 8΄ με τον Ντε Βινσέντι να αποχωρεί τραυματίας.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης...

Δευτέρα 26/10 Νο2 Show

ΑΠΟΕΛ

Έναρξη...

2΄ Σουτ από τον Χουσμπάουερ μέσα στην περιοχή, η μπάλα σε σώμα αμυντικού

6΄ Στο έδαφος ο Ντε Βινσέντι- Ενοχλήσεις στον προσαγωγό εκ πρώτης

-Πάει για αναγκαστική αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Ο Λουντέμο θα περάσει στη θέση του "Ντέβι"

8΄ Στον αγώνα ο Λουντέμο αντί του Ντε Βινσέντι

9΄ ΓΚΟΛ/Ο Βργκοτς το 1-0! Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, δεν έδιωξε σωστά με το κεφάλι ο Νούχιου, καθώς άθελά του... έβγαλε μόνο του τον Βργκοτς, ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. ΕΔΩ το γκολ

13΄ Άστοχο σουτ από τον Γιένσεν, εκτός περιοχής

15΄ Πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, σφύριξε επιθετικό φάουλ ο Τιμόθεος Χριστοφή

-Προσπαθεί να... απαντήσει το ΑΠΟΕΛ στο γκολ που δέχθηκε, δεν έχει φτιάξει όμως κάποια ευκαιρία

17΄ Κόρνερ και για την Ανόρθωση, πέρασε ανεκμετάλλευτο

- Περίπου μοιρασμένη η κατοχή μπάλας

24΄ Κίτρινη στον Κορέια για φάουλ στον Ντονγκαλά\

25΄ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, βρήκε το Μερκή στο 2ο δοκάρι ο οποίος έκανε την κεφαλιά-πάσα στο Λουντέμο και ο τελευταίος με το κεφάλι ανάγκασε τον κίπερ της Ανόρθωσης να αποκρούσει εντυπωσιακά και τη μπάλα στη συνέχεια να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι

27΄ Πρόβλημα τραυματισμού με Ντονγκαλά

-Φώναξε Ατζίλι ο Ουζουνίδης, αλλά μπορεί να συνεχίσει ο Ντονγκαλά

-Πατάει...καλύτερα το ΑΠΟΕΛ μετά το 20΄

32΄ Κίτρινη στον Κλωναρίδη για φάουλ στον Γκαλίτσιο

-"Μην είστε στατικοί", φωνάζει ο Ουζουνίδης στους παίκτες του

34΄ Υπέροχη ατομική ενέργεια του Ντονγκαλά, έβγαλε τη σέντρα, άστοχη κεφαλιά ο Νούχιου υπό την πίεση του Βργκοτς

38΄ Γυριστό του Νούχιου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κόρνερ

-Εξακολουθεί να βάζει πίεση το ΑΠΟΕΛ, αμύνεται η Ανόρθωση

41΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση- Ο Σίλβα έκανε σπουδαία απόκρουση στο τελείωμα του Μίχα- Έπαιξαν γρήγορα οι της Ανόρθωσης ένα φάουλ που κέρδισαν στη μεσαία γραμμή, με τον Οκριασβίλι να βγάζει σε θέση βολής τον Ισραηλινό, αλλά ο Πορτογάλος κίπερ του ΑΠΟΕΛ είπε ΟΧΙ

Ημίχρονο - Τέσσερις τελικές για το ΑΠΟΕΛ, δύο η Ανόρθωση. Οι φιλοξενούμενοι την κατοχή μπάλας στο 60%. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ μετά τα πρώτα 20 λεπτά, είχε τη μεγάλη φάση με το δοκάρι, μπορούσε για το 2-0 η Ανόρθωση με τον Μίχα

Tα στατιστικά από την Cablenet:

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ για επιθετικό φάουλ που υπέδειξε ο ρεφ στον Νούχιου σε Γκαλίτσιο, ενώ είχε χάσει τη μπάλα ο Λόρια

-Κίτρινη στον Ζαχίντ

49΄ Ο Σελίν στη θέση του Κορέια, πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

51΄ Κίτρινη στον Ενσούε για φάουλ στον Οκριασβίλι

-Παρατηρήσεις από Τιμούρ στους παίκτες του

55΄ Πήγε να φτιάξει ευκαιρία η Ανόρθωση, αλλά τα... χάλασε ο Μίχα. Δυνατή... σέντρα, δεν πρόλαβε ο Κβιλιτάια

-Χωρίς ευκαιρία μέχρι στιγμής στο β΄ ημίχρονο

58΄ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ- Σέντρα του Ζαχίντ, άστοχος με το κεφάλι ο Νούχιου

58΄ Ο Κ.Αρτυματάς στη θέση του Χουσμπάουερ

60΄ Ο Ατζίλι στη θέση του Κλωναρίδη

61΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατζίλι, σωτήρια επέμβαση ο Λόρια στην αριστερή του γωνία

-Παραμένει πιο επικίνδυνο το ΑΠΟΕΛ. Έντονες παρατηρήσεις ξανά ο Τιμούρ στους παίκτες του

67΄ ΓΚΟΛ/2-0 με γκολ του Κβιλιτάια! Ο Γεωργιανός με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σίλβα. ΕΔΩ το γκολ

-Χωρίς να είναι επικίνδυνη η Ανόρθωση, έχει πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων

69΄ Ο Μαργκάσα στη θέση του Μίχα

72΄ Ο Μπεν Σαχάρ μέσα, έξω ο Ζαχίντ

-Μετά το 2ο γκολ της Ανόρθωσης, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ δείχνουν πολύ επηρεασμένοι ψυχολογικά. Η "Κυρία" κάνει σωστή διαχείριση