Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ με ανατροπή, τριάρα και σούπερ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ! (φώτος)

Μεγάλος νικητής ο Απόλλωνας στο ντέρμπι με την Ανόρθωση στη Λάρνακα. Αν και προηγήθηκε η "Κυρία", ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει με 3-1 και με 10 βαθμούς απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Πρώτη ήττα για την Ανόρθωση, παραμένει στους 7β.

Καλύτερη η Ανόρθωση στα πρώτα 30 λεπτά, δίκαια ήταν σε θέση οδηγού από το 19΄ με γκολ του Οκριασβίλι. Είχε οριζόντιο δοκάρι η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή με τον Νταμπό στο 14΄. Ο Απόλλωνας έβγαλε... αντίδραση στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους. Αρχικά έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπένσοπ στο 37΄ και πήρε προβάδισμα με γκολ του Πίττα στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου (45+3).

Στην επανάληψη ένας πρώην παίκτης της Ανόρθωσης, ο ο Δημήτρης Δημητρίου έκανε τρομερή εμφάνιση και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των "γαλάζιων". Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη μέχρι το 60΄ , αλλά πότε ο Δημητρίου και πότε η αστοχία δεν επέτρεψαν το 2-2. Όλα... τελείωσαν στο 76΄ όταν ο Λάρσον συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ. Προσπάθησε η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να μειώσει, αλλά ο κίπερ του Απόλλωνα ήταν εξαιρετικός. Θετικό ντεμπούτο για την Ανόρθωση ο Κβιλιτάια, επίσης ήταν θετικοί στο ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Απόλλωνα οι Κατελάρης και Λάρσον (σ.σ ως αλλαγή). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έγινε αναγκαστική αλλαγή  ο Γκαλίτσιος, ο οποίος έχασε τις αισθήσεις του για λίγο μετά από πτώση στο τερέν και αφού πρώτα έχασε ευκαιρία με κεφαλιά.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το "Αντώνης Παπαδόπουλος"...

-Ντεμπούτο για την Ανόρθωση ο Κβιλιτάια, ο Κατελάρης για τον Απόλλωνα

5΄ Ο Χριστοφή... κουβάλησε τη μπάλα, δεν μπόρεσε όμως να βρει τον Οκριασβίλι που περίμενε στην περιοχή

7΄ Ευκαιρία η Ανόρθωση με Κβιλιτάια, έκανε το σουτ, ο Ρομπέρζ έδιωξε σωτήρια

-Γρήγορος ο ρυθμός

14΄ Οριζόντιο δοκάρι ο Απόλλωνας- Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Νταμπό, απόκρουση από το Λόρια και στη συνέχεια η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

19΄ΓΚΟΛ/Ο Οκριασβίλι το 1-0! Όμορφος συνδυασμός Κβιλιτάια-Κορέια, ο τελευταίος έκανε υπέροχη προσπάθεια, πλάσαρε το Δημητρίου ο οποίος αρχικά είπε ΟΧΙ αλλά καραδοκούσε ο Οκριασβίλι, πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

22΄ Κίτρινη στο Βασιλείου για δυνατό μαρκάρισμα στον Γκαλίτσιο

28΄ Σουτ του Μαργκάσα, η μπάλα κόντραρε στο Μάρκοβιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Δημητρίου

30΄ Μέσα από την περιοχή ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ, η μπάλα στα πόδια του Κατελάρη

-Καλύτερη η Ανόρθωση με κορυφαίο τον Κβιλιτάια στο ντεμπούτο του

33΄ Πολύ δυνατό μαρκάρισμα του Νταουσβίλι στον Νταμπό, κίτρινη κάρτα

34΄ Εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα από μακρινή απόσταση, σε κόρνερ ο Λόρια

35΄ Πέναλτι για τον Απόλλωνα- Ο Γκαλίτσιος... γκρέμισε τον Νταμπό. Έδειξε την... άσπρη βούλα ο Τιμόθεος Χριστοφή. Αχρείαστο μαρκάρισμα

37΄ΓΚΟΛ ο Μπένσοπ! Πήγε αργά-αργά να εκτελέσει το πέναλτι και έστειλε το Λόρια στη δεξιά πλευρά και τη μπάλα αριστερά του κίπερ. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

40΄ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από πάσα του Νταμπό, ο Βασιλείου δεν βρήκε στόχο

42΄ Ευκαιρία με Γκαλίτσιο, άστοχος με το κεφάλι- Μένει κάτω τραυματίας ο Ελλαδίτης, καθώς προσγειώθηκε κάπως άτσαλα στο τερέν. Έχασε τις αισθήσεις του για λίγο

-Πάει για αναγκαστική αλλαγή η Ανόρθωση- Ετοιμάζει Αμπαρτζουμιάν

45΄ Ο Αμπαρτζουμιάν στη θέση του Γκαλίτσιου

2 λεπτά καθυστερήσεις

45+2 Νέα ευκαιρία με Βασιλείου ο Απόλλωνας- Ο Λόρια είχε την... απάντηση στη κεφαλιά του αριστερού φουλ μπακ των "γαλάζιων"

45+3 ΓΚΟΛ/Ο Πίττας το 1-2! Στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου, ο Πίττας με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Λόρια. Πολύ ωραίο γκολ για τον Απόλλωνα, που έφερε... τούμπα το ματς. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Τέλος ημιχρόνου

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου- Από 5 τελικές προσπάθειες, κατοχή μπάλας οι φιλοξενούμενοι στο 54%.  Καλύτερη η Ανόρθωση στα πρώτα 30 λεπτά, έβγαλε αντίδραση ο Απόλλωνας στη συνέχεια και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε και προβάδισμα

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Μαργκάσα

47΄ Φάση για την Ανόρθωση- Ο Δημητρίου... έβγαλε στην αριστερή του γωνία το τελείωμα του Οκριασβίλι

54΄ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση- Ο Οκριασβίλι μέσα από τη μικρή περιοχή... κεραυνοβόλησε το Δημητρίου, αλλά είπε ΟΧΙ!

-Καλύτερη η Ανόρθωση στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ο Απόλλωνας δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

58΄ Ο Ντιγκινί στη θέση του Μπένσοπ- Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

-Φώναξαν Ελουντού από τον πάγκο της Ανόρθωσης

60΄ Απευεθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, δύσκολη απόκρουση ο Λόρια

62΄ Ο Ελουντού στη θέση του Αρτυματά- Ρισκάρει ο Τιμούρ

66΄ Έντονες διαμαρτυρίες από τον Τιμούρ Κετσπάγια για ένα φάουλ που ζήτησε η Ανόρθωση- Κίτρινη στον κόουτς της Ανόρθωσης

68΄ Ετοιμάζει Λάρσον ο Σωφρόνης Αυγουστή

69΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, πλασέ από τον Νταμπό, έδιωξε ο Λόρια

72΄ Ντεμπούτο ο Λάρσον, εκτός ο Γιαννιώτας

74΄ Πρώτη επαφή με τη μπάλα ο Λάρσον, τελείωσε τη φάση με σουτ, με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Λόρια

75΄ Στο 55% η κατοχή μπάλας για την Ανόρθωση

75΄ Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση με Ελουντού, στην προσπάθεια του Ρομπέρζ να απομακρύνει τη μπάλα. Έπαιξε μπάλα ο Γάλλος στόπερ του Απόλλωνα

76΄ ΓΚΟΛ/Ο Λάρσον το 1-3! Ο Οκριασβίλι έκανε λάθος πάσα, κέρδισε μπάλα ο Λάρσον και την έδωσε στο Νταμπό και στη συνέχεια έβγαλε τετ α τετ το Σουηδό, ο οποίος στο ντεμπούτο του σκόραρε για το 1-3! Δείτε ΕΔΩ το γκολ.