Το Post Match της Ανόρθωσης

Η Ανόρθωση αναλύει το παιχνίδι με την Πάφο και την νίκη με 3-1 στο πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι για το κύπελλο.

Ανακεφαλαίωση
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο θεσμό του κυπέλλου η ομάδα μας, αφού μετά από ανατροπή επικράτησε της Πάφου με 3-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8». Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 3/2 στο «Α. Παπαδόπουλος».

Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και διεκδίκησε το γκολ έχοντας κάποιες καλές στιγμές με κορυφαία την απόκρουση του Τζουρ στο τετ α τετ του Ζάιρο στο 5’. Για την ομάδα μας η μεγάλη φάση ήρθε στο 31’ όταν ο Πόποβιτς εκτέλεσε εντός περιοχής και ο Ρούτκο απέκρουσε. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την Πάφο μπροστά στο σκορ, σε μια άτυχη στιγμή του Μάριου Αντωνιάδη που σημείωσε αυτογκόλ.

Τα δεδομένα στην επανάληψη άλλαξαν άρδην, με τον Νόβοτνι να κάνει κλέψιμο και να κερδίζει την αποβολή του Ρούτκο στο 47’ ενώ από το φάουλ ο Πόποβιτς ισοφάρισε στο 51’. Η Ανόρθωση ανέβηκε αγωνιστικά μετά από την εξέλιξη και βρήκε άλλα δυο γκολ. Πρώτα με τον Αμπαρτζουμιάν στο 70’ μετά από κομπίνα σε φάουλ του Πόποβιτς και στο 80’ από νέα εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου.

Δηλώσεις

Τιμούρ Κετσπάγια: «Πετύχαμε την νίκη απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Πάφος. Η Πάφος ξεκίνησε καλύτερα από εμάς στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε. Μετά ισορροπήσαμε το παιχνίδι και είχαμε κάποιες ευκαιρίες. Μετά την αποβολή, πετύχαμε το γκολ και έγινε η δουλειά μας πολύ πιο εύκολη. Βάλαμε άλλα δύο γκολ και κάναμε ένα πρώτο καλό βήμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη νίκη. Κερδίσαμε μία ομάδα που δεν βρίσκεται τυχαία εκεί που βρίσκεται στο πρωτάθλημα».