ΠΡΑΣΙΝΟ το ντέρμπι και... φωτιά στην κορυφή! (φώτος)

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση, την κέρδισε 1-0 με αυτογκόλ του Ντούρις και ανέβηκε στους 35 βαθμούς, με την "Κυρία" να έχει 36 και αγώνα λιγότερο. Στο 49' το μοναδικό γκολ του αγώνα, με την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ να είναι πιο απαιτητική στην μεγαλύτερη διάρκεια και ειδικά στο πρώτο μέρος να είναι εμφανώς καλύτερη. Πίεσε στο τελευταίο 20λεπτο η "Κυρία", έφτιαξε μια μεγάλη ευκαιρία με Κατσαράβα αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα απ' τον Λεόντιο Τράττο

-3' Σουτ του Γκόμες εκτός περιοχής, άστοχο

-4' Ανακόπηκε για οφσάιντ ο Ντούρις, ήταν ελάχιστα μπροστά την στιγμή της μπαλιάς

-Πέντε λεπτά χωρίς την μεγάλη φάση. Ξεκίνησε με καλό ρυθμό το ντέρμπι

-Δεκάλεπτο... Μπήκε πιο επιθετικά η Ομόνοια και κρατά μπάλα

-15 λεπτά με την ίδια εικόνα: Πιο επιθετική η ομάδα του Μπεργκ, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα εκείνη του Τιμούρ

-21' Μακρινό, συρτό σουτ του Μανθάτη, εύκολα ο Κυριακίδης

-25' Έσπασε τον ρυθμό των γηπεδούχων η Ανόρθωση τα τελευταία λεπτά, κρατά λίγο περισσότερο τη μπάλα και πλησιάζει την περιοχή του Κυριακίδη

-26' Διακοπή για λίγο, ο Ορτέγα είναι στο έδαφος μετά από τάκλιν που έκανε στον Νταουσβίλι. Μέσα το ιατρικό τιμ

-27' Συνεχίζεται άμεσα το παιχνίδι, είναι ΟΚ ο παίκτης της Ομόνοιας

-28' Σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά από αρκετά μακριά και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας μπλόκαρε χωρίς δυσκολία

-29' Στην περιοχή ο Ντάρμπισαϊρ μετά από κάθετη του Τιάγκο, ο Σίλντενφελντ έπαιξε καλή άμυνα και τον έκλεισε, με τον Λόρια να μαζεύει

-31' Επικίνδυνο γύρισμα του Τιάγκο στο σημείο του πέναλτι, απομακρύνει ο Σίλντενφελντ

-35' Ξανά πιο επιθετική η Ομόνοια τα τελευταία λεπτά, αμύνεται καλά η Ανόρθωση

-37' Επικίνδυνη σέντρα του Μαυρία από δεξιά, ο Λόρια ακούμπησε με τα ακροδάκτυλα και ο Ντάρμπισαϊρ δεν μπόρεσε να πιάσει τη κεφαλιά

-ΕΔΩ πλούσιο φωτορεπορτάζ απ' τις κερκίδες των δυο ομάδων

-43' Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ απ' τον Ράγιος, ο Λέζιακς στο δεύτερο δοκάρι απομακρύνει με κεφαλιά

-45' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία... Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Τιάγκο βρέθηκε σε θέση βολής εξ επαφής, έκανε το σουτ με τη μία και ο Λόρια που ήταν στην σωστή θέση απέκρουσε

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος στο πρώτο μέρος (ΕΔΩ τα στατιστικά)

-Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

-48' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Γκόμεθ σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Λόρια εντυπωσιακά έστειλε σε κόρνερ

-49' ΓΚΟΛ 1-0 οι πράσινοι! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Από τα ριπλέι φαίνεται πως είναι ο Ντούρις που στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα, με κεφαλιά στην προσπάθειά του να παίξει άμυνα (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-53' Στο έδαφος Σίλντενφελντ και Ορτέγα μετά από σύγκρουση σε διεκδίκηση. Διακοπή για λίγο

-55' Συνεχίζεται το ματς. ΟΚ ο Ορτέγα, ο Σίλντενφελντ είναι εκτός και δέχεται ακόμα τις πρώτες βοήθειες

-56' Πέρασε και ο Κροάτης στο γήπεδο

-60' Διπλή αλλαγή απ' τον Τιμούρ που δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος. Κατσαράβα στη θέση Ντούρις και Βασιλακάκης στη θέση Καλτσά

-62' Μπήκε με φοβερή κίνηση στην περιοχή ο Κατσαράβα όμως δεν μπόρεσε να κάνει μπαλιά. Γλίστρησε, έπεσε στο έδαφος και έκανε χέρι

-64' Ο Κακουλλής στη θέση του Ορτέγα

-65' ΔΟΚΑΡΙ για τους πράσινους. Ο Μαυρίας έκανε εξαιρετική σέντρα από δεξιά, ο Ματ έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω

-69' Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο ματς. Σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, ο Κατσαράβα άπλωσε το πόδι και έκανε την προβολή, ο Κυριακίδης έβγαλε την δύσκολη επέμβαση

-75' Κρατά μπάλα μετά το γκολ η Ανόρθωση και ψάχνει την ισοφάριση. Η Ομόνοια παίζει πιο συντηρητικά και προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις

-80' Όλο και πιο απαιτητική η Κυρία, που δεν έχει άλλη επιλογή από το να ρισκάρει

-82' Σουτ του Ράγιος εκτός περιοχής, δεν το πιάνει καλά και πάει πολύ έξω

-84' Στο έδαφος Σελίν και Χούμποτσαν μετά από διεκδίκηση. Διακοπή για λίγο

-85' Συνεχίζεται τώρα το ματς, ΟΚ οι δυο

-86' Ο Σαντίκ στη θέση του Μανθάτη

-87' Νέα διακοπή για λίγο. Γκαλίτσιος και Κακουλλής στο έδαφος μετά από σύγκρουση στο κεφάλι

-88' Όλα εντάξει με τους δυο

-89' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Ματ μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ, ο Λόρια έβγαλε εξαιρετική απόκρουση

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-95' O Κούσουλος στη θέση του Ματ

-96' ΤΕΛΟΣ, στους 35 η Ομόνοια, στο "πλην 1" από την Ανόρθωση που έχει ένα αγώνα λιγότερο

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (64' Κακουλλής), Μαυρίας,  Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ (95' Κούσουλος)

Στον πάγκο οι Νικολάου, Περέιρα, Μανρίκε, Τζιωνής, Χαραλάμπους, Εζρά, Μίκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Μανθάτης (86' Σαντίκ), Καλτσάς (60' Βασιλακάκης), Ντούρις (60' Κατσαράβα)

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Πηλέας, Χατζηβασίλης, Ιωάννου

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης