Απόλλων-Ανόρθωση/Σπουδαίο διπλό με Γκασαμά και στο -2 η "Κυρία" από την κορυφή (Φώτος)

Με γκολ του Γκασαμά στο 85ο λεπτό η Ανόρθωση έφυγε με σπουδαίο διπλό από το “Άλφαμεγα” κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 0-1.

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Γκαγιέγο, τέταρτη σερί ήττα για τον Απόλλωνα. Μεγάλη επέμβαση του Αρμπολέδα στο 85ο λεπτό σε πλασέ του Αμνπτουραχίμι.

Στους 24 βαθμούς πλέον η ομάδα της Αμμοχώστου και στο -2 από την κορυφή στους 18 και στην 7η θέση πλέον οι γαλάζιοι. Άλλο ένα παιχνίδι που δεν σκοράρει η ομάδα του Μιλόγεβιτς ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο μετά την τιμωρία του.

Η ομάδα του Γκαγιέγο καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πέτυχε 4 γκολ (μέτρησε το ένα) δίκαια πήρε τη νίκη στο τέλος αφού ήταν η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα, έφτιαξε ευκαιρίες και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου η εστία του Αρμπολέδα, παρά μόνο στο 85οπ λεπτό.

Ο Κολομβιανός κίπερ είπε μεγάλο όχι στον Αμνπτουραχίμι και στην αντεπίθεση η Ανόρθωση σκόραρε με κεφαλιά του Γκασαμά.

Συνεχίζει το αρνητικό του σερί ο Απόλλωνας. Τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και τέταρτο παιχνίδι που δεν μπορεί να σκοράρει.

Το kerkida.net ήταν στο “Άλφαμεγα” και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στο γήπεδο ήταν η Γρηγορία Φραντζή στο LIVE της περιγραφής ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-1' Σουτ του Πέρετς κανένα πρόβλημα για τον Αρμπολέδα να μαζέψει την μπάλα.

-3' Άλλο ένα σουτ του Πέρετς, έξω η μπάλα. Από το ύψος της περιοχής προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της "Κυρίας".

-7' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Προβολή του Μάρκες (μετά από σέντρα του Βάργκας) η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Αρμπολέδα.

δσφσδ

-9' Απαντά η Ανόρθωση με Ουαρίς. Μπήκε περιοχή από πλάγια έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Λέουβενμπεργκ.

-11΄Κόρνερ για την Ανόρθωση. Έδιωξε την μπάλα ο Λέουβενμπεργκ.

-16' Στο έδαφος ο Μάρκες λίγο έξω από την περιοχή του Αρμπολέδα. Δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής της αναμέτρησης. Παράπονα από τους ανθρώπους του Απόλλωνα.

-17' Εκπληκτικό σουτ του Τιουνέ (έξω από την μεγάλη περιοχή) εξαιρετική η επέμβαση του Λέουβενμπεργκ σε κόρνερ.

σδασαδ

-20' Κόρνερ για την Ανόρθωση. Σουτ του Φερέιρα η μπάλα έξω.

(ΣΧΟΛΙΟ): Υπάρχει ρυθμός στον αγώνα, ένταση και πάθος. Δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα για την ώρα. Δυνατό παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες με κάποιες φάσεις που έφεραν και τις διαμαρτυρίες των παικτών. Άφησε τον αγώνα να εξελιχθεί ο Βερισίμο. Δεν σφυρίζει εύκολα.

-24' Στημένη φάση για τον Απόλλων, κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα έξω.

δσσδφ

Με δυνατή βροχή πλέον το ντέρμπι.

-29' Κορέια την σέντρα, Τεχέρα την κεφαλιά πέφτει ο Λέουβενμπεργκ και μαζεύει την μπάλα.

-32' Σέντρα του Γκαρσία, ο Γκασαμά πήρε την πισινή κεφαλιά από καλή θέση η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-34' Κίτρινη στον Νταρίκβα. Πρώτη στον αγώνα.

-42' Σουτ του Τεχέρα η μπάλα κτύπησε στον Γκασαμά μέσα στην περιοχή του Λέουβενμπεργκ.

αδσδσ

Δυο λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+ Χάμπος και Γκαρσία στην ίδια φάση δέχονται την κίτρινη κάρτα. Ο Χάμπος για φαουλ και ο Γκαρσία για διαμαρτυρίες.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β΄μέρος.

-50' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Βάργκα να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής... σε θέση οφ-σαιντ ο παίκτης του Απόλλωνα.

-52' Σκοράρει η Ανόρθωση με Κορέιρα, ωστόσο ο Ουαγκέ που έκανε την μπαλιά ήταν σε θέση οφ-σαιντ.

-54' Σκοράρει ο Γκασαμά ακυρώνεται και πάλι από τον βοηθό. Ήταν σε θέση οφ-σαιντ ο επιθετικός της Κυρίας.

-54' Αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός ο Βάργκας στη θέση του ο  Αμνπτουραχίμι.

φσδδφ

-57' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση εκτός οι Κορέια και Γουαρίς στις θέσεις τους ο Τσίκο και Καστέλ.

σαδδσ

-60' Κίτρινη στον Κολ για φάουλ στον Τιουνέ. Χάνει έναν εκ των δυο αγώνων που ακολουθεί με Εθνικό ή Οθέλλο.

-64' Σκοράρει και πάλι η Ανόρθωση κεφαλιά του Φερέιρα. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR και ακυρώνεται και αυτό το γκολ της Κυρίας αφού ο σκόρερ ήταν πιο μπροστά.

-70' Σουτ του Γκασαμά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

-71' Κεφαλιά του Γκασαμά η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λέουβενμπεργκ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολύ καλύτερη η Ανόρθωση το Β’ μέρος. Πιο επικίνδυνη, πέτυχε τρια γκολ (σωστά ακυρώθηκαν για οφ-σαιντ), αλλά είναι η ομάδα που κρατά μπάλα και ελέγχει τον αγώνα. Από τν άλλη ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

-75' Απευθείας κόκκινη στον Μαρμούκ για φάουλ στον Βαλμπουενά. Πάει στο on field review ο διαιτητής και αλλάζει την απόφαση του. Κίτρινη στον Μαρμούκ.

σαδασ

-80' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση εκτός ο Γκαρσία στη θέση του ο Κίκο.

-80' Αλλαγή και για τον Απόλλωνα εκτός ο Κοστάκε στη θέση του ο Κρέμντσικ.

-83' Σουτ του Κρέμντσικ στο στήθος του Μαρμούκ η μπάλα.

-84' Αλλαγή για την Ανόρθωση εκτός ο Τιουνέ στη θέση του ο Χρυσοστόμου.

-85' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αμνπτουραχίμι,έκανε το πλάσε και ο Αρμπολέδα με διπλή επέμβαση κρατά το μηδέν για την Ανόρθωση.

-85' Γκολ 0-1 για την Ανόρθωση με Γκασαμά. Ο Τεχέρα έκανε την σέντρα με τον Γκασαμά να "τρυπώνει" στην καρδιά της μικρής περιοχής του Απόλλωνα και με κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στην Ανόρθωση.

ασδαδσ

Επτά λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+1 Πετυχαίνει γκολ ο Απόλλωνας με Νταρίκουα, ωστόσο ακυρώνεται για φαουλ του Κρέμντσικ.

90+7 Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση με Φερέιρα σε μαρκάρισμα του Εκπολό.

Τέλος του αγώνα.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Γιούρσεβιτς, Νταρίκβα, Κοστάκε (80' Κρέμντσικ), Μάρκες, Κολ, Βάργκα (54' Αμνπτουραχίμι), Πέρετς (65' Βαλμπουενά), Χάμπος.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Τέκιε, Αμνπτουραχίμι, Κρέμντσικ, Μαλεκκίδης, Πονιτκός, Σπόλιατιτς, Ψύχας, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Χουσαΐν.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Γουαγκέ, Γκαρθία (80' Κίκο), Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (57' Τσίκο), Τεχέρα, Φερέιρα, Τιουνέ (84' Χρυσοστόμου), Γουαρίς (57' Καστέλ), Γκασάμα.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κεραυνός, Καστέλ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσόντα, Τσίκο, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος