Ανόρθωση-Δόξα: Νέο ΜΠΑΜ με διπλό στο ΠΑΠ (φώτος)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα της Δόξας επικρατώντας στο πλαίσιο της 21ης στροφής του πρωταθλήματος μέσα στο ΠΑΠ 2-0 της Ανόρθωσης.

Τρεις νίκες η Δόξα και αυτές τις πέτυχε απέναντι σε Άρη, Πάφο και Ανόρθωση!

Μεγάλο βαθμολογικό πλήγμα για την Κυριά που έμεινε στους 40 βαθμούς. Στους 11 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα της Κατωκοπιάς που πλέον βλέπει με άλλο αέρα τη συνέχεια στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού.

Τα γκολ πέτυχαν οι Τρούγιτς στο 19’ και Ασάντε στο 90+6’.  Να σημειωθεί ότι στο 90’ η Ανόρθωση απώλεσε πέναλτι με τον Γκασάμα.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα η Ανόρθωση είχε τα πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν είχε το καθαρό στην τελική πάσα. Αυτό το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο αφού στην πρώτη της ευκαιρία η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Τρούγιτς.  Ο χρόνος κυλούσε με την Κυρία να μην μπορεί να βρει τις επιθετικές λύσεις παρά τις κινήσεις από τον πάγκο.  Στο τελευταίο λεπτό είχε την ευκαιρία να πάρει αν μη τι άλλο το βαθμό ωστόσο ο Αγριμάκης έπιασε το πέναλτι του Γκασάμα. Με όλη την ομάδα στην επίθεση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια κόντρα αντεπίθεση, ο Ασάντε πέτυχε 2-0 που ουσιαστικά σφάγισε το μεγάλο διπλό για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

σιγ

-Μονόλεπτος σιγή τηρήθηκε πριν από την σέντρα εις μνήμη του πατέρα του ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης, Περέα.

-Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

5' Οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους. Οι μεν γηπεδούχοι θέλουν με παιχνίδι κατοχής να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στην αντίπερα οι φιλοξενούμενοι με πολυπρόσωπη άμυνα θέλουν να κρατήσουν το μηδέν και αν τους δοθεί η ευκαιρία με κλεψίματα και κόντρα επιθέσεις να γίνουν επικίνδυνοι.

9’ Δυνατό σουτ Κασαμά έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Αγριμάκη.

11’ Δεύτερη καλή στιγμή για την Ανόρθωση με σουτ του Ουραρίς μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Αγριμάκης σε κόρνερ.

12’ Όσο κυλά ο χρόνος, τόσο περισσότερο αυξάνει την πίεση της η Ανόρθωση ώστε να φράσει στο γκολ και να θέσει νωρίς τις βάσεις για νίκη.

15’ Φωνάζει στον πάγκο ο Γιώργος Πετράκης καθώς βλέπει τους ποδοσφαιριστές του να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα.

17’ Η Ανόρθωση έχει τον έλεγχο αλλά της λείπει το καθαρό μυαλό ή καλή τελική πάσα ώστε να φτάσει στο γκολ.

τρ

19’ ΓΚΟΛ 0-1 ανοίγει το σκορ η Δόξα με τον Τρούγιτς στην πρώτη της τελική προσπάθεια.  Ο Αντωνιάδης έκανε την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Τρούγιτς απέφυγε το μαρκάρισμα του Κάργα και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Δεύτερο γκολ για τον Τρούγιτς στο πρωτάθλημα.

ΕΔΩ το γκολ τη Δόξας.

22' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στο Μαρμούκ για δυνατό φάουλ στον Χάρη Κυριάκου. Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ομάδας του.

25’ Προσπαθεί να συνέλθει η Ανόρθωση μετά ψυχρολουσία που δέχτηκε και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

27' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση σε σουτ του Τιουνέ, η μπάλα κτύπησε στον Βαγγέλη Κυριάκου και πέρασε κόρνερ.

31’ Δυσκολεύεται αρκετά η Ανόρθωση να διασπάσει την άμυνα της Δόξας. Αμύνεται πολύ καλά η ομάδα της Κατωκοπιάς.

35’ Διάστημα ασφυκτικής πίεσης από την Ανόρθωση που θέλει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα.

40’ Καλή στιγμή μετά από ώρα για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα να κάνει με τη μία το πλασέ από το ύψος της μέγάλης, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αγριμάκη. Η φάση ξεκίνησε μετά από ωραία ενέργεια του Ουαρίς.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

45+1’ Φάση διαρκείας για την Ανόρθωση, η άμυνα της Δόξας δεν κατάφερε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στον Φερέιρα που έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα έξω.

45+3’ Σουτ του Κορέια από καλή θέση μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

70’  Ο χρόνος κυλά προς τέρψιν της Δόξας που έχει το προβάδισμα.  Στην αντίπερα το άγχος αρχίζει να ξεπροβάλει στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Η Ανόρθωση τα βρήκε σκούρα μπροστά στην πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας. Μία τελική, ένα γκολ για την ομάδα της Κατωκοπιάς. Αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον το δεύτερο μέρος

-Αλλαγή με την έναρξη ετοιμάζει η Ανόρθωση σε μια προσπάθεια να γίνει πιο επιθετική και έτσι να βρει το γκολ. Ο κ. Γκαγιέχο θα ρίξει τον Τσίκο. Ο Αγκολέζος επιστρέφει ξανά στις αγωνιστικές επάλξεις μετά τις 23/12 και το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Ως γνωστό ήταν εκτός λόγω εσωτερικής τιμωρίας για κρούσματα απειθαρχίας.

46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Μουσοντά, μέσα ο Τσίκο.

46’ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, μετά από λάθος της άμυνας της Δόξας η μπάλα πήγε στον Γκασαμά που μόνος από θέση βολής αντί για σουτ, έπιασε αέρα.

51' Ευκαιρία για την Ανόρθωση σε σουτ του Φερέιρα, ο Αντωνιάδης έπεσε στην πορεία της μπάλας και έδιωξε πριν αυτή πάει προς την εστία.

56' Πολύ πιο πιεστική και ενεργητική επιθετικά η Ανόρθωση με την είσοδο Τσίκο.

57' Κεφαλιά του Κάργα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

60' Κίτρινη στον Τρούγιτς που ήταν στο όριο. Χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια με Εθνικό και Οθέλλο.

62' Εμφανώς βελτιωμένη η Ανόρθωση, ψάχνει το γκολ. Για την ώρα κρατά το υπέρ της προβάδισμα η Δόξα.

68' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα οι Παρούτης και Χρυσοστόμου αντί των Φερέιρα και Κίκο.

75' Αλλαγή για την Δόξ. Έξω ο Χάρης Κυριάκου, μέσα ο Αλσέους.

75' Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ο Τζουλίου αντί του Ουαρίς.

77’ Θωρακίζεται μεσοαμυντικά η Δόξα. Έξω ο Τρούγιτς, μέσα ο Τραϊσέφσκι.

78' Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

82' Γυροφέρνει την αντίπαλη άμυνα η Ανόρθωση αλλά δεν βρίσκει τους διαδρόμους.

84’ Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Χάνι, μέσα ο Σκόκλουντ.

85' Κεφαλιά του Γκασαμά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

88' Πέναλτι κερδίζει η Ανόρθωση σε ανατροπή του Τσίκο από τον Αγριμάκη. Ο Αγκολέζος τσίμπησε την μπάλα και ο τερματοφύλακας της Δόξας κατά την έξοδό του τον ανέτρεψε. Η φάση εξετάστηκε από το VAR.

γκασα

90' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο Γκασάμα εκτέλεσε στη δεξιά γωνιά και ο Αγριμάκης έδιωξε με τα πόδια και έσωσε τη Δόξα.

90+1' Εφτά λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Τελευταία αγχωτικά λεπτά. Κρατάει η Δόξα, όλα για όλα για το γκολ η Ανόρθωση.

δοξα 0-

90+6' ΓΚΟΛ 0-2 η Δόξα με τον Ασάντε. Με όλη την Ανόρθωση στην επίθεση βγήκε στον κενό χώρο η μακρινή μπαλιά ο Ασάντε βγήκε μόνος με τον Μιχαήλ που με ψύχραιμο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

ΕΔΩ το γκολ

90+7' Κλειδώνει τη νίκη με το δεύτερο γκολ η ομάδα της Κατωκοπιάς. Ψυχρολουσία για την Ανόρθωση.

Τέλος παιχνιδιού, μεγάλη νίκη για τη Δόξα. Μεγάλη εντός έδρας απώλεια για την Ανόρθωση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Φερέιρα (68' Παρούτης), Τιουνέ, Ουαρίς (75' Τζουλίου), Γκασαμά, Κίκο (68' Χρυσοστόμου), Μουσοντά (46' Τσίκο).

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου, Κορρέα, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Τσίκο, Χρυσοστόμου.

ΔΟΞΑ: Αγριμάκης, Τάντι, Τρούγιτς (77' Τραϊσέφσκι), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ.(75' Αλσέους), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι (84' Σκόκλουντ).

Στον πάγκο: Αντωνίου Α., Κυριάκου Π., Τραϊσέφσκι, Ναμπί, Λοϊζίδης, Σκόκλουντ, Αλσέους.