Ανόρθωση-Ομόνοια: Ζωντανή στο όνειρο με Αλιούμ και Σεμέδο (φώτος)

Με δυο γκολ στο β' μέρος των Αλιούμ και Σεμέδο η Ομόνοια πέρασε και από το "Αντώνης Παπαδόπουλος" κερδίζοντας την Ανόρθωση με 2-0 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Στους 65 βαθμούς ανέβηκαν οι πράσινοι του Γιάννη Αναστασίου στους 52 παρέμεινε η ομάδα του Γιάννη Οκκά.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια έλεγχε τον αγώνα ωστόσο η σωστή αμυντική λειτουργία της ομάδας της Αμμοχώστου δεν της επέτρεψε να ολοκληρώσει τις προϋποθέσεις που δημιούργησε. Μελανό στοιχείο του πρώτου 45λεπτού ο αποχώρηση του Μπεζούς στο 10' λεπτό λόγω τραυματισμού του Μπεζούς.

Στο 60' ο Αλιούμ με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Χαμάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Αρμπολέδα για το 1-0. Συνεργασία Μπάκιτς, Σεμέδο στο 87' με τον δεύτερο να κάνει το 2-0 με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή και να σφραγίζει το νέο τρίποντο για την ομάδα του.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" ήταν ο Χρήστος Χαραλάμπους στην περιγραφή ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

1' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση. Κάθετα προς την εστία του Ουζόχο.

Πάνω από την εστία η εκτέλεση του Γκερέρο.

3' Ο Παρούτης βρήκε τον Γκερέρο στην περιοχή, προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Ουζόχο δεν ήταν καλό το τελείωμα του.

5' Σουτ του Χαμάς από πλάγια μέσα στην περιοχή, διώχνει δύσκολα ο Αρμπολέδα σε κόρνερ.

10' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Μπεζούς ο οποίος αποχωρεί τραυματίας (πρόβλημα στον αστράγαλο) στη θέση του ο Αλιούμ.

σαδα

14' Διαγώνιο σουτ του Παρούτη πέφτει ο Ουζόχο και μαζεύει την μπάλα.

20' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με Αλιούμ. Μετά από σέντρα του Χαμάς, βρήκε μόνο τον Αλιούμ στην περιοχή ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Αρμπολέδα να βγαίνει και να του κλείνει τον διάδρομο.

27' Η ωραία συνεργασία Χρυσοστόμου και Παρούτη φέρνει κόρνερ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

35' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους από πλάγια θέση η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+1 Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σίμιτς από δεξιά βρήκε τον Αλιούμ στην μικρή περιοχή, αυτός με τακουνάκι πέρασε την μπάλα από τον Αρμπολέδα ωστόσο πριν περάσει η μπάλα την τελική γραμμή ο Μαρμούκ την έδιωξε.

Τέλος Α' μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Φερέιρα στη θέση του ο Κίκο.

50' Κρατά μπάλα η Ομόνοια αλλά δυσκολεύεται να πατήσει την περιοχή του Αρμπολέδα.

58' Μπαλιά του Σίμιτς στην περιοχή δεν προλαβαίνει ο Στεπίνσκι.

59' Σουτ του Αντωνίου πολύ ψηλά η μπάλα.

60' Γκολ και 0-1 για την Ομόνοια με Αλιούμ. Ο Χαμάς έκανε την σέντρα και ο Αλιούμ με κεφαλιά νίκησε τον Αρμπολέδα για το προβάδισμα των πράσινων.

αδσδ

61' Κίτρινη στον Αλιούμ.

62' Κίτρινη και στον Μακούν.

63' Αλλαγές για την Ανόρθωση. Εκτός οι Γκερέρο και Παρούτης, μέσα οι Περέα και Καστέλ.

69' Σουτ του Κίκο ψηλά η μπάλα.

74' Αλλαγές για την Ομόνοια. Εκτός Στεπίνσκι και Σίμιτς, μέσα Μπάκιτς και Ανδρέου.

74' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Τεχέρα στη θέση του ο Τζουλίου.

78' Δυνατό πλασέ του Σεμέδο από πλάγια θέση η μπάλα έξω.

81' Κίτρινη στον Μαρμούκ.

85' Κίτρινη στον Αντωνίου για διαμαρτυρίες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουζόχο φαίνεται να αγγίζει την μπάλα για νέο κόρνερ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει την μπάλα στους φιλοξενούμενους.

87' Γκολ και 0-2 με Σεμέδο για την Ομόνοια. Ο Μπάκιτς από πλάγια βρήκε τον Σεμέδο στην περιοχή και με όμορφη ντρίπλα ξέφυγε από τον αντίπαλο του και με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2.

88' Κίτρινη στον σκόρερ των πρασίνων για πανηγυρισμούς μπροστά στον κόσμο της Κυρίας.