Κρίμα για την Ανόρθωση, μπορούσε αλλά πλήρωσε το κακό ξεκίνημα (φώτος)

Η Ανόρθωση έχασε με 3-2 από τη Βασιλεία στο St. Jakob Park, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και είπε "αντίο" στην Ευρώπη. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 21΄, αλλά έκανε υπερπροσπάθεια από το 45΄ και έπειτα. Παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, δεν τα παράτησε και κυνήγησε το 3-3. Είχε φάση στο 90+4 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Μόλις στο 3΄ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Βίντμερ. Στο 12΄ ο Κάμπο το 2-0 και στο 21΄ με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν το 3-0. Πολλά τα λάθη στην άμυνα, τα εκμεταλλεύτηκαν στο 100% οι Ελβετοί. Στο 45΄ ο Βργκοτς με υπέροχο τελείωμα μείωσε σε 3-1. Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά στο 49΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο οποίος πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι. Εντούτοις, η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο τερέν και έψαχνε το δεύτερο γκολ. Το… βρήκε με τον Κβιλιτάια από το σημείο του πέναλτι στο 66΄. Με φουλ αυτοπεποίθηση οι παίκτες του Τιμούρ τα έδωσαν όλα για το 3-3, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα η Βασιλεία, απείλησε για πρώτη φορά στο β΄ ημίχρονο στο 82΄. Στο 88΄ έμειναν με 10 παίκτες και οι γηπεδούχοι. Στο 90+3 είχε μεγάλη φάση για το 4-2 η Βασιλεία και στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+4 ο Κβιλιτάια με σουτ σημάδεψε σωστά, αλλά ο Νίκολιτς έπεσε στη δεξιά γωνία και είπε "όχι".

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Έναρξη

-Με δυνατή βροχόπτωση η... σέντρα στο St. Jakob Park

-Μετά από 2 λεπτά σταμάτησε η βροχή

3΄ ΓΚΟΛ/Εκτέλεση φάουλ από τον Κάμπο, αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης και από το ύψος του πέναλτι ο Βίντμερ έκανε το σουτ και... νίκησε το Λόρια για το 1-0, παρά την προσπάθεια του Γεωργιανού κίπερ. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

6΄ Σημάδια... αντίδρασης από την Ανόρθωση. Προσπαθεί να απειλήσει-απαντήσει η ομάδα του Τιμούρ

9΄ Κεφαλιά του Αρτυματά μετά από εκτέλεση κόρνερ, μάζεψε εύκολα ο Νίκολιτς

12΄ ΓΚΟΛ/Ο Κάμπο το 2-0. Λάθος του Μαργκάσα και ο Κάμπο με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Λόρια, έγινε το 2-0 για τη Βασιλεία. Ήταν εκτός θέσης ο Λόρια και τον τιμώρησε ο Ελβετός μέσος με τρομερό αριστερό σουτ. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-Έξαλλος ο Τιμούρ στον πάγκο για τα λάθη στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του

18΄ Κίτρινη κάρτα στον Βίντμερ

21΄ ΓΚΟΛ/Αυτογκόλ ο Αμπαρτζουμιάν και 3-0. Απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο δέχθηκε το 3ο γκολ η "Κυρία". Έκανε την... κούρσα ο Πάντουλα, πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτες της Ανόρθωσης, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ασταθής απόκρουση από το Λόρια στη δεξιά του γωνία και στην προσπάθεια του Γεωργιανού να κάνει τη δική του τη μπάλα, χωρίς αντίπαλο εκεί κοντά η μπάλα βρήκε στον Αμπαρτζουμιάν και κατέληξε στα δίκτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-Με μπασκετική ευστοχία η Βασιλεία εκμεταλλεύεται τα λάθη της Ανόρθωσης και έχει προβάδισμα τριών τερμάτων από πολύ νωρίς. Άσχημη εξέλιξη για την "Κυρία"

27΄ Κίτρινη στον Αλντερέτε

31΄ Φαλτσαριστό τελείωμα από τον Καμπράλ, αλλά ήταν άστοχος

33΄ Κίτρινη στον Οκριασβίλι

-Xωρίς καλή ψυχολογία η Ανόρθωση, δεν μπορεί να βγει μπροστά και να απειλήσει\

40΄ Κέρδισε μέτρα και ανέβηκε η ομάδα του Κετσπάγια, ψάχνοντας ένα γκολ

45΄ ΓΚΟΛ/Υπέροχο γκολ από τον Βργκοτς! Ο Kροάτης αμυντικός της Ανόρθωσης μείωσε σε 3-1 από το ύψος της μεγάλης περιοχής με πολύ ωραίο τελείωμα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Ημίχρονο

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Χριστοφή στη θέση του Κορέια

47΄ Σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ

49΄ Με 10 η Ανόρθωση-Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Οκριασβίλι,πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι. Άσχημη εξέλιξη για την ομάδα του Τιμούρ που ξεκίνησε πολύ καλά στην επανάληψη

61΄ Ο Βάνμος στη θέση του Πουλούλου

61΄ Ο Μίχα στη θέση του Μαργκάσα. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης ο Ισραηλινός άσος

62΄ Κίτρινη στον Βάνμος

65΄ Πέναλτι για την Ανόρθωση! Το κέρδισε ο Αμπαρτζουμιάν! Κίτρινη στον Πάντουλα

66΄ ΓΚΟΛ/Μειώνει ο Κβιλιτάια σε 3-2 από την... άσπρη βούλα! Με 10 παίκτες η Ανόρθωση είναι... ζωντανή! Πρώτο γκολ του Γεωργιανού με τη φανέλα της "Κυρίας". Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-"Πάμε, πάμε, μπορούμε" φωνάζει ο Τιμούρ από τον πάγκο

68΄ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν

70΄ Πήγε να βγει μεγάλη φάση για την Ανόρθωση, αλλά δεν πέρασε η πάσα του Χριστοφή για τον Κβιλιτάια. Μπορούσε για κάτι καλύτερο ο "Τζίμης"

4 λεπτά καθυστερήσεις

90+3 Τεράστια ευκαιρία για τη Βασιλεία, ο Ομπερλίν δεν βρήκε σωστά τη μπάλα από κοντά

90+4 Σουτ του Κβιλιτάια, ο Νίκολιτς είχε... την απάντηση! Καλή στιγμή για την Ανόρθωση