Δόξα-Ανόρθωση: Άμεση αντίδραση με εύκολο διπλό (φώτος)

Με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο  και έξυπνη διαχείριση στην επανάληψη η Ανόρθωση επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Δόξας στο πλαίσιο της 8ης στροφής του πρωταθλήματος Cyta και… έδειξε αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη.

Στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό παραμένουν οι γηπεδούχοι με οκτώ ήττες, στους 17 βαθμούς ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι που παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα ο Τσίκο στο 11’ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Γκασάμα στο 20’ στο πρώτο του εφετινό γκολ ανέβασε νωρίς το δείκτη του σκορ.  Η Ανόρθωση θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους. Δοκάρι είχαν στο 60’ οι γηπεδούχοι με τον Ναμπί.

Το www.kerkida.net  σας μετέφερε όλα όσα συμβαίνουν στο γήπεδο Κατωκοπιά-Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»

** Στην περιγραφή του αγώνα ο Παναγιώτης Χριστοφή, στο γήπεδο ο Αντώνης Κατσαρός.

1' Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

3’ Εντυπωσιακή η παρουσία των φίλων της Ανόρθωσης.  Γέμισαν όλες τις διαθέσιμες εξέδρες.

4’ Η Ανόρθωση έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, από την άλλη η Δόξα κλείνει τους χώρους.

9’ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο κερδίζει η Ανόρθωση σε δυνατό φάουλ στον Τιουνέ. Ο Φερέιρα εκτέλεσε, η μπάλα πήγε στο τείχος. Σε νέα επαναφορά της μπάλας ο Τσίκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αλλά υποδείχθηκε σε θέση όφσαιντ.

α

-Η φάση ελέχθηκε από το VAR και... ο ρεφ δείχνει σέντρα τελικά αφού κρίθηκε ότι ο Αγκολέζος καλύπτεται.

11' ΓΚΟΛ 0-1 η Ανόρθωση. Τρίτο γκολ για τον Τσίκο.

15’ Με τους καλύτερους οιωνούς αρχίζει το ματς η Ανόρθωση αφού στην πρώτη της καλή επιθετική προσπάθεια βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει και έτσι να μπει σε θέση οδηγού.

α1

20' ΓΚΟΛ 0-2 η Ανόρθωση με σκόρερ τον Γκασάμα. Ο Τσίκο με έξοχη ενέργεια τρύπησε την άμυνα της Δόξας, με ωραίο σήκωμα της μπάλας και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκασάμα που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Κακή η αμυντική λειτουργία της Δόξας.

-Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γκασάμα.

22' Με τον αέρα των δύο γκολ η Ανόρθωση ελέγχει απόλυτα το ματς.

25' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης έκλεψε την μπάλα, διένυσε μέτρα και έκανε το σουτ. Ο Σισκόφσκι έδιωξε την μπάλα και στην επαναφορά ο Τσίκο εντελώς μόνος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

29' Πρώτη τελική για τη Δόξα με τον Κλεόφιλο να κάνει το σουτ, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα.

32' Λάθος από την άμυνα της Δόξας, ο Τσίκο από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίκτυα.

33' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γκασάμα μόνος να πιάνει την κεφαλιά ωστόσο να μην μπορεί να βρει στόχο.

34' Απόλυτη κυρίαρχος η Ανόρθωση, τα έχει χαμένα η Δόξα στην άμυνα και με κάθε επιθετική προσπάθεια πανικοβάλλεται.

40' Ανεβάζει ξανά στροφές η Ανόρθωση σε μια προσπάθεια να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο το ματς με ένα τρίτο γκολ. Η Δόξα δείχνει να μην έχει τις επιθετικές λύσεις.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα. Έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία ο Σισκόφσκι.

44' Τρία τα λεπτά καθυστερήσεων.

45' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Τζέτζε για δυνατό φάουλ στον Παρούτη.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Τραιτσέφσκι να πιάνει την κεφαλιά ''ψαράκι'' μέσα από την περιοχή μετά το σέντρα του Αλσέους. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε πάνω από τα δοκάρία. Κοιμήθηκε η άμυνα της Ανόρθωσης και κόντρα στη ροή η Δόξα θα μπορούσε να σκοράρει.

Τέλος Α' ημιχρόνου. Δίκαια η Ανόρθωση προηγείται στο σκορ. Βάσει των ευκαιριών μπορούσε και για περισσότερα γκολ.

46' Χωρίς αλλαγές η Ανόρθωση, μία αλλαγή για τη Δόξα. Ναμπί στη θέση του Τζέτζε.

47' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση στην επανάληψη με σουτ του Κάργα. Μπλόκαρε ο Σισκόφσκι.

50' Κίτρινη στον Τραιτσέφσκι και συμπλήρωσε κάρτες. Χάνει Εθνικό ή Οθέλλο.

52' Αισθητή η πτώση του ρυθμού και των ευκαιριών στο β' μέρος.  Η Ανόρθωση ελέγχει το ματς.

56' Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κάργα να προωθείται και να κάνει το σουτ αλλά δεν το έπιασε όπως ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει δίχως δύναμη στον Σισκόφσκι που μπλόκαρε με ευκολία.

60' Δοκάρι για τη Δόξα σε σουτ του Ναμπί. Η μπάλα κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και ακολούθως στο σώμα του Αρμπολέδα.

-Στην προσπάθεια του να διώξει ο Αρμπολέδα τραυματίστηκε στον ώμο. Τίποτα όμως το σοβαρό αφού ο Κολομπιανός κήπερ συνεχίσει κανονικά.

67' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέρα να κάνει το σουτ μετά από σέντρα του Ουαγκέ.

68' Αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα ο Τρούγιτς, έξω ο Σκόγλαντ

69' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα οι Τζούλιου και Μουσούντα στις θέσεις των Τσίκο και Φερέιρα.

75' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα οι Σαντίκ και Αντουί στις θέσεις των Κλεόφιλο και Αλσέους.

77' Χωρίς ρυθμό και φάσεις τα τελευταία λεπτά.

79' Καλό σουτ του Σαντίκ, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα μπλόκαρε την μπάλα.

81' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Ιωάννου στη θέση του Τιουνέ.

83' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Δόξα. Ο Μούσα στη θέση του Στυλιανού.

86'  Δύσκολο μπορεί κάτι να αλλάξει έτσι όπως κυλάει το παιχνίδι. Δεν δείχνει να έχει τις επιθετικές δυνάμεις ή επιλογές η Δόξα για να απειλήσει, από την άλλη η Ανόρθωση με ψυχραιμία διαχειρίζεται το ματς.

90' Έξι τα λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα οι Αντωνίου και Κορέια στις θέσις των Ουαγκέ και Γκασάμα.

90+4' Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά.

Τέλος αγώνα, νίκη για την Ανόρθωση.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Τραιτσέφσκι, Κλεόφιλο (75' Σαντίκ), Σκόγλαντ (68' Τρούγιτς), Γιαμπαρέ, Βελκόφσκι, Άλσεους (75' Αντουί), Αντωνιάδης, Στυλιανού (83' Μούσα), Ασάντε, ΤζέΤζε (46' Ναμπί)

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Φοφανά, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Μούσα, Αντουί, Β. Κυριάκου,Χ. Κυριάκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (90+2' Αντωνίου), Κάργας, Γκαρθία, Τεχέρα, Φερέιρα (69' Μουσόντα), Τιουνέ (81' Ιωάννου), Φερέρ, Παρούτης, Γκασάμα (90+2' Κορέια), Τσίκο (69' Τζούλιου)

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Χαραλάμπους, Ουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσόντα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' ΒΟΗΘΟΣ: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' ΒΟΗΘΟΣ: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος: Tεχράνυ Ανδρέας