Βαρωσιώτικο με... ένταση/ ΔΙΠΛΟ η Ανόρθωση - ΦΩΝΕΣ η Νέα Σαλαμίνα (Φώτος)

Σε ένα παιχνίδι που η ένταση... ξεχείλιζε, η Ανόρθωσε πέρασε νικηφόρα από το "Αμμόχωστος" επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 4-1. Το απόγευμα του Σαββάτου (17/10), οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Στο 10' και στο 14' ο Μανιάς σκόραρε δις (το πρώτο με πέναλτι και το δεύτερο με κεφαλιά), η Νέα Σαλαμίνα μείωσε με γκολάρα του Βαρέλα στο 39' και το 1-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Με το ξεκίνημα της επανάληψης (48'), ο Αμπαρτζουμιάν είδε την κόκκινη κάρτα και άφησε την Ανόρθωση με δέκα παίκτες ωστόσο αν και με παίκτη λιγότερο, η "Κυρία" σκόραρε ακόμα δύο γκολ με τους Μανιά (ξανά με πέναλτι) και Βργκοτς (κεφαλιά). Πολλές διαμαρτυρίες από τη Νέα Σαλαμίνα, κυρίως για την φάση του πρώτου πέναλτι που κέρδισε η Ανόρθωση. Ο προπονητής των γηπεδούχων, Πάμπος Χριστοδούλου αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυριών του.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του αγώνα...

-2' Πρώτη καλή προϋπόθεση στο ματς. Ο Ντανίλο μπήκε απειλητικά και έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά έδιωξε ο Κορέια.

-7' Ωραία ατομική προσπάθεια του Μίχα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα κόντραρε.

-9' Πέναλτι για την Ανόρθωση.Το κέρδισε ο Αμπαρτζουμιάν σε μαρκάρισμα του Αντιόλο.

-9' Κίτρινη στον Ντανίλο για διαμαρτυρίες προς τον ρεφ για την υπόδειξη του πέναλτι.

-10' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μανιάς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Βεσελόφσκι για το 0-1!

-14' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, ξανά με τον Μανιά! Σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, ο Μανιάς μόνος στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 0-2!

-20' Επηρεασμένη από τα μαζεμένα γκολ της Ανόρθωσης η Νέα Σαλαμίνα, δυσκολεύεται να δημιουργήσει.

-22' Κεφαλιά του Βργκοτς από καλή θέση, άστοχη.

-23' Κίτρινη στον Γκαλίτσιο για φάουλ στον Βαρέλα.

-26' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Ανδρέου από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Αρτυματά και άλλαξε πορεία, αλλά πέρασε ελάχιστα έξω σε κόρνερ.

-29' Κίτρινη και στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Μπρένο.

-32' Έχει την κατοχή στο τελευταίο τέταρτο η Νέα Σαλαμίνα, κέρδισε κάποια στημένα (φάουλ - κόρνερ) αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

-38' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτέλεση φάουλ του Μπρένο, κεφαλιά του Ντανίλο, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια.

-39' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Βαρέλα! Γκολάρα από τον Ουρουγουανό! Μετά από στρώσιμο της μπάλας του Ντανίλο, ο Βαρέλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το πολύ δυνατό σουτ, αφήνοντας... άγαλμα τον Λόρια που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μειώνοντας σε 2-1!

-40' Κίτρινη στον Χριστοφόρου για διαμαρτυρίες.

-41' Κλασική ευκαιρία για... άμεση αντίδραση από την Ανόρθωση. Ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή από αριστερά, μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι από πλάγια θέση, όμως με το πλασέ του σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-42' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Άστοχος ο Μίχα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κρεχίν αντί Κμοβς.

-48' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν, με δέκα συνεχίζει η Ανόρθωση. Δεύτερη κίτρινη, για αργοπορημένο μαρκάρισμα - πατημα στον Αντιόλο. Σωστή η απόφαση.

-54' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Το κέρδισε ο Ελουντού από τον Βεσελόφσκι. Ο μεσοεπιθετικός της "Κυρίας" δέχθηκε την κάθετη πάσα και βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας, ο οποίος τον ανέτρεψε.

-55' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εύστοχος ξανά ο Μανιάς, για το 3-1 και το χατ τρικ!

-57' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κβιλιτάια και Μαργκάσα αντί Μανιά και Μίχα.

-61' Δεύτερη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Οσέι.

-63' Από μία κίτρινη σε Βαρέλα και Βργκοτς μετά από αντιπαράθεση των δύο.

-66' Κίτρινη κάρτα στον γυμναστή της Ανόρθωσης Μιχάλη Μιχαήλ για διαμαρτυρίες από τον πάγκο.

-68' Πήγε για το... γκολ της χρονιάς ο Ελουντού. 2-3 μέτρα κάτω από το κέντρο, είδε τον Βεσελόφσκι εκτός εστίας και έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να φεύγει εκατοστά έξω.

-70' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Κοντά σε μία ακόμη γκολάρα ο Βαρέλα! Σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος (ήταν μακρινά τα ριπλέι και δεν φάνηκε αν η μπάλα πέρασε ή όχι την γραμμή). Στην επαναφορά ο Ντανίλο έκανε την προβολή αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά αφού ο Λόρια έδιωξε σωτήρια.

-72' Τρίτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μόντες αντί Ανδρέου.

-76' Κίτρινη στον προπονητή της Νέας Σαλαμίνας Πάμπο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.

-78' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Βργκοτς! Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Χουσμπάουερ, κεφαλιά του Βργκοτς και 1-4!

-80' ΑΠΟΒΟΛΗ για τον προπονητή της Νέας Σαλαμίνας, Πάμπο Χριστοδούλου. Είδε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες.

-83' ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μόντες από δεξιά συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα. Νίκη για την Ανόρθωση με 4-1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Ανδρέου (71'Μόντες), Μπρένο, Βαρέλα, Ντανίλο, Βινίσιους, Οσέι (61'Σιαθάς), Χριστοφόρου, Κμοβς (46'Κρεχίν), Κονφέ, Αντιόλο.

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Σεργίου, Κρεχίν, Παύλου, Πικής, Σιαθάς, Καλογήρου, Μόντες, Σάνκοχ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντεφελντ, Κορέια, Μανιάς (57'Κβιλιτάια), Μίχα (57'Μαργκάσα), Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Χουσμπάουερ, Ελουντού.

Στον πάγκο οι: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Πηλέας, Κβιλιτάια, Μαργκάσα, Σελίν, Κορέα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανίλο, Χριστοφόρου, Βαρέλα / Γκαλίτσιος, Βργκοτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Αμπαρτζουμιάν (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος