Συγκάτοικοι στην κορυφή... με ισοπαλία (φώτος)

Το... μοίρασαν Ανόρθωση και Ομόνοια στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Το 0-0 έδωσε από ένα βαθμό στις δυο ομάδες, που συγκατοικούν στην πρώτη θέση με 11 βαθμούς.

Πολύ καλό το ντέρμπι παρόλο που δεν "έδωσε" γκολ, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες και πιο ξεκάθαρες φάσεις χωρίς όμως να... κυριαρχήσουν. Είχε και το τριφύλλι τις δικές του ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο λάκτισμα στο ντέρμπι

-1' Γκαλίτσιος και Φαμπιάνο συγκρούστηκαν, στο έδαφος ο Ελλαδίτης και διακοπή. Μέσα το ιατρικό τιμ

-3' Επαναρχίζει το παιχνίδι. Δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο παίκτης της Ανόρθωσης που συνεχίζει κανονικά

-9' Πρώτη καλή φάση. Ο Εζρά κινήθηκε από αριστερά και σούταρε από πολύ διαγώνια. Απέκρουσε ασταθώς ο Λόρια και στην εξέλιξη ο διαιτητής σφύριξε φάουλ υπέρ της Κυρίας

-Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο. Με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο μπήκαν οι δυο ομάδες

-11' Πρώτη φάση και για την Ανόρθωση. Ωραίο, συρτό σουτ του Σαντίκ στην κίνηση εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο

-15' Ωραίος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Σαντίκ, όμως το σουτ του κοντράρει και ο Φαμπιάνο μαζεύει εύκολα

-16' Πρώτη κάρτα, στον Γκόμεθ για χέρι

-16' Zήτησε πέναλτι ο Τιάγκο για μαρκάρισμα του Σελίν. Τα ριπλέι δείχνουν ότι υπάρχει επαφή, ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής

-17' Πολύ καλή προϋπόθεση για το τριφύλλι. Ο Τιάγκο γύρισε στον Ντάρμπισαϊαρ που εξ επαφής προσπάθησε για την προβολή, ο Σίλντενφελντ έκανε το τάκλιν και έστειλε σε κόρνερ

-22' Διακοπή και πάλι για λίγο. Ο Σελίν είναι στο έδαφος

-23' Επαναρχίζει ο αγώνας

-27' Μεγάλη φάση για την ομάδα του Κετσπάγια. Ο Γκαλίτσιος γέμισε από δεξιά και η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ράγιος που από καλή θέση έκανε το σουτ στην κίνηση. Ψηλά η μπάλα

-30' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μαργκάσα σέντραρε από αριστερά και ο Καλτσάς στο "δεύτερο" δοκάρι έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση. Η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-30' Ευκαιρία και πάλι! Σέντρα του Ράγιος στο κόρνερ, κεφαλιά του Σίλντενφελντ και ο Τιάγκο απέκρουσε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή

-32' Ακόμα μια τελική με δημιουργό τον Ράγιος που γέμισε με χτύπημα φάουλ. Ο Αρτυματάς πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα έξω

-36' Σουτ του Εζρά από πολύ μακριά, άστοχο

-37' Απειλεί η Ομόνοια. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Γκόμεθ σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Λόρια ήταν έτοιμος. Πολύ καλή φάση για τους πράσινους

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Κίτρινη στον Καλτσά για έντονες διαμαρτυρίες αφού ζήτησε κάρτα για τον Λανγκ μετά από φάουλ. Κάρτα και στον αμυντικό της Ομόνοιας

-45+2' Ο Ράγιος εκτελεί απευθείας το φάουλ από πολύ διαγώνια δεξιά, πάνω απ' τα δοκάρια η μπάλα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Πολύ καλό, έλειψε μόνο το γκολ. Μοιρασμένο σε γενικές γραμμές το παιχνίδι με την κάθε ομάδα να έχει τα δικά της διαστήματα. Η Κυρία ήταν εκείνη που είχε περισσότερες - και πιο ξεκάθαρες - φάσεις

-Ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο

-47' Πήγε για φοβερό γκολ ο Καλτσάς. Ο Μανθάτης γέμισε από δεξιά και ο έτερος Ελλαδίτης έπιασε σουτ στον αέρα με την μία από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω η μπάλα

-52' Κίτρινη στον Σελίν για φάουλ στον Εζρά. Τέταρτη στο παιχνίδι

-56' Ακόμα μια καλή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Καλτσάς γέμισε από δεξιά και ο Μανθάτης εξ επαφής αλλά από δύσκολη γωνία, έστειλε έξω την κεφαλιά

-57' Πρώτη αλλαγή - Ο Ντούρις στη θέση του Σαντίκ

-Πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Η Ανόρθωση είναι η ομάδα που "πιέζει" περισσότερο για το γκολ

-62' Μανθάτης και Λούφτνερ στο έδαφος αφού συγκρούστηκαν σε διεκδίκηση. Διακοπή για λίγο

-64' Συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι εντάξει και οι δυο ποδοσφαιριστές

-71' Τελική για την Ομόνοια μετά από αρκετή ώρα. Ο Τιάγκο έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στα σώματα και απομακρύνθηκε

-72' Καλή κίνηση του Μποτεάκ στην περιοχή, ο Τιάγκο τον βρίσκει πολύ ωραία όμως από την πολύ δύσκολη θέση που βρισκόταν ο Γάλλος, φυσιολογικά σούταρε έξω

-73' Ακόμα μια αλλαγή απ' τον Τιμούρ. Ο Κοφί στη θέση του Καλτσά

-75' Συρτό σουτ του Αρτυματά πάει έξω και ενώ ο Φαμπιάνο "έλεγχε" τη φάση

-76' Ένταση για λίγο αφού μετά από φάουλ του Γκαλίτσιου, ο Εζρά αντέδρασε κλωτσώντας ελαφρώς τον αντίπαλό του. Δεν ήταν βίαιο το χτύπημα όμως ήταν καθαρή κίτρινη κάρτα. Επαναρχίζει άμεσα το παιχνίδι και... ηρεμούν τα πνεύματα

-81' Σέντρα του Ράγιος με κόρνερ, ο Ντούρις έπιασε την αδύναμη κεφαλιά όμως ο Τιάγκο ήταν στη σωστή θέση πάνω στην γραμμή και απομάκρυνε

-82' Διπλή αλλαγή από τον Μπεργκ. Ο Χούμποτσαν στη θέση του Εζρά και ο Τζιωνής στη θέση του Μποτεάκ

-87' Έξω ο Μανθάτης, μέσα ο Κατσιαράβα

-88' Έντονη διαμαρτυρία από τον κόσμο της Ανόρθωσης που ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Λανγκ στον Κατσιαράβα. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση

-89' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Κετσπάγια. Ο Ντούρις από διαγώνια αριστερά πλάσαρε έξω

-Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

-91' Ακόμα μια ευκαιρία για την Κυρία! Ο Κατσιαράβα μέσα στην περιοχή δεν έκανε καλό τελείωμα, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο. Φάνηκε από το ριπλέι ότι ο Γεωργιανός ήταν ελάχιστα μπροστά την ώρα της σέντρας

-92' Ο Χριστοφή στη θέση του Ματ

-94' Επικίνδυνη φάση για την Ομόνοια με σέντρα από δεξιά, ο Λόρια αποκρούει ασταθώς

-ΤΕΛΟΣ. Από ένα βαθμό οι δυο ομάδες, ανεβαίνουν στους 11

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ.Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Μανθάτης (87' Κατσιαράβα), Καλτσάς (73' Κοφί), Σαντίκ (57' Ντούρις)

-Στον πάγκο έμειναν Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Νταουσβίλι, Ιωάννου, Βασιλακάκης

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Κατελάρης, Γκόμεθ, Μποτεάκ (82' Τζιωνής), Εζρά (82' Χούμποτσαν), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ (92' Χριστοφή)