Τεράστια ανατροπή και ξανά στην κορυφή! (φώτος)

Σπουδαίο παιχνίδι στο Τσίρειο, ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα... Μεγάλος νικητής ο Απόλλωνας που κέρδισε την Ανόρθωση με 3-2 και επέστρεψε στην κορυφή με 36 βαθμούς, αφήνοντας την "Κυρία" στο πλην 6.

Ονειρεμένο το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Κετσπάγια, ονειρεμένο το δεύτερο για εκείνη του Πετράκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με Κβιλιτάια (10'), Χουσμπάουερ (29') και οι γηπεδούχοι το γύρισαν με Ντιγκινί (52', 73' πεν.) και Ματέι (61').

Σε δυο φάσεις ο ρεφ Λούκας Σωτηρίου τσέκαρε ριπλέι μέσω του μόνιτορ.

δφσδφσδφσδφσδφσδφσδφ

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Έναρξη στη Λεμεσό

-1' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Έγινε σουτ από τον Χούσμπαουερ, η μπάλα χτύπησε στον Σάλαϊ και ο ρεφ έδειξε πέναλτι και κίτρινη στον αμυντικό του Απόλλωνα για χέρι

ρευρευ

-Πάει στο μόνιτορ να το δει ο ρεφ και ακυρώνει την απόφασή του, όπως και την κίτρινη. Όπως φάνηκε από το ριπλέι, δεν υπάρχει παράβαση. Ο Σάλαϊ είχε τα χέρια κολλημένα στο σώμα - Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή μας, SUPER MONDAY, αύριο βράδυ

-10' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Καλτσάς με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Κβιλιτάια στο τετ-α-τετ με τον Δημητρίου και ο αυτός δεν έχασε τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Γεωργιανός λίγο κάτω από το κέντρο ξέφυγε από τον Γιούστε και μπήκε στην περιοχή όπου πλάσαρε εύστοχα

-15 λεπτά. Ξεκίνησε πολύ δυνατά το ντέρμπι

-15' Κάρτα στον Χουσμπάουερ για φάουλ στον Γιαννιώτα. Ήταν στο όριο ο χαφ της Κυρίας

-19' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Γιούστε έκανε λάθος απομάκρυνση, ο Χουσμπάουερ επανέφερε και ο Κβιλιτάια έκανε την κοντινή προβολή, με τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

-20' Διαμαρτυρίες για πέναλτι εκ μέρους του Απόλλωνα για χέρι του Νταουσβίλι. Από το ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση

-29' ΓΚΟΛ! Έγινε μπαλιά στο δεξί φτερό, ο Μίχα την κυνήγησε και κέρδισε, "έκοψε" στον επερχόμενο Χουσμπάουερ και αυτός με πλασέ στην περιοχή έκανε το 0-2!

-33' Κίτρινη στον Γιαννιώτα για φάουλ στον Χουσμπάουερ. Ήταν στο όριο ο Ελλαδίτης

-38' Αλλαγή από τον Πετράκη που δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από την προβληματική εικόνα της ομάδας του. Ο Νταμπό στη θέση του Ντένιτς

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45' Μακρινή σέντρα του Πέδρο με χτύπημα φάουλ, κεφαλιά ο Ρομπέρζ, εύκολα ο Λόρια

-Ημίχρονο. Πολύ καλύτερη και ουσιαστική η Ανόρθωση που ξεκίνησε δυνατά, πέτυχε τα δυο γκολ και αμυντικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου. Ο Απόλλωνας υστέρησε πολύ. Έκανε αρκετά αμυντικά λάθη και από τη μέση και μπροστά δεν είχε τους τρόπους να ανοίξει την άμυνα της Κυρίας.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Ξεκίνημα με μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Τιμούρ. Έγινε μακρινή μπαλιά από τον Νταουσβίλι, ο Καλτσάς από δεξιά κατέβασε και πλάσαρε, ο Δημητρίου απέκρουσε και στην εξέλιξη ο Κβιλιτάια σούταρε έξω

-52' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Ο Νταμπό σέντραρε από αριστερά, ο Ντιγκινί κέρδισε την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Μεγάλο ενδιαφέρον στο ντέρμπι και πάλι

-Μια ώρα στο Τσίρειο. "Άνοιξε" το παιχνίδι μετά το γκολ

-61' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζουν σε λιγότερο από δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι! Ο Πέδρο γέμισε από δεξιά και ο Ματέι με δυνατό σουτ στην κίνηση έκανε το 2-2

-65' Διακοπή αφού ο Αμπαρτζουμιάν έχει τραυματιστεί

-66' Μέσα ο Μαργκάσα, έξω ο Αμπαρτζουμιάν  και συνεχίζει το ματς

-70' Διαμαρτυρίες Απόλλωνα για χέρι του Βργκοτς και πέναλτι. Η φάση συνεχίστηκε και ο ρεφ συνομίλησε με το βαν του VAR μετά την ολοκλήρωση της

-71' Τώρα πάει στο μόνιτορ να δει τη φάση

η45ητη

-72' ΠΕΝΑΛΤΙ δείχνει ο Λούκας Σωτηρίου μετά που είδε το ριπλέι - Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή μας, SUPER MONDAY, αύριο βράδυ

-73' ΓΚΟΛ 3-2! Ο Ντιγκινί κερδίζει τον Λόρια από την άσπρη βούλα

-77' Κίτρινη στον Ματέι που κλότσησε τη μπάλα μετά από σφύριγμα. Ήταν στο όριο

-78' O Bασιλείου αντικαθιστά τον Ντιγκινί

-78' Ο Μανιάς στη θέση του Μίχα

-84' Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ. Χριστοφή, Ελουντού στις θέσεις Χουσμπάουερ, Καλτσά

-86' Ο Κατελάρης στη θέση του Ματέι

-Ακόμα πέντε λεπτά καθυστερήσεις

-91' Πολύ καλή φάση για την Ανόρθωση με το σουτ του Βργκοτς από το ύψος της περιοχής να πάει έξω

-Τέλος, τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα που επιστρέφει στην κορυφή με 36 βαθμούς

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς (38' Νταμπό), Κυριάκου, Ματέι (86' Κατελάρης), Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (78' Βασιλείου)

-Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Χαραλάμπους, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (66' Μαργκάσα), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (84' Χριστοφή), Καλτσάς (84' Ελουντού), Μίχα (78' Μανιάς), Κβιλιτάια

-Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Γκαλίτσιος

Κίτρινες: Γιαννιώτας, Ματέι / Χουσμπάουερ

Διαιτητή: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης