ΝΤΕΡΜΠΙ που τα είχε... ΟΛΑ εκτός νικητή! (Φώτος)

Ντέρμπι που τα είχε όλα εκτός από νικητή, διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (12/09). Η Ανόρθωση υποδέχθηκε στο "Αντ. Παπαδόπουλος" την Ομόνοια, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο ισόπαλο 1-1. Τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, αρχικά σκόραρε η Ομόνοια με τον Σενέ και στη συνέχεια η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι. Τα είχα όλα εκτός από νικητή το ντέρμπι. Από ένα γκολ, ευκαιρίες, μονομαχίες, πάθος, ένταση και λάθη.

***Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ του ντέρμπι

-Έναρξη.

-3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Με ωραία προσποίηση ο Μποτεάκ άφησε την μπάλα να περάσει προς τον Μαυρία που μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ο Λόρια έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

-4' Δοκίμασε από μακριά ο Γκόμεθ, με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω η μπάλα.

-6' "Απάντησε" στις ευκαιρίες η Ανόρθωση! Ατομική προσπάθεια του Χουσμπάουερ, πέρασε από Γκόμεθ και Κούσουλο και έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε στον Λανγκ και έφυγε σε κόρνερ.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς με αρκετά καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

-13' Πολύ καλή άμυνα από τον Γκαλίτσιο που πρόλαβε τον Σενέ, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης.

-15' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σενέ! Ο Γκόμεθ από τον άξονα πέρασε αριστερά στον Τιάγκο, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Σενέ έκανε το κοντρόλ, έδειξε να χάνει τον έλεγχο όμως υπό την πίεση του Σίλντενφελντ και πέφτοντας πρόλαβε και έκανε το πλασέ, νικώντας τον Λόρια για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-21' Αρκετά λάθη στον μεσοαμυντικό χώρο για την Ανόρθωση. Επηρεασμένοι οι γηπεδούχοι από το γκολ που δέχθηκαν.

-24' Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε.

-24' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-25' Συνέχεια στο ματς.

-27' Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, έξω η μπάλα.

-28' Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Κούσουλου εντός περιοχής οι γηπεδούχοι, σε σουτ του Χουσμπάουερ. Ήταν κοντά στην φάση ο ρεφ Χριστοδούλου και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-35' Από μία κίτρινη σε Γκόμεθ και Μανιά για διαπληκτισμό.

-36' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Μετά από ατομική προσπάθεια το Οκριασβίλι, ο Μαργκάσα έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο έδιωξε με τις γροθιές.

-37' Στο έδαφος ο Βργκοτς, ζήτησε ξανά πέναλτι η Ανόρθωση, δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Ήταν κοντά ο Χριστοδούλου και έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

-37' Αντεπίθεση για την Ομόνοια, Παπουλής, Μποτεάκ και Σενέ συνεργάστηκαν αλλά το γύρισμα του τελευταίου δεν ήταν καλό και ο Λόρια πρόλαβε τον Παπουλή.

-44' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά, ο Καλτσάς πήγε για την κεφαλιά, ο Λανγκ πήδηξε μαζί του (από πίσω του) με ανοικτό το χέρι. Την επαφή αυτή, του χεριού του Λανγκ στην πλάτη του Καλτσά, τιμώρησε ο ρεφ Χριστοδούλου.

-45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εκτέλεσε εύστοχα ο Οκριασβίλι για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-45' Από μία κίτρινη σε Παπουλή και Καλτσά για διαμαρτυρίες.

-45+1' Δυνατό σουτ του Γκόμεθ, δύσκολα ο Λόρια.

-Τέλος ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ασάντε αντί Παπουλή για την Ομόνοια, Κ. Αρτυματάς αντί Χουσμπάουερ για την Ανόρθωση.

-50' Κεφαλιά του Μανιά από καλή θέση, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-55' Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ατομική προσπάθεια του Ασάντε και γύρισμα στον Τιάγκο που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και έεφυγε σε κόρνερ.

-57' Κίτρινη στον Βργκοτς για φάουλ στον Λούφτνερ.

-58' Φάουλ σε καλή θέση για την Ομόνοια, στο τείχος η εκτέλεση του Μποτεάκ.

-59' Γύρισμα του Μανιά από δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-61' Κλέψιμο του Κούσουλου και ωραία σέντρα προς τον Σενέ, η κεφαλιά του όμως ήταν αρκετά άστοχη.

-63' Σουτ του Αρτυματά από καλή θέση, άστοχο.

-66' Αλλαγή για την Ομόνοια. Γκόμες αντί Γκόμεθ.

-66' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Καλτσά.

-68' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-69' Επανέναρξη.

-70' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Σενέ.

-75' Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά. Παίζουν προσεκτικά και χωρίς ρίσκα οι δύο ομάδες.

-82' Φοβερή επέμβαση του Φαμπιάνο! Ο Μανιάς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Μαργκάσα έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο γκολκίπερ της Ομόνοιας αντέδρασε σωστά πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και διώχνοντας σε κόρνερ.

-82' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ελουντού αντί Οκριασβίλι.

-83' Κίτρινη στον Ελουντού για φάουλ στον Μαυρία.

-85' Πιο πιεστική η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά, ψάχνει περισσότερο το δεύτερο γκολ.

-86' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για την αντίδραση του σε φάουλ που του έγινε από τον Ντούρις.

-88' Κίτρινη και στον Μαυρία, για δυνατό τάκλιν στον Ελουντού.

-89' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Κορέια εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γκαλίτσιος έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση! Αντεπίθεση από δεξιά, ο Ελουντού πρόλαβε και έκλέψε από τον Λέζιακς, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έστρωσε στον Χριστοφή που μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα απελπιστικά ψηλά έξω.

-90+3' Κίτρινη και στον Κούσουλο.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (46'Κ. Αρτυματάς), Μαργκάσα, Οκριασβίλι (82'Ελουντού), Μανιάς, Καλτσάς (66'Χριστοφή).

**Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κ. Αρτυματάς, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Σελίν, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λέζιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμεθ (66'Γκόμες), Κούσουλος, Μποτεάκ, Παπουλής (46'Ασάντε), Τιάγκο, Σενέ (70'Ντούρις).

**Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Κίκο, Γκόμες, Χούμποτσαν, Ντούρις, Τζιωνής, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Ασάντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανιάς, Καλτσάς, Βργκοτς, Ελουντού, Νταουσβίλι / Γκόμεθ, Παπουλής, Μαυρίας, Κούσουλος.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτής Ομηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης