Ντέρμπι με... απ' ΟΛΑ, εκτός νικητή! (Φώτος)

Ντέρμπι με τα όλα του, εκτός νικητή το βράδυ της Δευτέρας (01/03)! Η Ανόρθωση υποδέχθηκε τον Απόλλωνα στο "Αντ. Παπαδόπουλος", σε παιχνίδι για την 27η αγωνιστική και μετά από ένα... επεισοδιακό 90λεπτο, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2. Τέσσερα γκολ, τρεις αποβολές (μία σε παίκτη - δύο σε μέλη προπονητικού τιμ), ένα πέναλτι, σημαντικές ευκαιρίες και πολλές διαμαρτυρίες! Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 1-0 χάρις σε γκολ του Ντιγκινί στο 10' αλλά ο Γκεριέρ αντίκρισε την απ' ευθείας κόκκινη στο 23'. Στο β' μέρος η Λεμεσιανή ομάδα αν και με δέκα παίκτες σκόραρε ξανά με τον Ντιγκινί (60'), αλλά απ' εκεί και πέρα η Ανόρθωση ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Μείωσε με τον Οκριασβίλι στο 65' και έφτασε στην ισοφάριση με τον Κβιλιτάια (πέναλτι στο 79'). Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα, για την αποβολή του Γκεριέρ και το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η Ανόρθωση (δόθηκε μετά από χρήση VAR και on field review απ' τον ρεφ Τιμόθεο Χριστοφή). Από μία αποβολή σε κάθε πάγκο για διαμαρτυρία, στον Μιχάλη Φανή (Απόλλων) και τον Ζόλταν Νάγκι (Ανόρθωση). Σε ότι αφορά τα βαθμολογικά δεδομένα, η Ανόρθωση ανέβηκε στους 52 και ο Απόλλωνας στους 55, παραμένοντας σε 4η και 3η θέση αντίστοιχα. Αυξήθηκε η διαφορά απ' την κορυφή μετά τη νίκη της Ομόνοιας κόντρα στον Ολυμπιακό (Ομόνοια 59 - ΑΕΛ 58 οι δύο πρώτες θέσεις).

-1' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Ανόρθωση, επικίνδυνο γύρισμα του Καλτσά από δεξιά εντός περιοχής, έδιωξε ο Ρομπέρζ.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, παιχνίδι κέντρου χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής.

-10' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Γκεριέρ από αριστερά, ο Πίττας έκανε την κίνηση αλλά δεν βρήκε την μπάλα, μόνος απ' την μικρή περιοχή.

-10' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί! Ωραία συνεργασία από δεξιά, ο Μπίσεσβαρ στον Πίττα, αυτός το παράλληλο γύρισμα στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Ντιγκινί... ξεπετάχτηκε και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Λόρια για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

65βγτγ

-15' Πρώτη προσπάθεια για... απάντηση απ' την Ανόρθωση. Αμπαρτζουμιάν και Καλτσάς συνεργάστηκαν από δεξιά, γύρισμα του Ελλαδίτη προς το πρώτο δοκάρι, έπεσε και μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς προ του Κβιλιτάια.

-17' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Γιούστε για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-20' Κίτρινη στον Γκεριέρ. Ο μπακ του Απόλλωνα χτύπησε στο κεφάλι τον Καλτσά, σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα. Έχει ματώσει ο παίκτης της Ανόρθωσης, προσωρινή διακοπή στο ματς.

-21' Πάει στο VAR ο ρεφ Τιμόθεος Χριστοφή για να δει την φάση. Εξετάζει το ενδεχόμενο κόκκινης αντί κίτρινης.

-23' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Απόλλωνα. Πήρε πίσω την κίτρινη ο ρεφ Χριστοφή και τιμώρησε με απ' ευθείας κόκκινη τον Γκεριέρ. Με δέκα ο Απόλλωνας. (Κλικ ΕΔΩ

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή μας, Super Monday.

η564ηβ65τ4

-23' KOKKINH και στον πάγκο του Απόλλωνα, στον τιμ μάνατζερ Μιχάλη Φανή για διαμαρτυρίες. (Κλικ ΕΔΩ )

-26' Επανέναρξη του ματς.

-26' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Με το που έμεινε με δέκα ο Απόλλωνας, ο Τιμούρ προχώρησε σε αλλαγή. Μπουσουλάτζιτς αντί Βργκοτς.

-30' Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

-32' Νέα τελική για την Ανόρθωση, σειρά του Οκριασβίλι να δοκιμάσει, ξανά σταθερός ο Γιοβάνοβιτς.

-33' Πρώτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Μαλεκκίδης αντί Νταμπό. Βάζει παίκτη στο αριστερό άκρο, που είχε μείνει... ορφανό μετά την αποβολή του Γκεριέρ ο Πετράκης.

-40' Κρατάει μπάλα στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση, γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή του Γιοβάνοβιτς.

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Γύρισμα του Οκριασβίλι από αριστερά προς το πρώτο δοκάρι, πλασέ του Κβιλιτάια, λίγο έξω η μπάλα.

-46' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Χουσμπάουερ αντί Μίχα.

-47' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα του Κορέια από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Καλτσά, η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα, ο Γιοβάνοβιτς ήταν εξουδετερωμένος αλλά ο Ρομπέρζ έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή.

-51' Δοκίμασε από μακριά ο Οκριασβίλι, σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

-57' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ρισβάνης έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Αρτυματά ο οποίος έκανε το σουτ λίγο έξω απ' την μικρή περιοχή αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο Αμπαρτζουμιάν πήρε το... ριμπάουντ και δοκίμασε το σουτ από κοντά, αλλά ο Χάμπος έβαλε την κόντρα και έσωσε την ομάδα του.

-60' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, ξανά με τον Ντιγκινί! Η φάση ξεκίνησε με την Ανόρθωση στην επίθεση, ο Νταουσβίλι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Απόλλωνας έφυγε στην κόντρα. Ο Ντιγκινί έφυγε με ταχύτητα πίσω απ' το κέντρο, τετ α τετ με τον Λόρια, προσπάθησε να τον "κρεμάσει", ο κίπερ της "Κυρίας" απέκρουσε αλλά ο Γάλλος φορ έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και με πλασέ σε κενό τέρμα... έγραψε το 0-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-63' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μανιάς αντί Νταουσβίλι. Όλα για όλα ο Τιμούρ.

-65' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!Ωραία επίθεση από αριστερά, σέντρα του Κορέια στο δεύτερο δοκάρι και σουτ στην κίνηση απ' τον Οκριασβίλι για το 1-2! Μειώνει η "Κυρία" και νέο ενδιαφέρον στο ματς! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-67' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα του Κορέια, σουτ του Καλτσά από κοντά, έβαλε την κόντρα και έδιωξε ο Μαλεκκίδης.

-71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Κατελάρης αντί Μπίσεσβαρ. Ενισχύει τον μεσοαμυντικό του χώρο ο Πετράκης.

-73' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για διαμαρτυρίες. Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Ρομπέρζ σε σουτ που έκανε ο Γεωργιανός.

-74'Πάει για on field review της φάσης ο ρεφ Χριστοφή.

-77' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Αυτή είναι η απόφαση του Τιμόθεου Χριστοφή μετά την αξιολόγηση της φάσης μέσω του on field review.

-79' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Γιοβάνοβιτς για το 2-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-83' Τρεις αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ντένιτς, Γιαννιώτας και Φιλιώτης μέσα -  Πέδρο, Χάμπος και Πίττας έξω.

-84' Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Αμπαρτζουμιάν.

-87' Αποβάλλεται ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ανόρθωσης, Ζόλταν Νάγκι, για διαμαρτυρίες.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη στον Ντένιτς για φάουλ στον Αρτυματά.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (84'Χριστοφή), Βργκοτς (26'Μπουσουλάτζιτς), Ρισβάνης, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι (63'Μανιάς), Μίχα (46'Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Μπουσουλάτζιτς, Χούσμπαουερ, Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο (83'Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Μάρκοβιτς, Χάμπος (83'Ντένιτς), Πίττας (83'Γιαννιώτας), Ντιγκινί, Μπίσεσβαρ (71'Κατελάρης), Νταμπό (33'Μαλεκκίδης).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μαλεκκίδης, Φιλιώτης, Ψύχας, Κατελάρης, Παπουνασβίλι, Ντένιτς, Ματέι, Γιαννιώτας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιούστε, Ντένιτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Γκεριέρ.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης