Τρία γκολ, χαμένο πέναλτι, ένταση και ΔΙΠΛΟ η "Κυρία" (φώτος)

Δραματικό παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου» με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τη πρώτη της επιτυχία (1-2) στο πρωτάθλημα. Φοβερός αγώνας με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα και την «Κυρία» να χαμογελά στο τέλος. Δυο πέναλτι για την ομάδα του Τιμούρ, το ένα άστοχο με διπλό δοκάρι του Ράγιος. Πολλά παράπονα από τους Ενωσίτες, ειδικά στο δεύτερο γκολ του Καλτσά. Εφαρμογή του νέου κανονισμού στη φάση του Ράγιος όπου σκόραρε από στημένο. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Τάσος Μάρκου» και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Λεόντιο Τράττο

-4' Σουτ του Εγγλέζου εκτός περιοχής, λίγο ψηλά. Πρώτη καλή φάση

-8' Σέντρα του Καλτσά απο δεξιά, ο Ντούρις από καλή θέση δεν πιάνει σωστά την κεφαλιά. Η ευκαιρία για την Ανόρθωση χάθηκε...

-15 λεπτά στο παιχνίδι. Μπήκε επιθετικά η Κυρία, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ

-25' Χωρίς καλή φάση εδώ και ώρα. Παραμένει ίδια η εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Κετσπάγια να κρατά μπάλα και να γυροφέρνει την περιοχή του Κλέιμαν και την ΕΝΠ να παίζει αμυντικά και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα

-26' Γέμισμα του Μανθάτη από αριστερά, κεφαλιά - ψαράκι του Ντούρις, εύκολα ο Κλέιμαν

-26' Δεύτερη τελική σε λίγα δευτερόλεπτα... Δυνατό σουτ του Κοφί από πολύ μακριά, σε κόρνερ διώχνει ο κήπερ της ΕΝΠ

-35 λεπτά στο Παραλίμνι. Αργός ο ρυθμός και καμία διαφοροποίηση στην εικόνα του αγώνα...

-38' Κίτρινη στον Εγγλέζου για φάουλ στον Ριέρα

-39' Κίτρινη στον Μιτρέφσκι για καθυστέρηση. Έριξε δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, μετά από σέντρα που χτύπησε στον ίδιο και πήγε άουτ

-42' Καλή φάση για την Κυρία. Ο Γκαλίτσιος γέμισε κάθετα, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε έξω

-43' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα... Ο Ράγιος σέντραρε από αριστερά και ο Καλτσάς εξ επαφής πλάσαρε έξω, στην κίνηση

-45' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Μαϊσουράτζε στον Ράγιος. Τον ανέτρεψε με τα χέρια

-ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ισπανός από τα έντεκα βήματα κερδίζει τον Κλέιμαν

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Μονόλογος για την Ανόρθωση το παιχνίδι. Έφτιαξε 2-3 καλές φάσεις και με το πέναλτι στο τέλος, πήγε στ' αποδυτήρια με το προβάδισμα. Εντελώς ακίνδυνη η ΕΝΠ, σε κανένα σημείο δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό κομμάτι

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με μια αλλαγή. Ο Βαρέλα στη θέση του Μαϊσουράτζε

-50' Καλή φάση για τους βυσσινί. Ο Ριέρα σέντραρε, ο Ροντρίγκεζ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Λόρια μπλόκαρε εύκολα

-54' Μεγάλη απόκρουση του Λόρια σε κεφαλιά του Στεπάνιακ. Ο κίπερ της Ανόρθωσης κράτησε το μηδέν.

- 58' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Μανθάτη.

- 60' Σκοράρει ο Ράγιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ακυρώνεται το γκολ. Υπήρχε ποδοσφαιριστής της "Κυρίας" κολλημένος στο τείχος συγκεκριμένα ο Ντούρις. Με βάση το νέο κανονισμό το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει. Έπρεπε ο Σλοβάκος να ήταν ένα μέτρο μακριά από το τείχος της ΕΝΠ.

- 64' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ και 1-1! Ο Αγκίρι ισοφαρίζει! Ο μεσοεπιθετικός της ΕΝΠ βρέθηκε μόνος στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

- 68' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 1-2. Ο Καλτσάς από κοντά δίνει προβάδισμα στην "Κυρία". Διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΕΝΠ για χέρι στον Μανθάτη. Ο Ελλαδίτης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη περιοχή και βάση του τηλεοπτικού πλάνου φαίνεται αυτή να κτυπά στο χέρι του. Στη συνέχεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Νίκο Καλτσά.

- 77' Φοβερή απόκρουση του Κλέιμαν σε προσπάθεια του Μανθάτη. Ο Ισραηλινός κράτησε το 1-2.

- 79' Κεφαλιά του Αρτυματά, πάνω στη γραμμή ο Βαλλιάνος σώζει!

- 80' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο Σαντίκ ανατρέπεται από τον Κλέιμαν. Υπάρχει επαφή, σωστή απόφαση. Ο Σαντίκ ήταν καλυμμένος στο ξεκίνημα της φάσης.

- 81' ΑΣΤΟΧΟΣ ο Ράγιος. Ο Ισπανός σημάδεψε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα περνάει παράλληλα της γραμμής κτυπάει και στο αριστερό! Διπλό δοκάρι για τον Ράγιος.

- 84' Κίτρινη ο Κλέιμαν

- 86' Σέντρα του Γκαλίτσιου, ο Σαντίκ δεν μπορεί να κάνει τη κεφαλιά, χάνεται η ευκαιρία.

- 89' Σουτ του Αγκίρι, παρεμβαίνει ο Νταουσβίλι και στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.