Τριάρα με ΤΖΙΜΗ και τώρα ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Παίζοντας πολύ ωραία μπάλα κατά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση νίκησε εύκολα με 3-0 τη Δόξα. Καθοριστικό το γκολ του Γκαλίτσιου στο 45΄ και το τέρμα του Καλτσά στο 46΄. ιδανικό ντεμπούτο με γκολ για τον Δημήτρη Χριστοφή! Από την κορυφή (39 βαθμούς) πάει στο εξ αναβολής ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Ουραγός η Δόξα με 8β.

Η Ανόρθωση δεν είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκε το γκολ στο 45΄ και με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου "καθάρισε", αφού απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το... κερασάκι στην τούρτα ο Τζίμης στο 82΄.

Η Δόξα έβαλε δύσκολα στην "Κυρία" στο πρώτο 45λεπτο, αλλά μέχρι... εκεί.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το "Αντώνης Παπαδόπουλος"...

6΄ Κίτρινη στον Λούις Κάρλος για δυνατό φάουλ στον Γκαλίτσιο

7΄ Εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, άπλωσε το πόδι στη μπάλα ο Σίλντενφελντ, σταθερά μάζεψε ο Γκράσα

9΄ Κεφαλιά του Βασιλακάκη, έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σωτήρια ο Γκράσα

11΄ Πιέζει η Ανόρθωση, ψάχνει το γρήγορο γκολ

16΄ Άστοχο τελείωμα του Κατσαράβα εκτός περιοχής

24΄ Δεν αρέσει στον Τιμούρ η μέχρι στιγμής απόδοση της ομάδας του- Τα... ακούνε οι παίκτες του από τον πάγκο

27΄ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα! Φοβερή κάθετη πάσα του Παπαφώτη στον Καρλίτος, ο τελευταίος απέφυγε τον Λόρια αλλά δεν βρήκε στόχο!

28΄ Το... παλεύει ο κόσμος της Ανόρθωσης, ώστε να... ξυπνήσει τους παίκτες της ομάδας

32΄ Κατοχή μπάλας: 55% - 45%

36΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Με... τακουνάκι ο Κατσαράβα προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Γκράσα

Σωστά στημένη στο τερέν η ομάδα του Ερανοσιάν, βάζει... δύσκολα στην "Κυρία"

39΄ Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρίες στον Ερανοσιάν

40΄ Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Καλτσά

41΄ Κίτρινη στον Νταουσβίλι για αντικανονικό μαρκάρισμα

42΄ Κίτρινη στον Χριστοφή, τράβηξε τη φανέλα του Κατσαράβα

45΄ ΓΚΟΛ η Ανόρθωση! Εκτέλεση κόρνερ ο Ράγιος, κεφαλιά του Μανθάτη και από κοντά ο Γκαλίτσιος το 1-0!

-2 λεπτά καθυστερήσεις

Ημίχρονο στο "ΠΑΠ" - Σκόραρε σε καθοριστικό χρονικό σημείο η Ανόρθωση, σε ένα... απόγευμα που δεν είναι στα καλύτερά της.

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Κ.Αρτυματάς στη θέση του Κατσαράβα

46΄ ΓΚΟΛ η Ανόρθωση! Φοβερό γκολ από τον Καλτσά! Έκανε εξαιρετική υποδοχή της μπάλας, πάτησε περιοχή και αφού απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο ένα αμυντικό, έκανε καταπληκτικό τελείωμα από πλάγια θέση -δεξιά- μέσα στην περιοχή

51΄ Ευκαιρία για τη Δόξα με Παπαφώτη, αλλά ήταν άστοχος

58΄ Σουτ του Ράγιος, δεν δυσκολεύτηκε ο Γκράσα

60΄ Σουτ από τον Καρλίτος, με το δεξί πόδι απόκρουση ο Λόρια!

60΄ Τελείωμα εκτός περιοχής από τον Παπαφώτη, εύκολη λεία για τον κίπερ της Ανόρθωσης

64΄ Δεν έκανε καλό τελείωμα με το κεφάλι ο Βασιλακάκης

67΄ Ο Μιντίκκης στη θέση του Κάρλος, ο Ασαμόα στη θέση του Ζε Βαλέντε. Διπλή αλλαγή για τη Δόξα

68΄ Ο Χριστοφή στη θέση του Ράγιος. Ντεμπούτο για τον "Τζίμη"

70΄ Τακουνάκι του Χριστοφή στον Σελίν, ο οποίος έκανε σέντρα σουτ και λίγο έλειψε να σκοράρει

71΄ Υπέροχο πλασέ από τον Μανθάτη, οριζόντιο δοκάρι και άουτ

72΄ Νέα μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Εξαιρετική μεταβίβαση από τον Χριστοφή, ο Μανθάτης από κοντά πλάσαρε άστοχα

74΄ Απειλεί με Καρλίτος η Δόξα, σε ετοιμότητα ξανά ο Λόρια

75΄ Ο Ανανίτζε στη θέση του Μανθάτη-Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Γεωργιανό άσο

81΄ Κίτρινη στον Μέσκα

82΄ ΓΚΟΛ η Ανόρθωση με Τζίμη! Ντεμπούτο με γκολ ο Δημήτρης Χριστοφή. Δυνατό σουτ εκτός περιοχής και στα δίκτυα! Πολύ ωραίο γκολ και 3-0...