Αλλαγές, ντεμπούτο για τρεις, τεσσάρα και τώρα... Απόλλων

Στον επόμενο γύρο του κυπέλλου όπου... περιμένει ο Απόλλωνας, προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με 4-0 την ΠΑΕΕΚ στην ενδιάμεση φάση, στο πρώτο παιχνίδι μετά το τέλος της συνεργασίας με τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Χατζηλούκας-Μοράις έκαναν πολλές αλλαγές στην εντεκάδα, έδωσαν ευκαιρίες σε νεαρούς ενώ έκαναν ντεμπούτο ως βασικοί οι Ουζόχο, Αποστολάκης (ο οποίος σκόραρε κιόλας) και ο Ντίας ως αλλαγή.

Τα γκολ οι Αποστολάκης, Ατζίλι, Ανουάρ και Γαβριήλ. Το ΑΠΟΕΛ έχασε πέναλτι με τον Εφραίμ ενώ η ομάδα της Κερύνειας είχε δοκάρι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση

-Όσον αφορά τα άκρα της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Ζεράλδες αγωνίζεται αριστερά και Αποστολάκης δεξιά

-4’ Σουτ του Ατζίλι που μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, άουτ

-9΄ Εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση ο Ατζίλι, η μπάλα ψηλά άουτ

-18’ Σουτ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής, ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Άλβες

-20’ Ωραίος συνδυασμός του Ατζίλι με τον Ζαχίντ, ο τελευταίος έκανε από δεξιά την μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Νούχιου έκανε την προβολή όμως έστειλε την μπάλα άουτ

-21΄Ο Νούχιου σε μια διεκδίκηση στο χώρο του κέντρου χτύπησε στον ώμο και βγήκε εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες

-22' Μπήκε ξανά στον αγωνιστικό χώρο ο στράικερ του ΑΠΟΕΛ

-24’ Εκτέλεση κόρνερ για την ΠΑΕΕΚ, διώχνει ο Νούχιου με κεφαλιά

-28' Σουτ εκτός περιοχής από τον Εφραίμ, η μπάλα έξω

-Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή και γυροφέρνει στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ακόμα κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η ΠΑΕΕΚ μέχρι στιγμής αμύνεται πολύ καλά και κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Άλβες

-31’ Ο Ανουάρ έκανε κακή πάσα προς τον Ουζόχο, οι παίκτες της ΠΑΕΕΚ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν όμως το λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ

-34’ Καλή προσπάθεια του Μαζόκ που από το ύψος της περιοχής επιχείρησε σουτ το οποίο κατέληξε άουτ

-35’ Μέτρια η παρουσία του ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής. Από το 30΄και μετά άρχισε να ανεβαίνει η ΠΑΕΕΚ και να "επισκέπτεται" την εστία του Ουζόχο

-40' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Ο Αποστολάκης επιχείρησε εξαιρετικό σουτ από δεξιά πλάγια λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία του Άλβες. Πολύ ωραίο τέρμα από τον νεαρό Ελλαδίτη. Ο σκόρερ έτρεξε στον πάγκο και αγκάλιασε τον Γουίλερ - Δείτε το ΕΔΩ

-42' ΓΚΟΛ 0-2 οι γαλαζοκίτρινοι! Ο Ατζίλι σκοράρει με αριστερό σουτ από πλάγια στην περιοχή. Πανομοιότυπο με το τέρμα του Αποστολάκη

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ… Ο Γεωργίου στη θέση του Χαραλάμπους

-51' “Χλιαρό” σουτ του Τίμερμανς, μπλοκάρει εύκολα ο Ουζόχο

-53΄ Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ ελίσσεται στην περιοχή, μόνος απέναντι στον Άλβες το σουτ του όμως ανακόπηκε από τον κίπερ της ΠΑΕΕΚ

-ΓΚΟΛ 3-0 με τον Ανουάρ στο 54' οι γαλαζοκίτρινοι! Ο Ζαχίντ από τα δεξιά έκανε την μπαλιά μέσα στην περιοχή στον Ανουάρ που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα - Δείτε το ΕΔΩ

-56' ΠΕΝΑΛΤΙ για μαρκάρισμα του Γεωργίου στον Ατζίλι

νμβννβ,

-57' Εκτελεί ο Εφραίμ, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ!

-57’ Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ… Σαχάρ και Γαβριήλ στις θέσεις των Νούχιου και Ατζίλι

-61΄Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Φράγκος στη θέση του Μάζοκ

-65’ Καλή προσπάθεια από τον Γαβριήλ, μπαίνει μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και το μπλόκαρε ο Άλβες

-66’ ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα της Κερύνειας, με τον Καραγιάννη να προσπαθεί να "κρεμάσει" τον Ουζόχο και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι

-69’ Στη θέση του Ζαχίντ, ο Ντίας που κάνει ντεμπούτο

-69' Στη θέση του Αριστοτέλους ο Σκώττης

-80΄ Στο χώρο του κέντρου παίζεται πλέον η μπάλα, χωρίς οι δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις

-81' Κίτρινη κάρτα στον Ντίας για μαρκάρισμα στον Καραγιάννη

-85΄Ωραία ενέργεια του Αποστολάκη που ελίχθηκε από δεξιά και έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Σαχάρ που έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ

-87’ Μπαλιά του Σαχάρ από αριστερά μέσα στην περιοχή οι αμυντικοί της ΠΑΕΕΚ προλαβαίνουν προ του Γαβριήλ και διώχνουν σε κόρνερ

-90+1' ΓΚΟΛ 4-0. Ο Γαβριήλ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε ωραία τον κίπερ της ΠΑΕΕΚ

-Tέλος αγώνα

ΠΑΕΕΚ: Άλβες, Έσελινκ, Πότση, Χαραλάμπους (46' Γεωργίου), Χριστοδούλου, Μάζοκ (61' Φράγκος), Αριστοτέλους (69' Σκώττης), Βούρκος, Τίμερμανς, Αντωνίου, Καραγιάννης

-Στον πάγκο Θεοδουλίδης, Κυριακίδης, Χάλαχαν, Αντωνίου, Σεργίδης, Έλι

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ζεράλδες, Μερκής, Αποστολάκης, Ζόρζε, Εφραίμ, Σατσιάς, Ανουάρ, Ζαχίντ (69' Ντίας), Ατζίλι (57' Γαβριήλ), Νούχιου (57' Σαχάρ)