ΑΠΟΕΛ - Άρης: Το 3 στα 3 "γράφτηκε" με σπουδαίο διπλό! (φώτος)

Μεγάλο "διπλό" για τον Άρη μέσα στο ΓΣΠ! Για την 3η αγωνιστική κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 0-1 με γκολ του Καζού, έκανε το 3 στα 3 και βρίσκεται ασφαλώς στην κορυφή με 9 βαθμούς.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ξεκίνησε πιο επιθετικά και αφού στο 14' είχε δοκάρι, στο 18' έφτασε στο γκολ με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του. Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος αφού οι γηπεδούχοι υστέρησαν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και απείλησαν ελάχιστα.

Ο Άρης παίζοντας έξυπνα, προστάτεψε το σκορ και έφτασε στο μεγάλο τρίποντο.

Πολλά τα παράπονα του ΑΠΟΕΛ από την διαιτησία του Ανδρέα Αργυρού.

Ο Αντρέας Ροκόπος ήταν στο γήπεδο για λογαριασμό της ιστοσελίδας μας, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Ανδρέας Αργυρού σφυρίζει την έναρξη. Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ που πήγε μαζικά στο γήπεδο.

-1' Πρώτη τελική στο πρώτο λεπτό με την κεφαλιά του Ντάλσιο να είναι άστοχη.

-Δέκα λεπτά, παιχνίδι κέντρου χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση εκτός από εκείνη στο πρώτο λεπτό.

-11' Ωραία μακρινή μπαλιά του Ντονγκαλά στον Ντάλσιο, ο Βανά διάβασε σωστά τη φάση, βγήκε έγκαιρα αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του και απομάκρυνε.

-13' Ωραία προσπάθεια του Γουίλερ και μπαλιά, ο Μουσούντα έκανε την παρέμβαση προ του Μάγκλιτσα που περίμενε για να κάνει το τελείωμα εξ επαφής.

656ξ

-14' Διπλή κλασική ευκαιρία ο Άρης με τον Μπέλετς αρχικά να λέει "όχι" στο τετ-α-τετ με τον Γκομίς και τον Καζού σε δεύτερο χρόνο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

23322323

-18' ΓΚΟΛ 0-1! Αυτή τη φορά δεν χάνει την ευκαιρία ο Καζού που από κοντά πλάσαρε τον Μπέλετς. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν ταχύτατα στην φάση και έφτασαν στο γκολ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-20' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να κάνει το παιχνίδι του το ΑΠΟΕΛ. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στην ουσία.

-23' Μικροένταση μετά από αντίδραση του Μουσούντα μετά από υπόδειξη φάουλ. Κίτρινη στον παίκτη του Άρη και συνεχίζουμε.

-24' Πτώση του Μαρκίνιος στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γιαγκό και διαμαρτυρίες για πέναλτι.

-29' Νέα ένταση για λίγο, ανάμεσα σε Μπαμπίκα και Τσεμπάκ. Κάρτα στον μπακ του ΑΠΟΕΛ και στον Καζού.

-31' Κάρτα στον Μπαμπίκα για κίνηση προς το πρόσωπο του Κρέσπο με το χέρι.

-33' Πάει να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα, το πλασέ του Μαρκίνιος κόντραρε και πήγε κόρνερ.

-37' Μακρινό σουτ από τον Μαγιαμπέλα που κατέβασε ωραία με το στήθος, πολύ άστοχο.

-38' Φάουλ από τον Μουσούντα στον Μάγκλιτσα ακριβώς έξω από την περιοχή του Βανά. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για 2η κίτρινη και αποβολή του Αφρικανού.

344334γρεγ

-41' Τώρα εκτελείται το φάουλ, μετά από 2-3 λεπτά. Ο Τσεμπάκ δοκίμασε με συρτό σουτ, ο Βανά ήταν έτοιμος.

-Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ αλλά ο Άρης ανακόπτει με άνεση τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες.

-43' Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Καζού, Μπένγκτσον και Γκομίς δεν πρόλαβαν να μπουν στη φάση.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Άρης μπήκε πιο επιθετικά, είχε την κατοχή και μια σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 14' και τέσσερα λεπτά αργότερα, έφτασε στο γκολ. Το ΑΠΟΕΛ πλήρωσε το μουδιασμένο ξεκίνημα, μετά το γκολ κράτησε μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

-Αρχίζει με αλλαγές για τον Άρη το 2ο μέρος. Κακόριν και Στρούσκι στις θέσεις Γκομίς και Μπένγκτσον.

-47' Διαμαρτυρίες από τον Σαρφό, ζητά κάρτα στον Στρούσκι μετά από τράβηγμα.

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την κατοχή αλλά είναι ακίνδυνοι.

-55' Τριπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Κβιλιτάια, Μπλουμ, Βιγιαφάνες στις θέσεις των Σαρφό, Ντάλσιο, Ντονγκαλά.

-56' Πρώτη τελική στην "επανάληψη" με πλασέ του Μαγιαμπέλα από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-57' Υποψία για χέρι του Μαγιαμπέλα στην περιοχή, πάνω σε διεκδίκηση με τον Βιγιαφάνες. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και δεν κρίθηκε σκόπιμο να κληθεί ο διαιτητής να δει τη φάση, συνεχίζουμε...

-62' Νέες έντονες διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ προς τον διαιτητή, μετά από επικίνδυνο φάουλ του "κιτρινισμένου" Μπαμπίκα στον Καρώ.

-65' Κάρτα στον Γιαγκό για φάουλ στον Κβιλιτάια ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου.

-67' Ο Σπιλέφσκι αποσύρει τον "κιτρινισμένο" Μπαμπίκα, μέσα ο Σπόλιαριτς.

-69' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μαγιαμπέλα να πλασάρει και τον Μπέλετς να βγάζει την δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

-Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο.

-72' Σουτ του Κακόριν από κοντά και πλάγια αριστερά, έξω η μπάλα.

-74' Μικροδιακοπή, ο Μπράουν είναι στο έδαφος.

-76' Συνεχίζουμε...

-Δεν έχει καθόλου ρυθμό το παιχνίδι, είναι πάρα πολλές οι διακοπές.

-77' Ο Γιαμπλόνσκι στη θέση του Μαγιαμπέλα.

-79' Κίτρινη στον Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο ΓΣΠ. Δεν μπορεί να βάλει τη μπάλα κάτω το ΑΠΟΕΛ και να επιτεθεί με αξιώσεις. Αντίθετα είναι ο Άρης που είναι πιο επικίνδυνος αφού βρίσκει ανοικτούς χώρους.

34ττ3τ34τ

-80' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, λίγο έξω.

-83' Ο Μορέιρα στη θέση του Μάγκλιτσα, ο Φεράρι στη θέση του Γουίλερ.

-84' Ο Ντελμίρο αντί του Μπράουν.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

εργεργερερ

-91' Τελική οι γηπεδούχοι μετά από ώρα, άστοχο το γυριστό σουτ του Μπλουμ.

-95' Πτώση του Κβιλιτάια στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα και διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Γεωργιανό.

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στον Άρη που ανεβαίνει στους 9 βαθμούς!

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Τσεμπάκ, Γουίλερ (83' Φεράρι), Σαρφό (55' Μπλουμ), Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο (55' Βιγιαφάνες), Ντονγκαλά (55' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος, Μάγκλιτσα (83' Μορέιρα).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Μορέιρα.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46' Στρούσκι), Μπράουν (84' Ντελμίρο), Γκομίς (46' Κακόριν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (77' Γιαμπλόνσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα (67' Σπόλιαριτς).

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Στρούσκι, Σλόγκαρ, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν.

Κίτρινες: Τσεμπάκ / Μουσούντα, Καζού, Γιαγκό

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος