ΑΠΟΕΛ-Άρης: Με "Κβίλι" οδηγό, διατηρεί το ισχνό προβάδισμα για τίτλο!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Άρη με 2-0 για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος Cyta και διατήρησε το προβάδισμα του ενός βαθμού από την ΑΕΚ!

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Οι γαλαζοκίτρινοι, με πρωταγωνιστή τον Κβιλιτάια στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους γρήγορα, αφού μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Γεωργιανού που έδιωξε ο Βανά, όμως ο Τσεμπάκ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Άρης δεν κατάφερε να απαντήσει και το ΑΠΟΕΛ βρήκε νέο γκολ με υπέροχη προσπάθεια του Κβιλιτάια ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Βανά για το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στο Β’ ημίχρονο και με τις αλλαγές του Σπιλέφσκι, το ΑΠΟΕΛ όμως όχι μόνο άντεξε, αλλά ήταν αυτό που άγγιξε τρίτο γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι ο Κβιλιτάια που εκτέλεσε ο ίδιος στο 56’, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας και ο Τσεμπάκ την έστειλε ξανά στο δοκάρι! Ο Άρης δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς, πέρα από ένα σουτ που έκανε ο Γκομίς στο 60’ και σαν να μην έφτανε αυτό, έμεινε και με 10 παίκτες με την αποβολή του Σανέ στο 71’ (δεύτερη κίτρινη κάρτα). Το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με τους γαλαζοκίτρινους να κάνουν διαχείριση του σκορ και να μην απειλείται από την ομάδα της Λεμεσού.

** Στο γήπεδο οι Αντρέας Ροκόπος και Γιάννης Θεοδωρίδης, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

123123

Έναρξη αγώνα!

-5' Το ΑΠΟΕΛ έχει μπει δυνατά και με την δύναμη που του δίνει ο κόσμος, έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν έχει απειλήσει ακόμα. Σε παθητικό ρόλο προς το παρόν ο Άρης.

-6' Πρώτο σουτ του παιχνιδιού. Ο Ντάλσιο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, έπεσε ο Βανά και μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

-8' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεσε κόρνερ ο Μαρκίνιος, μία πρώτη κεφαλιά του Κβιλιτάια που απέκρουσε ο Βανά, στην επιστροφή της μπάλας από κοντά ο Τσεμπάκ ανοίγει το σκορ! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

123321123

-12' Σουτ του Ντβάλι έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Βανά.

-15' Εκτέλεση φάουλ από καλή θέση του Νίκολιτς, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ. Πρώτη τελική του Άρη στο παιχνίδι.

-20' Ο Σανέ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, δέχτηκε την μπαλιά όμως έπεσε στην περιοχή σε τζαρτζάρισμα με τον Τσεμπάκ και μάζεψε την μπάλα ο Μπέλετς. Διαμαρτυρίες από τον ποδοσφαιριστή του Άρη.

-26' Σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από τον Ουρόσεβιτς, ο Σανέ κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, πρόλαβε ο Τσεμπάκ και έδιωξε σε κόρνερ. Υπήρχε όμως οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

-31' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Υπέροχο τέρμα από τον Κβιλιτάια ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα τον Βανά για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

321123321

-34' Κίτρινη κάρτα στον Σανέ για επικίνδυνο παιχνίδι στον Τσεμπάκ.

-42' Ο Ντογκαλά μπήκε στην περιοχή, έπεσε σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Νίκολιτς ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

-45' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Σαρφό έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε πολύ ωραία στον Μαρκίνιος που βρέθηκε τετ α τετ με τον Βανά, τον πλάσαρε, αλλά αδύναμα, με την άμυνα του Άρη να προλαβαίνει την μπάλα.

-45' Σκόραρε ο Κβιλιτάια, όμως κατέβασε την μπάλα με το χέρι στην αρχή της φάσης και ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

112233

Διπλή αλλαγή για τον Άρη: Σάβο και Γκομίς στη θέση των Μπράουν και Μοντνόρ.

421421

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-51' Ο Άρης προσπάθησε να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, το ΑΠΟΕΛ άντεξε και ισορρόπησε.

-53' Ο Κβιλιτάια μπήκε ξανά στην περιοχή, προσπερνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και πάλι, έπεσε όμως από πίεση που άσκησε ο Μουσούντα και η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Σζόκε. Η φάση εξετάζεται από το VAR.

-54' Καλείται στο on field review ο Verissimo!

321123412

-55' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ!

-56' Εκτέλεσε ο Κβιλιτάια, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βανά, στην επιστροφή της μπάλας έκανε σουτ ο Τσεμπάκ και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι!

543321

-57' Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με το πλασέ του Μαρκίνιος και τη μπάλα να φεύγει άουτ!

-58' Αλλαγή για τον Άρη: Ο Μάτισικ στη θέση του Μουσούντα.

-60' Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Άρη, με τον Γκομίς να κάνει δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

-63' Κίτρινη κάρτα στον Σούσιτς.

-69' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος που θα χάσει το ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια.

-71' Κόκκινη κάρτα στον Σανέ! Ο Σανέ πήγε επικίνδυνα πάνω στον Ντογκαλά και είδε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή!

-72' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Βιγιαφάνιες, Ζέφτε και Δώνης στη θέση των Σούσιτς, Μαρκίνιος και Σαρφό.

1141124121

-74' Αλλαγή για τον Άρη: Μποάκι στη θέση του Μαγιαμπέλα.

-75' Γκολ του Ντάλσιο, όμως ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ ακούμπησε την μπάλα με το χέρι πριν κάνει το σουτ, έτσι το γκολ δεν μετράει.

-82' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Κβιλιτάια, στη θέση του ο Τομανέ.

-87' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Στη θέση του Ντογκαλά ο Γιώργος Εφραίμ.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.