ΑΠΟΕΛ - Άρης: Νικητής το θέαμα... γαλαζοκίτρινη η πρόκριση! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ στους "8" του Κυπέλλου Coca-Cola. Μετά από σπουδαίο παιχνίδι κέρδισε τον Άρη με 4-2 στο ΓΣΠ και είναι στον επόμενο γύρο!

Ένα από τα καλύτερα ημίχρονα των τελευταίων χρόνων το πρώτο, το οποίο είχε τέσσερα γκολ και άλλες μεγάλες ευκαιρίες. Ο Άρης προηγήθηκε (Στεπίνσκι 18'), έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 και το ΑΠΟΕΛ μέσα σε λίγα λεπτά το γύρισε (Κβιλιτάια 27', 37' - Ντάλσιο 39') και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μιλόγεβιτς έδωσε χώρο στον Άρη ο οποίος ήταν ακίνδυνος σε γενικές γραμμές και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι. Όλη η ουσία του β' ημιχρόνου ήταν στο τέλος αφού στο 82' ο Εφραίμ έκανε το 4-1, στο 85' η ομάδα του Σπιλέφσκι είχε δοκάρι και στο 91' ο Μποάκιε με εξαιρετικό σουτ "έγραψε" το τελικό σκορ.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Ο Αντώνης Κωνσταντινίδης ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

τ4334τ34τ

-Πρώτο σφύριγμα. Διαιτητής ο Σιμόν Μαρτσίνιακ που, θυμίζουμε, πρόσφατα σφύριξε τον τελικό του Μουντιάλ στο Κατάρ.

-3' Πρώτη τελική με συρτό, διαγώνιο σουτ του Στεπίνσκι, έτοιμος ο Μπέλετς.

-7' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Ο Μπένγκστον με πολύ ωραία ντρίμπλα ελευθερώθηκε και έκανε το σουτ, ο Μπέλετς έπεσε στην γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

-10' Πρώτη καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Έξυπνο, ψηλοκρεμαστό σουτ του Σούσιτς, σε κόρνερ χωρίς να ρισκάρει ο Βανά.

-12' Κλασική ευκαιρία οι γηπεδούχοι! Μπαλιά του Νταουσβίλι από το κέντρο του γηπέδου, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Μαρκίνιος κοντρόλαρε στην περιοχή και πλάσαρε απο εξαιρετική θέση, μόλις έξω.

-14' Μεγάλη διπλή φάση ο Άρης τώρα. Πρώτα ο Μπένγκστον την κεφαλιά από κοντά, ο Μπέλετς έπεσε και έβγαλε την απόκρουση και στην συνέχεια της φάσης σουτ του Στρούσκι, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-Εκπληκτικό παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά.

-17' Πρώτη κίτρινη, στον Στεπίνσκι για επικίνδυνο πάτημα στον Κρέσπο πάνω στην διεκδίκηση.

σδγσδγ

-18' ΓΚΟΛ 0-1! Ταχύτατη αντεπίθεση ο Άρης, ο Γκομίς στο κέντρο του γηπέδου έδωσε στον Στεπίνσκι ο οποίος επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μπέλετς. Βρήκε χώρο η ομάδα του Σπιλέφσκι και το εκμεταλλεύτηκε. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-22' Νέα τελική οι φιλοξενούμενοι με συρτό, διαγώνιο σουτ του Μπαμπίκα, εύκολα ο Μπέλετς.

-26' Απίστευτη ευκαιρία ο Άρης! Ο Ντβάλι έκανε λάθος, ο Μπαμπίκα κέρδισε, στο τετ-α-τετ με τον Μπέλετς ο Σλοβένος απέκρουσε ασταθώς, ο Γκαμπονέζος κέρδισε ξανά και εξ επαφής "σημάδεψε" το δοκάρι!

υτξτυξ

-27' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σούσιτς από δεξιά έκανε το γέμισμα, ο Κβιλιτάια ελευθερώθηκε από το μαρκάρισμα του Μπρόρσον και με προβολή από πολύ κοντά ισοφάρισε. Το ΑΠΟΕΛ σκοράρει μερικά δευτερόλεπτα μετά που Άρης έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 0-2. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-30' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ για την ολική ανατροπή μέσα σε ένα τρίλεπτο, μόλις έξω το πλασέ του Ντάλσιο.

-33' Καλή φάση ο Άρης, λίγο ψηλά το σουτ του Στρούσκι.

-35' Ακόμα ένα σουτ ο Στρούσκι από μακριά, πάνω απ' τα δοκάρια.

-Φοβερός ο ρυθμός στα πρώτα 35 λεπτά, ασταμάτητες οι φάσεις. Πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι.

εργεργ

-37' ΓΚΟΛ 2-1! Το ΑΠΟΕΛ γυρίζει το ματς, σκόρερ και πάλι ο Κβιλιτάια που από αριστερά πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Βανά. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-Κίτρινη στον σκόρερ του ΑΠΟΕΛ που έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό.

γ4545γ

-39' ΓΚΟΛ 3-1! Απίστευτα πράγματα στο ΓΣΠ. Ντάλσιο-Κβιλιτάια έκαναν το ένα-δυο και ο πρώτος με πλασέ μεγαλώνει το προβάδισμα της ομάδας του. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-Από το 27' μέχρι το 39' η ομάδα του Μιλόγεβιτς έβαλε τρία γκολ!

-42' Κίτρινη στον Ντβάλι για φάουλ.

-43' Κοντά και σε τέταρτο γκολ οι γαλαζοκίτρινοι, ο Βανά πέφτει στην γωνία και βγάζει την κεφαλιά του Φεράρι.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσειες.

-45+1' Κάρτα για τον Μποάκιε για φάουλ στον Φεράρι.

-Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Απίθανο παιχνίδι αφού δεν ήταν... μόνο τα τέσσερα γκολ αλλά και αρκετές άλλες φάσεις. Πάνω-κάτω η μπάλα απ' το πρώτο λεπτό.

-Τριπλή αλλαγή ο Σπιλέφσκι με την επανέναρξη. Πηλέας, Μαγιαμπέλα, Κακόριν αντί Καζού, Μπένγκτσον, Γκομίς.

-Δέκα λεπτά χωρίς κάποια καλή φάση στο β' μέρος.

-58' Νέα κίνηση ο Σπιλέφσκι που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Μπράουν στη θέση του Στρούσκι.

-61' Αδύνατο σουτ του Σζόκε, εύκολα ο Μπέλετς.

-65 λεπτά αγώνα, η κατοχή στον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το ΑΠΟΕΛ με ευκολία προστατεύει το προβάδισμα.

-66' Επικίνδυνη μπαλιά του Πηλέα με χτύπημα φάουλ, ο Κακόριν δεν προλαβαίνει να κάνει την προωολή από κοντά.

-68' Τριπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ, Ηλία, Ντονγκαλά αντί Μαρκίνιος, Κβιλιτάια, Δώνη.

-72' Ο Μονέ Πακέ στη θέση του Μπαμπίκα.

-75' Κίτρινη στον Μπρόρσον για φάουλ στον Ηλία.

-Τελευταία 15 λεπτά. Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο 2ο ημίχρονο, χωρίς μεγάλη ευκαιρία ακόμα.

-Άλλα δέκα λεπτά, πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή αλλά το ΑΠΟΕΛ χωρίς καμία δυσκολία διαχειρίζεται το παιχνίδι.

-81' Καλή φάση ο Άρης μετά από σέντρα του Κακόριν και απομάκρυνση του Ντβάλι, η μπάλα στον Μαγιαμπέλα που στην κίνηση σούταρε πολύ άστοχα.

εργεργρεγ

-82' ΓΚΟΛ 4-1! Μπαλιά του Σούσιτς, ο Εφραίμ στην περιοχή με δυνατό πλασέ νίκησε τον Βανά και έδωσε μεγάλη έκταση στην προδιαγραφόμενη νίκη-πρόκριση. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-85' ΔΟΚΑΡΙ ο Άρης με σουτ του Μπράουν ακριβώς εκτός περιοχής.

-87' Ο Σατσιάς στη θέση του Νταουβσίλι.

-89' Ο Γουίλερ στη θέση του Φεράρι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' ΓΚΟΛ 4-2 με μια βολίδα του Μποάκιε από το ύψος της περιοχής! Πολύ ωραίο γκολ.

-ΤΕΛΟΣ, η πρόκριση στο ΑΠΟΕΛ!

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι (89' Γουίλερ), Ντβάλι, Κρέσπο, Νταουσβίλι (87' Σατσιάς), Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος (68' Εφραίμ), Δώνης (68' Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (68' Ηλία).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού (46' Πηλέας), Μποάκιε, Μπένγκστον (46' Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι, Γκομίς (46' Κακόριν), Στρούσκι (58' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα (72' Μονέ Πακέ).

-Στον πάγκο: Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ, Κακόριν.

Κίτρινες: Κβιλιτάια, Ντβάλι / Στεπίνσκι, Μποάκιε, Μπρόρσον

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ
Α' βοηθός διαιτητής: Μιχάλης Σωτηρίου
Β' βοηθός διαιτητής: Παύλος Γεωργίου