ΑΠΟΕΛ - Άρης: Θρίλερ... και στο τέλος "Χ" (φώτος)

Μεγάλο παιχνίδι στο ΓΣΠ και στο τέλος μοιρασιά... Ο Άρης ήταν έτοιμος να "αποδράσει" με το σπουδαίο διπλό, όμως το ΑΠΟΕΛ που έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες σε όλο το παιχνίδι, τελικά βρήκε την ουσία στο 96' και έσωσε τον βαθμό με το 1-1.

Σε μια από τις λίγες φάσεις των φιλοξενούμενων, ο Μπαμπίκα άνοιξε το σκορ στο 44', με τον Βινίσιους να ισοφαρίζει στο 6ο λεπτό των καθηστερήσεων και να αποδίδει δικαιοσύνη ως ένα βαθμό, αφού η ομάδα του ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι αλλά μέχρι εκείνο το σημείο δεν μπορούσε να νικήσει τον Βάνα που έβγαλε πολλές αποκρούσεις.

Πάρα πολλή ένταση σχεδόν σε όλο το 90λεπτο με αρκετές "κοκορομαχίες" και διακοπές.

Με τον βαθμό το ΑΠΟΕΛ συνέχισε το αήττητο του σερί που κρατά από τον Οκτώβριο και ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Στους 34 ο Άρης, έναν λιγότερο πλέον από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο

-Ο Κυριάκος Χριστοδούλου σφυρίζει την έναρξη.

-3' Πρώτη τελική με σουτ του Νατέλ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο.

-9' Πρώτη τελική και για τον Άρη με άστοχο σουτ του Μανού μόλις έξω απ' την περιοχή.

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ, το ΑΠΟΕΛ μπήκε επιθετικά και έχει την κατοχή.

-11' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ντονγκαλά, απομάκρυνε ο Βανά, νέο σουτ από τον Νατέλ στην εξέλιξη της φάσης, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Άρη.

-12' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ. Ο Ντε Βινσέντι σέντραρε από αριστερά, ο Σόουζα την κεφαλιά από κοντά, ο Βανά απέκρουσε ασταθώς και ο Μπρόρσον έδιωξε σε κόρνερ προ του Λουντέμο.

-19' Πρώτη κάρτα, στον Σίλντενφελντ για φάουλ στον Κβιλιτάια.

-Είκοσι λεπτά συμπληρωμένα. Ελέγχει το ΑΠΟΕΛ και πιέζει για το γκολ...

-22' Κάρτα σε άτομο του πάγκου του Άρη για διαμαρτυρίες.

55476457

-Κοκορομαχίες ανάμεσα σε Νατέλ και Ρονκάλια. Ο πρώτος έκανε φάουλ πάνω στην διεκδίκηση, ο δεύτερος έκανε μια κίνηση με το πόδι του κατά την πτώση στο έδαφος και ο Βραζιλιάνος του ΑΠΟΕΛ ζήτησε το λόγο.

-Κίτρινη στους δυο παίκτες και συνεχίζουμε...

-24' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Στεπίνσκι από κοντά την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς, βγάζει την δύσκολη απόκρουση ο Σκουφέτ.

-26' Διαμαρτυρίες από τον Άρη σε μαρκάρισμα του Λουντέμο στον Μπαμπίκα μέσα στην περιοχή, "τίποτα" από τον διαιτητή που ήταν κοντά. Δεν υπάρχει παράβαση όπως δείχνουν και τα τηλεοπτικά ριπλέι.

-28' Μετά από νέα μικροδιακοπή λόγω τραυματισμού του Πακέ, συνεχίζουμε. Πολλές οι μικροδιακοπές στο πρώτο μισάωρο.

-Μισή ώρα αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχουν φρενάρει το πολύ επιθετικό ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ.

-33' Ευκαιρία οι γηπεδούχοι, έτοιμος ξανά ο Βανά. Ο Ντε Βινσέντι έκανε επικίνδυνη σέντρα, ο Κβιλιτάια για εκατοστά δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά και ο πορτιέρο του Άρη έπεσε στην γωνία και απομάκρυνε.

87777777799

-36' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση... Ο Νατέλ από αριστερά πάτησε περιοχή, γύρισε στον Κβιλιτάια που πλάσαρε χλιαρά, η μπάλα πήγε στον Ντονγκαλά που εξ επαφής πλάσαρε αλλά τον είχε κλείσει ήδη ο Βανά.

349879436

-Στην εξέλιξη της φάσης το ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Πακέ στον Σόουζα.

-* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη την Δευτέρα στο Super Monday.

44464646

-37' Νέα κοκορομαχία, ανάμεσα σε Ντονγκαλά και Καζού αυτή τη φορά. Παρατηρήσεις από τον ρεφ.

-39' Νέα τελική το ΑΠΟΕΛ, η κεφαλιά του Κβιλιτάια υπό πίεση πάει έξω.

-44' Έντονες διαμαρτυρίες από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ για καθυστερήσεις του Βανά. Ξεσηκώθηκαν 2-3 φορές μέχρι στιγμής οι οπαδοί των γηπεδούχων για καθυστερήσεις.

4554547457

-44' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σπόλιαριτς σταμάτησε ωραία στην περιοχή, κοντρόλαρε και έδωσε στον Μπαμπίκα που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σκουφέτ - Δείτε το εδώ

-Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-Τέλος ημιχρόνου. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στην μεγαλύτερη διάρκεια, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες όμως όχι την ουσία, την οποία βρήκε ο Άρης εκμεταλλευόμενος τη μια από τις δυο ευκαιρίες που έφτιαξε.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-46' Διακοπή μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη! Ο Μπαμπίκα στο έδαφος κρατάει το πρόσωπό του μετά από διεκδίκηση με τον Λουντέμο. Από το ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει χτύπημα στο πρόσωπο.

-48' Έντονες διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ μετά από πτώση του Κβιλιτάια στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Ρονκάλια. Χαμηλά φαίνεται να υπάρχει πάτημα από τον αμυντικό του Άρη.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη την Δευτέρα στο Super Monday.

-50' Κάρτα στον Σόουζα για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος. Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ που ψάχνει τους διαδρόμους προς την εστία του Βανά.

-57' Ο Φράγκος αντικαθιστά τον Σπόλιαριτς.

-61' Σέντρα του Ντονγκαλά, υπό μαρκάρισμα ο Νατέλ δεν πιάνει καλά την κεφαλιά.

43346346

-62' Στο έδαφος ο Λουντέμο, τραυματίστηκε πάνω στο τρέξιμο. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-63' Διπλή αλλαγή οι γηπεδούχοι. Τσεμπάκ αντί Θεοδώρου, Μάγκλιτσα αντί του τραυματία Λουντέμο. Με δυο στράικερ το ΑΠΟΕΛ για την ισοφάριση.

-66' Νέα διακοπή, ο Βανά είναι για ακόμα μια φορά στο έδαφος. Έντονες διαμαρτυρίες και πάλι από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ, για καθυστερήσεις από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

-67' Ακόμα μια διπλή ο Σωφρόνης. Οκριασβίλι αντί Ντονγκαλά, Σατσιάς αντί Ντε Βινσέντι.

-70' Σέντρα του Νατέλ, πλασέ ο Κβιλιτάια υπό πίεση, έξω η μπάλα. "Φωνάζει" για πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, σε τράβηγμα της φανέλας του Γεωργιανού από τον Μπρόρσον.

-71' Κάρτα στον Μπρόρσον για φάουλ στον Κβιλιτάια.

-71' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Νατέλ από δύσκολη γωνία, σε κόρνερ ο Βανά που για ακόμα μια φορά είναι έτοιμος.

-Τελευταία 15 λεπτά. Οι γαλαζοκίτρινοι πιέζουν έντονα για το γκολ της ισοφάρισης.

-75' Μεγάλη ευκαιρία μετά από κόρνερ του Οκριασβίλι και ασταθή απόκρουση του Βανά, ο Μάγκλιτσα στέλνει έξω την κεφαλιά.

-77' Ξεσηκώνονται ο πάγκος και η κερκίδα του ΑΠΟΕΛ γιατί ποδοσφαιριστής του Άρη (Πακέ) είναι και πάλι στο έδαφος.

1235

-Τώρα στο έδαφος ο Λιάσος Λουκά και ένταση στο ΓΣΠ...

-78' Αποχωρεί ο Πακέ, μέσα ο Ραντούτ.

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο ΓΣΠ.

-81' Σουτ του Σατσιά από πολύ μακριά, άστοχο.

-84' Μεγάλη φάση το ΑΠΟΕΛ, ο Οκριασβιλί από το... ένα μέτρο δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

-85' Ο Εφραίμ αντί του Νατέλ.

-86' Ψαλιδάκι ο Κβιλιτάια, αποκρούει ξανά ο Βανά. Θα ήταν ένα γκολ για highlights αν πήγαινε μέσα.

-87' Κίτρινη στον Βινίσιους, ήταν στο όριο ο στόπερ του ΑΠΟΕΛ.

-89' Ιωσηφίδης-Σικόρσκι μέσα, Μανού-Μπαμπίκα έξω.

-Έξι λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

-94' Κάρτα στον Τσεμπάκ για φάουλ, ήταν και αυτός στο όριο.

ρ323562366

-96' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Οκριασβίλι σέντραρε κάθετα με φάουλ από μακριά και ο Βινίσιους με δυνατή, κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε! - Δείτε το εδώ

-Ένταση αμέσως μετά το γκολ ανάμεσα στους δυο πάγκους...

-98' Κίτρινη σε Λιάσο Λουκά και Αντρέα Καρώ για την ένταση.

-99' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά το γκολ.

-99' ΤΕΛΟΣ, από ένας βαθμός για την κάθε ομάδα.

AΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου (63' Τσεμπάκ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο (63' Μάγκλιτσα), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (67' Σατσιάς), Ντονγκαλά (67' Οκριασβίλι), Νατέλ (85' Εφραίμ), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Mιχαήλ, Καρώ, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Σατσιάς, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο.

Άρης (Λ.Λουκά): Βανά, Ρονκάλια, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Καζού, Σιμιόν, Μανού (89' Ιωσηφίδης), Σπόλιαριτς (57' Φράγκος), Μπαμπίκα (89' Σικόρσκι), Πακέ (78' Ραντούτ), Στεπίνσκι.

-Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Ραντούτ, Μόργκαν, Σικόρσκι, Φράγκος, Ελευθερίου, Ματθαίου, Κορόμα, Ιωσηφίδης.

Κίτρινες: Νατέλ, Σόουζα, Βινίσιους, Τσεμπάκ / Σίλντενφελντ, Ρονκάλια, Μπρόρσον

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος