ΑΠΟΕΛ - ΕΝΠ: Ένα ο Δώνης, ένα ο Σαρφό και πέμπτη σερί νίκη! (φώτος)

Πέντε στα πέντε το ΑΠΟΕΛ με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο! Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής, κέρδισε με 2-0 την ΕΝΠ στο ΓΣΠ και έφτασε στο τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ένα γκολ ο Δώνης στο ξεκίνημα (4'), ένα ο Σαρφό στο τέλος (93') και οι γαλαζοκίτρινοι "έπιασαν" τον δεύτερο Άρη στους 21 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 44' και την απευθείας αποβολή του Έχμαν για σκληρό φάουλ στον Μαρκίνιος.

Δοκάρι η ΕΝΠ στο 84' με τον Γεβρέμοβιτς, δοκάρι και το ΑΠΟΕΛ στο 90' με τον Ηλία.

Ο Αντώνης Κωνσταντινίδης ήταν στο ΓΣΠ, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κυριάκο Αθανασίου.

-Καλή στιγμή η ΕΝΠ μόλις στα 30 δευτερόλεπτα, με τον Έχμαν να βρίσκει κάθετα τον Λαμί, ο οποίος από διαγώνια θέση αριστερά σούταρε έξω.

43435435

-4' ΓΚΟΛ 1-0! Το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του φάση ανοίγει το σκορ. Ο Βιγιαφάνες σέντραρε με κόρνερ, ο Μάγκλιτσα έκανε την πισινή κεφαλιά και ο ελεύθερος Δώνης στο "δεύτερο" δοκάρι, σκόραρε με εξ επαφής κεφαλιά - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ελέγχεται από το VAR αν ο Δώνης ήταν σε θέση οφσάιντ.

-5' Κανονικό το γκολ και επαναρχίζει το παιχνίδι.

-8' Συρτό σουτ του Λαμί από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μπέλετς.

-14΄Ο Ντάλσιο σε θέση... βολής δεν έκανε καλό τελείωμα.

-15 λεπτά αγώνα, η ΕΝΠ προσπαθεί να αντιδράσει μετά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων. Το ΑΠΟΕΛ χωρίς να ρισκάρει προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι.

-17' Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Μάγκλιτσα, μετά από μαρκάρισμα του Έχμαν από πίσω.

-18' Αγγίζει το 2-0 το ΑΠΟΕΛ με απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Βιγιαφάνες, μόλις έξω.

-20' Σουτ του Δώνη στην... κίνηση μέσα στην περιοχή, δεν δυσκολεύεται για το μπλοκ ο Κόστιτς.

-25 λεπτά στο ΓΣΠ, η ομάδα του Μιλόγεβιτς ελέγχει.

-32' Κίτρινη στον Τσεμπάκ για τράβηγμα στον Μέιρα στο κέντρο του γηπέδου.

-Φθάσαμε στο 35'. Με πολλή υπομονή και κυκλοφορία της μπάλας, οι γηπεδούχοι προσπαθούν να "ανοίξουν" την βυσσινί άμυνα, η οποία στέκεται αρκετά καλά.

-Εδώ και αρκετά λεπτά, το ΑΠΟΕΛ γυροφέρνει την περιοχή του Κόστιτς αλλά δεν μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες. Αμύνεται μαζικά και αποτελεσματικά η ομάδα του Σατσιά.

54y54y45y

-44' Απευθείας κόκκινη στον Έχμαν για πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος. "Βγήκε" πολύ σκληρά στο πόδι του Βραζιλιάνου o Ρουμάνος στόπερ και ο ρεφ Αθανασίου "τράβηξε" αμέσως την κόκκινη.

-Μέσα το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ, τρέχει στον Μαρκίνιος.

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

-45+2' Είναι ΟΚ ο Μαρκίνιος, επιστρέφει.

-45+3' Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ και στην συνέχεια είχε την κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να "ξεκλειδώσει" την αποτελεσματική άμυνα των φιλοξενούμενων. Η αποβολή Έχμαν αλλάζει τις ισορροπίες ενόψει του β' μέρους.

-Με δυο αλλαγές από τον Σατσιά αρχίζει το β' μέρος. Ντρέκσα αντί Κορσία και Βούκσεβιτς αντί Κωνσταντίνου.

-48' Ο Δώνης έφυγε από δεξιά και πήγε για το σουτ από διαγώνια θέση, ο Γεβρέμοβιτς με τάκλιν τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

-49' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι μετά το κόρνερ, ο Τσεμπάκ έκανε το τελείωμα από κοντά, ο Κόστιτς ήταν στην σωστή θέση και έσωσε!

214124

-50' Στο έδαφος ο Μπέλετς και ο Τσεμπάκ μετά από σύγκρουση, μέσα το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ. Έχουμε μικροδιακοπή.

-53' Είναι εντάξει οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-57' Σέντρα του Δώνη από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Μαρκίνιος από κοντά, λίγο έξω η μπάλα.

-58' Ωραία κυκλοφορία από το ΑΠΟΕΛ και νέα, συρτή μπαλιά του Δώνη από δεξιά, ο Κόστιτς πέφτει και μπλοκάρει.

-60' Πρώτη αλλαγή από τον Μιλόγεβιτς, Κονσταντίνοφ αντί Ντάλσιο.

-65' Ντιαβαρά αντί Λαμί. Θυμίζουμε ότι ο 22χρονος ακραίος παίζει δανεικός από το ΑΠΟΕΛ στους βυσσινί.

-67' Kίτρινη στον Δώνη για φάουλ στον Μέιρα.

-70' Ο Ρουσιάς αντί του Βούκσεβιτς.

23ρ3ρ23ρ

-70' Τριπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Ηλία αντί Μάγκλιτσα, Εφραίμ αντί Δώνη και ο Χριστοδούλου αντί του Μπέλετς που δεν μπορεί να συνεχίσει άλλο μετά τη φάση του 50' όταν και χτύπησε με τον Τσεμπάκ.

-75 λεπτά αγώνα, χωρίς ευκαιρία εδώ και ώρα. Σιγά-σιγά η ΕΝΠ παρόλο ότι παίζει με δέκα παίκτες, ρισκάρει και ανεβάζει πιο ψηλά τις γραμμές της αφού δεν έχει πλέον κάτι να χάσει.

τηρτηρτη

-76' Ο Ηλία από δεξιά στην περιοχή, ελευθερώθηκε ωραία και σούταρε υπό πίεση, έξω η μπάλα.

-Τελευταίο δεκάλεπτο, στα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ.

-81' Ο Λόπεθ στη θέση του Κατσιάρη.

-84' ΔΟΚΑΡΙ η ΕΝΠ! Βολίδα του Γεβρέμοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά, η μπάλα στο δοκάρι και έξω! Διαμαρτύρεται και ζητά κόρνερ ο ποδοσφαιριστής των βυσσινί. Αν πήγαινε μέσα θα ήταν ένα καταπληκτικό γκολ.

-87' Ο Μπλουμ στη θέση του Μαρκίνιος.

φ2φ23φ

-90' ΔΟΚΑΡΙ - Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ στο ανοικτό γήπεδο... Ο Μπλουμ έφυγε από δεξιά και έστρωσε στον Ηλία, που κοντρόλαρε στην περιοχή, πέρασε και τον Κόστιτς αλλά πήγε πολύ πλάγια και από κοντά "σημάδεψε" το σίδερο.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' ΓΚΟΛ 2-0! Νέα αντεπίθεση, ο Σαρφό από δεξιά πάτησε περιοχή και από κοντά με πλασέ "τέλειωσε" το παιχνίδι -ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ.

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ στους 21 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς (70' Χριστοδούλου), Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Σαρφό, Ντάλσιο (60' Κονσταντίνοφ), Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος (87' Μπλουμ), Δώνης (70' Εφραίμ), Μάγκλιτσα (70' Ηλία).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσία (46' Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46' Βούκσεβιτς), Κατσιάρης (81' Λόπεθ), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Λαμί (65' Ντιαβαρά).

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Λόπεθ, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Κολωνίας, Φλουρής, Ντρέκσα, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς (70' Ρουσιάς).

Κίτρινες: Τσεμπάκ, Δώνης /

Κόκκινες: - / Έχμαν

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος