ΑΠΟΕΛ - Εθνικός: Χορταστική εμφάνιση με πεντάρα και πολλούς πρωταγωνιστές! (Φώτος)

Πραγματοποιώντας... γεμάτη εμφάνιση, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 5-1 του Εθνικού το βράδυ της Δευτέρας (02/10) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για τους νικητές (Μαρκίνιος, Γαβριήλ, Ντονγκαλά, Τσεμπάκ και Ζέφτε), ενώ για τον Εθνικό ισοφάρισε προσωρινά ο Ντράζιτς. Χόρτασαν... μπάλα οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ, αφού η αποψινή ήταν η καλύτερη εμφάνιση της ομάδας τους μέχρι στιγμής, με... σούμα 16 τελικές.

;ρω;ε

**Στο γήπεδο ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

- Βροχερό το σκηνικό, "μουντός" ο καιρός.

ωεφρω

-4' Πρώτη τελική στο ματς, ο Μαρκίνιος με το αριστερό από πλάγια εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-6' Δεύτερη τελική για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα ο Ντονγκαλά από δεξιά, κεφαλιά ο Γαβριήλ, η μπάλα κόντραρε στον Λομοτέι και έφυγε σε κόρνερ.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, έχει την κατοχή και την υπεροχή το ΑΠΟΕΛ.

-12' Κίτρινη στον Καμπρέρα για φάουλ στον Τσεμπάκ.

-18' Αργό το τέμπο, χωρίς τελικές το ματς.

-20' Επικίνδυνο γύρισμα του Γαβριήλ από αριστερά, με τις γροθιές ο Μπογκαντίνοφ.

-21' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ντράζιτς στον Σαρφό εντός περιοχής.

γ45γ

-23' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Μπογκαντίνοφ, ο οποίος έπεσε στην αριστερή. 1-0 για το ΑΠΟΕΛ.

γ45γ

-26' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Ιριόντο έστρωσε στον Ντράζιτς που έκανε το δυνατό σουτ, νικώντας τον Μπέλετς για το 1-1. Απάντησε σε τρία λεπτά για τους φιλοξενούμενους.

-28' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Τρίτο γκολ σε πέντε λεπτά στο ματς! Ξανά προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ, με τον Γαβριήλ. Ο Ντονγκαλά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γαβριήλ κοντρόλαρε και έκανε το σουτ με το αριστερό απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής νικώντας τον Μπογκαντίνοφ για το 2-1!

-32' Δυνατό σουτ του Σαρφό, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-40' Διαγώνιο σουτ του Σούσιτς, πέφτει και μαζεύει σταθερά ο Μπογκαντίνοφ.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45' Κίτρινη ο Νικολάου για φάουλ στον Ντονγκαλά.

-45+1' Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ με τον Γαβριήλ μετά από γύρισμα του Τσεμπάκ από αριστερά εντός περιοχής, ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ στον Μαροκινό μπακ στο ξεκίνημα της φάσης.

-46' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ιωάννου αντί Νικολάου. Αλλαγή στο αριστερό άκρο της άμυνας.

-47' Πρόβλημα με Μαρκίνιος στο ΑΠΟΕΛ. Ο Βραζιλιάνος έπεσε άτσαλα και χτύπησε στο χέρι. Δείχνει να υποφέρει...

-50' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ωραία κάθετη ο Ντάλσιο, ο Ντονγκαλά έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, ήταν καλυμμένος και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πλασέ με το αριστερό και νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 3-1!

-52' Αλλαγή για τον Εθνικό. Χριστοφή αντί Σπιρόφσκι.

-57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι, έδιωξε ο Μπέλετς.

-61' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πέτροβιτς, Εφραίμ και Βιγιαφάνιες μέσα, Κρέσπο, Μαρκίνιος και Σαρφό έξω.

-65' Κίτρινη ο Ντε Ιριόντο για φάουλ στον Κοσταντίνοφ.

-67' Τρία μαζεμένα κόρνερ για τον Εθνικό, χωρίς αποτέλεσμα.

-71' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Κόρνερ ο Εφραίμ από αριστερά, ο Τσεμπάκ στην κεφαλιά απ' την μικρή περιοχή, για το 4-1!

-71' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ζέφτε αντί Σούσιτς.

73' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Κωνσταντίνος Ηλία και Αγγελόπουλος μέσα, Μάριος Ηλία και Ντε Ιριόντο έξω. Χειροκροτήθηκε απ' τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ ο Μάριος...

-74' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Φετφατζίδης αντί Ντονγκαλά.

-79' Απειλεί ξανά με το κεφάλι ο Τσεμπάκ, μετά από κόρνερ του Φετφατζίδη, λίγο έξω η μπάλα.

-81' Πεχλιβάνης αντί Ντράζιτς.

-82' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζέφτε! Ο Βραζιλιάνος έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, η μπάλα στα δίκτυα για το 5-1!

-84' Ωραίο πλασέ του Εφραίμ, λίγο έξω η μπάλα.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κρέσπο (61'Πέτροβιτς), Σούσιτς (71'Ζέφτε), Ντάλσιο, Γαβριήλ, Μαρκίνιος (61'Εφραίμ), Σαρφό (61'Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (74'Φετφατζίδης).

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Βιγιαφάνιες, Κβιλιταια, Σατσιάς, Καττιρτζής, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφκσι, Σπιρόφκσι (52'Χριστοφή), Ντε Ιριόντο (73'Κ. Ηλία), Περατικός, Λίπσκι, Λομοτέι, Νικολάου (46'Ιωάννου), Καμπρέρα, Ηλία Μ. (73'Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (81'Πεχλιβάνης).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ηλία Κ., Γκόμεζ, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπάικερ, Ενέμ, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος, Ακσεντίεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμπρέρα, Νικολάου, Κοσταντίνοφ.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης