ΑΠΟΕΛ - Καρμιώτισσα: Στραβοπάτημα υπό το βλέμμα Μιλόγεβιτς (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ είχε μεγάλη ανάγκη το τρίποντο, ήταν το μεγάλο φαβορί με την Καρμιώτισσα αλλά υπό το βλέμμα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς που ήταν στο γήπεδο, δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε τώρα στην έδρα του, αφήνοντας άλλους δυο βαθμούς... Το 0-0 "σφράγισε" τις προσπάθειες των δυο ομάδων, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα μετά τις νίκες επί Άρη και Ολυμπιακού, έδωσε συνέχεια στην βαθμολογική αναρρίχηση.

Ελάχιστες τελικές προσπάθειες από τους γαλαζοκίτρινους, που έπαιξαν χωρίς φαντασία και προβλημάτισαν για ακόμα μια φορά τον κόσμο τους. Αντίθετα, η ομάδα των Πολεμιδιών, κατέβηκε στο γήπεδο με ένα συγκεκριμένο πλάνο, το εφάρμοσε παίζοντας έξυπνα και συγκεντρωμένα και έτσι έφτασε στον ένα βαθμό.

Ο Αντρέας Ροκόπος ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ θυμίζουμε ότι βρίσκεται ο Μάκης Σεργίδης ενώ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς παρακολουθεί τον αγώνα από τα boxes/ΕΔΩ ΦΩΤΟ.

-Ο Κωνσταντίνος Φωτίου σφυρίζει την έναρξη.

-6' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Σούσιτς εξ επαφής να σουτάρει και τη μπάλα να εξοστρακίζεται σε αμυντικό.

-11' ΔΟΚΑΡΙ η Καρμιώτισσα! Ο Ελ Αλουχί δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και... άγγιξε το 0-1.

-14' Κίτρινη στον Αλεξάντερ Χάτσκεβιτς μετά από διαμαρτυρίες.

-15' Ωραία κίνηση του Μαρκίνιος και πάσα στον Δώνη, που από διαγώνια δεξιά σούταρε έξω.

-20' Ωραία προσωπική ενέργεια του Δώνη, κίτρινη στον Ελ Αλουχί που τον σταμάτησε με φάουλ στον χώρο του κέντρου.

343τ34τ34τ

-21' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς σέντραρε κάθετα, ο Σούσιτς από κοντά έπιασε την κεφαλιά και η άμυνα της Καρμιώτισσας έκοψε λίγο πριν την γραμμή.

-22' Στο έδαφος ο Σατσιάς που χτύπησε στο κεφάλι πάνω σε διεκδίκηση.

-25 λεπτά στο ΓΣΠ. Σιγά σιγά επιβάλλεται το ΑΠΟΕΛ που κρατά μπάλα και ψάχνει το πρώτο γκολ.

-26' Πτώση του Σατσιά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, ο Φωτίου ήταν πολύ κοντά στη φάση και του κάνει νεύμα να σηκωθεί.

-29' Νέα ατομική ενέργεια του Μαρκίνιος από αριστερά, ανακόπτεται με φάουλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Κίτρινη στον Μαλόνε για το φάουλ.

-34' Σέντρα του Φεράρι, αδύναμη η κεφαλιά του Σατσιά, εύκολα ο Κνόμπλοχ.

-35 λεπτά, πάρα πολλές οι διακοπές για φάουλ, δεν έχει ρυθμό το ματς.

ρητηρτητρητρη

-37' Ο Δώνης κινήθηκε από δεξιά, ντρίμπλαρε και συνέκλινε αλλά το πλασέ του από διαγώνια θέση δεν βρήκε στόχο. Χειροκροτείται για την προσπάθεια ο Ελλαδίτης.

-43' Κίτρινη και στον Ντούμπια για φάουλ στον Κβιλιτάια. Πάρα πολλά τα φάουλ από τους παίκτες των φιλοξενούμενων.

6ι7ι7ι7ι7ι7ι7ι7ι7

-44' Καλή προϋπόθεση οι γηπεδούχοι αλλά ο Σούσιτς δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα από το ύψος της περιοχής.

-45' Έντονες διαμαρτυρίες από τον Φεράρι μετά από τράβηγμα του Ντούμπια, ο οποίος δυο λεπτά νωρίτερα είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κάρτα και ο Χουσμπάουερ, τέταρτη για παίκτη της Καρμιώτισσας που ανακόπτει συνεχώς με φάουλ το ΑΠΟΕΛ.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Καρμιώτισσα άγγιξε το 0-1 με το δοκάρι στο 11' και απ' εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με πολυπρόσωπη άμυνα έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μάκη Σεργίδη που δεν έφτιαξε ιδιαίτερες ευκαιρίες και θα πρέπει να αλλάξει ορισμένα πράγματα για να μπορέσει να φτάσει στην ουσία.

-Άρχισε το 2ο μέρος. Ο Καλτσάς στη θέση του Ντούμπια. Αναγκαστική η αλλαγή, μάλιστα ο παίκτης της Καρμιώτισσας μεταφέρεται στο νοσοκομείο για να εξεταστεί αν έπαθε διάσειση, όπως μεταδόθηκε από την Cablenet.

-49' Σε θέση βολής ο Κβιλιτάια έκανε το τελείωμα, κέρδος ένα κόρνερ. Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ.

-52' Πλασέ του Δώνη από διαγώνια δεξιά, κόντρα και κόρνερ.

-59' Διπλή κίνηση ο Σεργίδης. Εφραίμ-Ντονγκαλά, αντί Μαρκίνιος-Σατσιά.

-Μια ώρα αγώνα. Η μπάλα... μονίμως σε "γαλαζοκίτρινα" πόδια.

-64' Διπλή αλλαγή και οι φιλοξενούμενοι. Αβραάμ και Κουλιμπαλί στις θέσεις Χατζηβασίλη και Χούσμπαουερ.

-Αργή και προβλέψιμη η ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ που στερείται φαντασίας, συνδυασμών και ατομικών ενεργειών. Η Καρμιώτισσα εύκολα σταματά τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

-69' Ο Σεργίδης ρίχνει Μορέιρα και Μάγκλιτσα στο γήπεδο για να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Έξω Κβιλιτάια και Δώνης.

-73' Kίτρινη στον Κουλιμπαλί για φάουλ στον Μπέλετς.

-Τελευταία 15 λεπτά. Χωρίς... υποψία φάσης εδώ και πολλή ώρα. Η μπάλα ανεβοκατεβαίνει στον χώρο του κέντρου.

-77' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ελ Αλουχί. Μέσα το ιατρικό επιτελείο.

-78' Κίτρινη στον Ντονγκαλά για φάουλ.

-80' Κόρνερ του Εφραίμ, ψηλά η κεφαλιά του Καρώ.

-80' Μακρινό σουτ του Κουλιμπαλί, άστοχο.

-83' Σέντρα του Εφραίμ με χτύπημα φάουλ, κεφαλιά ο Καρώ, έτοιμος ο Κνόμπλοχ.

-84' Αποχωρεί ο Σούσιτς, μέσα ο Ηλία.

-86' Κάρτα στον Εφραίμ για φάουλ στον Καλτσά.

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-90' Πολύ καλή στιγμή η Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Καλτσά, έτοιμος ο Μπέλετς που μπλόκαρε.

-93' Γυριστό σουτ του Εφραίμ, σταματά στο σώμα του Μεντίμορετς.

-94' Ο Ποντστάφσκι αντί του Οικονομίδη.

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ πάει στους 9 βαθμούς, η Καρμιώτισσα στους 7.

ΑΠΟΕΛ (Μ.Σεργίδης): Μπέλετς, Σούσιτς (84' Ηλία), Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Σατσιάς (59' Ντονγκαλά), Μαρκίνιος (59' Εφραίμ), Δώνης (69' Μορέιρα), Κβιλιτάια (69' Μάγκλιτσα).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Μπλουμ, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

Καρμιώτισσα (Α.Χάτσκεβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια (46' Καλτσάς), Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Χουσμπάουερ (64' Κουλιμπαλί), Χατζηβασίλης (64' Αβραάμ), Οικονομίδης (94' Ποντστάφσκι), Ζελάγια.

-Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Σελούτσκα, Ποντστάφσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Χρίστου, Νεοφύτου.

Κίτρινες: Ντονγκαλά, Εφραίμ / Ελ Αλουχί, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος