ΑΠΟΕΛ-Καρμιώτισσα: Ξέσπασε στο Β’ ημίχρονο και κράτησε το +4

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε 4-1 της Καρμιώτισσας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής και κράτησε την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο Άρη. Θυμίζουμε πως ο αγώνας ήταν αρχικά προγραμματισμένος για το βράδυ της Τρίτης (30/1), αλλά ο αγωνιστικός χώρος κρίθηκε ακατάλληλος λόγω βροχής.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Οι γαλαζοκίτρινοι, με ξέσπασμα στις αρχές του Β’ ημιχρόνου, έφτασαν στην 16η νίκη στη σεζόν και τους 51 βαθμούς, αφήνοντας την Καρμιώτισσα στους 14.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με την Καρμιώτισσα να κλείνει σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Άντος, ενώ προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις στις αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ του Ντάλσιο στο 34’. Η Καρμιώτισσα απάντησε άμεσα στο 37’, με έναν πρώην ΑΠΟΕΛίστα, τον Κατσαντώνη να νικάει τον Μπέλετς με πλασέ από κοντά.

Στις αρχές του Β’ ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι σημείωσαν δύο γκολ, με τον Σατσιά (49’) και τον Ντάλσιο (54’) και σφράγισε τη νίκη. Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο συνέχισε να πιέζει και σημείωσε και τέταρτο γκολ με τον Κοσταντίνοφ στο 72’, μετά από σέντρα του Μεχρί που σημείωσε το ντεμπούτο του. Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ έκανε και συντήρηση δυνάμεων, αφού ακολουθεί το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

O συντάκτης της ιστοσελίδας μας Ανδρέας Ροκόπος βρέθηκε στο ΓΣΠ... Στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-7' Ελέγχθηκε φάση από το VAR περίπτωση πέναλτι υπέρ της Καρμιώτισσας, για χέρι του Σούσιτς.

-8' Παίζεται λέει ο διαιτητής, μετά από συνεννόηση με τον ΒΑΡίστα.

-10' Πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, μετά από προσπάθεια του Ντογκαλά που απομακρύνθηκε από την άμυνα της ομάδας των Πολεμιδιών. Πέρασε ανεκμετάλλευτο...

-17' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου να γυρίζει στον Ρόσι, όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση, επιτρέποντας στον Μπέλετς να μαζέψει.

-20' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ, ο Άντος έδιωξε σε νέο κόρνερ!

-27' Σουτ του Ντογκαλά, η μπάλα φεύγει άουτ.

-29' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Βιγιαφάνιες, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Άντος.

-31' Κίτρινη κάρτα στον Ντούμπια για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος. Διαμαρτυρίες από ΑΠΟΕΛ για κόκκινη.

-33' Ο Μαρκίνιος έμεινε λίγη ώρα κάτω, όμως σηκώθηκε και φαίνεται ότι θα μπορέσει να συνεχίσει.

-34' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από οργανωμένη επίθεση των γαλαζοκιτρίνων, η μπάλα έφτασε στον Ντάλσιο που με δυνατό πλασαριστό σουτ από μακρινή απόσταση, νικάει τον Άντος και ανοίγει το σκορ! (ΕΔΩ το γκολ)

-37' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Θεοδώρου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγε στον Ντάλσιο στην περιοχή που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα που έφτασε στον Κατσαντώνη και την έστειλε στα δίχτυα! (ΕΔΩ το γκολ)

-44' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφόρου για φάουλ στον Κοσταντίνοφ.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαρκίνιος στον Ντάλσιο, έκανε αμέσως το πλασέ, αλλά ο Άντος νίκησε τον σκόρερ των γαλαζοκιτρίνων!

-45+5' Σουτ του Ντβάλι, η μπάλα φεύγει άουτ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το Β' μέρος.

-49' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Σούσιτς, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Σατσιά που με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για τους γαλαζοκίτρινους! (ΕΔΩ το γκολ)

-50' Κίτρινη κάρτα στον Σουκ για φάουλ στον Μαρκίνιος.

-54' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Μαγική συνεργασία Μαρκίνιος και Ντάλσιο, ο δεύτερος βγαίνει απέναντι από τον Άντος, τον πλασάρει και γράφει το 3-1! (ΕΔΩ το γκολ)

-58' Αλλαγές για την Καρμιώτισσα: Μέσα οι Ψύχας και Χαραλάμπους, έξω οι Σουκ και Ντούμπια.

-66' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Κβιλιτάια και Μεχρί (ντεμπούτο), έξω οι Βιγιαφάνιες και Τομανέ.

-67' Αλλαγές και για την Καρμιώτισσα: Μέσα οι Ματθαίου και Μιχαήλ, στη θέση των Ρόσι και Χριστοφόρου.

-71' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μπαίνει ο Τσεμπάκ στη θέση του Σούσιτς.

-72' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Μεχρί, ο Κοσταντίνοφ μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1!

-76' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Γουίλσον και Δώνης στη θέση των Μαρκίνιος και Ντογκαλά.

-81' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.

-82' Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Τσεμπάκ, εξαιρετική επέμβαση του Άντος που διώχνει σε κόρνερ.

-84' Σουτ του Μεχρί, μπλοκάρει ο Άντος.

-84' Κάθετη μπαλιά στον Δώνη, πιάνει αμέσως το πλασέ, με το γόνατο διώχνει σε κόρνερ ο Άντος.

-85' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Φεύγει ο Θεοδώρου, στη θέση του ο Γκριπάνικ.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Κίτρινη κάρτα στον Αγγελή.

-90+2' Εκτέλεση φάουλ από τον Μεχρί, η μπάλα δίπλα από την εστία του Άντος.

Τέλος αγώνα!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (66' Μεχρί), Σούσιτς (71' Τσεμπάκ), Σατσιάς, Ντάλσιο, Τομανέ (66' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος (76' Γουίλσον), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (76' Δώνης).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος,Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Καρμιώτισσα: Άντος, Ντούμπια (58' Χαραλάμπους), Θεοδώρου (85' Γκριπάνικ), Ρόσι (67' Μιχαήλ), Γκρατινάρου, Χριστοφόρου (67' Ματθαίου), Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (58' Ψύχας), Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μαλόνε, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Χαραλάμπους, Γκριπάνικ, Ταβελούδης Ματθαίου, Ψύχας.

ΣΚΟΡΕΡ: 34', 49' Ντάλσιο, 49' Σατσιάς, 72' Κοσταντίνοφ / 37' Κατσαντώνης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31' Ντούμπια, 44' Χριστοφόρου, 50' Σουκ, 81' Μιχαήλ, 90+2' Αγγελή

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος