ΑΠΟΕΛ με εμφάνιση, ΓΚΟΛ και τρίποντο! (φώτος)

Επιστροφή στα τρίποντα για το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Kåre Ingebrigtsen έπαιξε... όσο χρειαζόταν κόντρα στην Δόξα και με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, κέρδισε με 0-3. Δυο γκολ ο Ντε Βινσέντι (το ένα με πέναλτι) και ένα ο Μερκής. Πολύ καλή η εμφάνιση των γαλαζοκίτρινων στο πρώτο μέρος, έπεσαν οι ρυθμοί στο δεύτερο. Στους 31 βαθμούς η ομάδα της Λευκωσίας, που ανέβηκε στην 3η θέση. Παραμένει "κολλημένη" στον πυθμένα με οκτώ βαθμούς η Δοξα.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο γήπεδο....

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σέντρα στο ματς

-3' Πρώτη φάση για το ΑΠΟΕΛ με δυνατό, διαγώνιο σουτ του Πάβλοβιτς που έφυγε λίγο έξω

-6' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Δόξα όμως ο Μερκής ήταν στη σωστή θέση και έκοψε το γύρισμα του Ζορζίνιο

-12' Εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Ο Ντέβι γύρισε στον Γιάκολις που πλάσαρε λίγο έξω από το ύψος της περιοχής

-15' Ξανά γρήγορη εναλλαγή από τους φιλοξενούμενους, με τον Σόουζα να πλασάρει μέσα απ' την περιοχή και τον Γκράτσα να αποκρούει. Ούτως ή άλλως δόθηκε οφσάιντ. Από το ριπλέι φαίνεται ο Βραζιλιάνος να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταία αμυντικό

-16' Δυνατό σουτ του Ζορζίνιο από δεξιά, πάει έξω

-19' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι γέμισε από δεξιά, ο Μιχαΐλοβιτς προσπάθησε για την προβολή και ανατράπηκε απ' τον Ντερβίτ που έπαιξε απρόσεκτα

-22' ΓΚΟΛ! Ο Ντε Βινσέντι νίκησε τον Γκράτσα από τα έντεκα βήματα. Ο τερματοφύλακας της Δόξας ακούμπησε τη μπάλα όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ

-25 λεπτά με πολύ καλό ρυθμό. Το ΑΠΟΕΛ κρατά τη μπάλα, την κυκλοφορεί ωραία με συνδυασμούς και βάζει συνεχώς πίεση στην Δόξα η οποία προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα

-30' Ευκαιρία για την ομάδα του Ερανοσιάν με σουτ του Χριστοφή στην κίνηση, μέσα στην περιοχή, λίγο έξω

-33' Κίτρινη στον Τραϊτσέβσκι για φάουλ στον Μερκή

-37' ΓΚΟΛ 0-2 το ΑΠΟΕΛ! Σκόρερ και πάλι ο Ντε Βινσέντι. Ο Γιάκολις έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Αργεντινός με κοντινό απευθείας πλασέ πέτυχε το δεύτερο του γκολ

-42' Ωραία προσπάθεια απ' τον Πάβλοβιτς αλλά ο Μιντίκκης προλαβαίνει την μπαλιά του προς τον Γιάκολις, κόρνερ

-42' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πάβλοβιτς κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μερκή που σκόραρε με δυνατό σουτ

-Τέλος το πρώτο ημίχρονο, χωρίς καθυστερήσεις. Αποτελεσματική η ομάδα του Ίνγκεμπριγκτσεν, η οποία κάνει καλή εμφάνιση και εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες της. 69%-31% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-49' Πτώση του Τάμαρι στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, ο Βασίλης Δημητρίου έκρινε πως η πίεση δεν ήταν αντικανονική

-51' Κίτρινη στον Χριστοφή για επικίνδυνο "πάτημα" στον Τάμαρι

-55' Ο Ζορζίνιο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, ο Μιχαΐλοβιτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα και του έκλεψε τη μπάλα

-56' Γύρισμα του Σόουζα από αριστερά, ο Πάβλοβιτς προσπάθησε για τακουνάκι αλλά δεν τα κατάφερε

-57' Ωραίο πλασέ του Μιντίκκη εκτός περιοχής, λίγο πάνω απ' την εστία

-58' Ο Σάβιτς σκοράρει με κεφαλιά και το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ

-59' Διπλή αλλαγή. Καλό και Ζε Βαλέντε στις θέσεις Ασαμόα και Γιούτριτς

-Μια ώρα παιχνιδιού. Φυσιολογικά πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος

-61' Ο Γέφτοβιτς στη θέση του Γιάκολις. Πρώτη συμμετοχή για τον Σέρβο σε αγώνα πρωταθλήματος

-69' Aναγκαστική αλλαγή. Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Τάμαρι που αποχωρεί με ενοχλήσεις

-73' Ωραία ενέργεια του Πάβλοβιτς που κοντρόλαρε και "σήκωσε" στην περιοχή και δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα χτύπησε στον Μερκή και πήγε έξω

-74' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ζορζίνιο, από το ριπλέι που προβλήθηκε φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό του ΑΠΟΕΛ

-81' Πλασέ του Βιντιγκάλ από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Γκράτσα

-82' Ο Γιένσεν στη θέση του Ντε Βινσέντι. Ο Δανός περίμενε εδώ και 3-4 λεπτά για να περάσει στο γήπεδο αλλά δεν υπήρξε διακοπή νωρίτερα

-

Δόξα: Γκράτσα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης, Τραϊτσέβσκι, Ασαμόα (59' Καλό), Γιούτριτς (59' Ζε Βαλέντε), Μέσκα, Ζορζίνιο

- Στον πάγκο Γκρεμσλ, Παρασκευά, Ίταλο, Λουίς Κάρλος, Φασουλιώτης, Χαραλάμπους, Νέλσον

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (82' Γιένσεν), Τάμαρι (69' Βιντιγκάλ), Γιάκολις (61' Γέφτοβιτς), Πάβλοβιτς