ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός: Η γκολάρα Εφραίμ έδωσε προβάδισμα! (φώτος)

Το απίθανο γκολ του Γιώργου Εφραίμ "χώρισε" ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακό και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης... 2-1 οι γαλαζοκίτρινοι στο ΓΣΠ, στο πρώτο παιχνίδι της Β' Φάσης του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε στο 18' με τον Κβιλιτάια, ο Κυριάκου με πέναλτι ισοφάρισε στο 45' και στο 75' ο Εφραίμ είχε... έμπνευση, την συνδύασε με μια καταπληκτική εκτέλεση και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού ενόψει του επαναληπτικού στις 2 Φεβρουαρίου.

Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ισοζυγισμένο το δεύτερο. Οι δυο ομάδες έδειξαν ότι στον επαναληπτικό θα έχουμε μεγάλη μάχη, κάτι που ενισχύεται βέβαια και από το στενό σκορ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ

* Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ πήρε τη θέση του Ντογκαλά στο αρχικό σχήμα.

-Ξεκίνησε το ματς

-2' Πρώτη τελική με κοντινή κεφαλιά του Σάβιτς, πάει έξω.

-6' Ακόμα μια καλή φάση το ΑΠΟΕΛ με κοντινό γυριστό σουτ του Λουντέμο, σε κόρνερ ο Μολ.

-Δέκα λεπτά στο... παγωμένο ΓΣΠ, το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή και ψάχνει το γκολ.

-13' Απειλεί ξανά η ομάδα του Σωφρόνη, ο Ζαμπάλα από διαγώνια αριστερά και κοντινή απόσταση το σουτ, ο Μολ σε σωστή θέση απέκρουσε στην κλειστή γωνία.

-14' Νέα ευκαιρία... Ο Νατέλ γέμισε στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός το πλασέ στην κίνηση, δύσκολα ο Μολ.

78χ6ψ8χψ

-18' ΓΚΟΛ 1-0! Κόρνερ ο Οκριασβίλι, κεφαλιά του Σάβιτς, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και "έσκασε" στο έδαφος**, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και ο Κβιλιτάια εξ επαφής πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε - Δείτε το εδώ

** Ίσως η μπάλα να πέρασε την γραμμή όταν "έσκασε" στο έδαφος, δεν ξεκαθαρίζει από τα ριπλέι που προβλήθηκαν.

-Ελέγχθηκε για πιθανό οφσάιντ στον Κβιλιτάια η φάση, την στιγμή της κεφαλιάς του Σάβιτς.

-25 λεπτά, η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ. Δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα του ματς μετά το γκολ.

-32' Ο Κα πίεσε τον Σάβιτς, έκλεψε και έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Βινίσιους τον σταμάτησε με τάκλιν πριν μπει στην περιοχή.

-35 λεπτά. Οι μαυροπράσινοι ανέβηκαν, κρατάνε λίγο μπάλα και προσπαθούν να βγάλουν επιθέσεις.

-36' Η άνοδος του Ολυμπιακού έφερε και την πρώτη ευκαιρία... Ο Κα σέντραρε από αριστερά, ο Μπόβεδα την κεφαλιά υπό πίεση, δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

-37' Νέα φάση οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ο Βινίσιους με τάκλιν απομάκρυνε πριν ο Χαραλάμπους σουτάρει εξ επαφής.

-39' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για μαρκάρισμα του Σόουζα στον Κα ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής του Μιχαήλ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση...

-43' Μεγάλη αναμονή, δεν υπάρχει απόφαση ακόμα.

-43' Ο Βασίλης Δημητρίου καλεί τον Ανδρέα Αργυρού στο on-field review.

-44' ΠΕΝΑΛΤΙ η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

ψωνψωνψωμ

-45' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κυριάκου από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Μιχαήλ - Δείτε το εδώ.

-Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ που περίμενε περισσότερες καθυστερήσεις.

-Ξεκίνησε το β' μέρος. Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Ντε Βινσέντι αντί Ντανίλο, Θεοδώρου αντί Νατέλ.

-48' Μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου, έτοιμος ο Μιχαήλ που έπεσε στη γωνία και έδιωξε.

-55 λεπτά, η ομάδα του Αλκαράθ μπήκε καλύτερα στο 2ο ημίχρονο.

-57' Διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός. Γκουστάβο-Σάλι μέσα, Γουίλσον-Πεχλιβάνης έξω.

33443346

-61' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό μετά από μαρκάρισμα του Σάβιτς στον Σάλι μέσα στην περιοχή. Στο έδαφος ο Καμερουνέζος και διακοπή.

-62' Ένταση και κίτρινη σε Ζαμπάλα και Κα.

-64' Τώρα επαναρχίζει το ματς...

-65' Κίτρινη σε άτομο στον πάγκο του Ολυμπιακού για διαμαρτυρίες. Έχουν ανέβει οι τόνοι στο ΓΣΠ...

-67' Ο Εφραίμ αντί του Τσεμπάκ. Εντελώς ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ στο β' μέρος, ο Σωφρόνης προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

-68' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Χαραλάμπους. Εδώ και αρκετά λεπτά δεν έχει... παιχθεί ποδόσφαιρο, χάλασε το παιχνίδι.

-69' Συνεχίζουμε...

-70' Τελική το ΑΠΟΕΛ... Ο Θεοδώρου σέντραρε, ο Κβιλιτάια υπό πίεση την κεφαλιά, εύκολα ο Μολ.

-Στο 66% η κατοχή για τους γαλαζοκίτρινους που όμως δεν μπορούν να φτιάξουν φάσεις.

-71' Ο Μανρίκε αντί του Χαραλάμπους.

-72' Συρτό σουτ του Κα εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

11111114442

-75' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Λουντέμο έκανε ψηλοκρεμαστή πάσα στον Εφραίμ που κατέβασε με το στήθος και με μονοκόμματο σουτ έστειλε τη μπάλα στο "γάμμα" της εστίας του Μολ. Καταπληκτικό γκολ! - Δείτε το εδώ

-78' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Μάγκλιτσα αντί Κβιλιτάια, Σατσιάς αντί Οκριασβίλι.

-82' Ο Μανιάς στη θέση του Κυριάκου.

-85' Κίτρινη στον Μανρίκε για φάουλ στον Σατσιά.

-88' Κεφαλιά του Λουντέμο, έτοιμος ο Μολ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για μαρκάρισμα του Εφραίμ στον Γκουστάβο μέσα στην περιοχή.

-95' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάγκλιτσα τη δυνατή κεφαλιά, με το πόδι έβγαλε την απόκρουση ο Μολ!.

-Τέλος, προβάδισμα για τους γαλαζοκίτρινους.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Τσεμπάκ (67' Εφραίμ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο, Σόουζα, Ντανίλο (46' Ντε Βινσέντι), Οκριασβίλι (78' Σατσιάς), Νατέλ (46' Θεοδώρου), Κβιλιτάια (78' Μάγκλιτσα)

-Στον πάγκο: Σκουφέτ, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ

Ολυμπιακός (Λ.Αλκαράθ): Μολ, Μποβέδα, Μουκτάρης, Κα, Γουίλσον (57' Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (57' Σάλι), Κονφέ, Ντιανιέ, Νάνι, Κυριάκου (82' Μανιάς), Χαραλάμπους (71' Μανρίκε).

-Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούμπιτς, Φώτη, Σαμπίνια, Αντρονίκου, Σάλι, Γκουστάβο, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Ε.Χαραλάμπους, Μανιάς.

Κίτρινες: Ζαμπάλα / Κα, Μανρίκε

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας