ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός: Ο Ντάλσιο το κράτησε στην κορυφή! (φώτος)

Δυσκολεύτηκε αρκετά το ΑΠΟΕΛ αλλά πήρε το ζητούμενο στο πρώτο παιχνίδι του 2023, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 1-0. Το πρώτο γκολ του Ντάλσιο (27') με την γαλαζοκίτρινη φανέλα ήταν αυτό που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία επέστρεψε στις νίκες.

Καλύτεροι οι νικητές σε όλο το παιχνίδι, είχαν την κατοχή και δεν κινδύνεψαν σχεδόν καθόλου αλλά δεν ήταν μια εύκολη νίκη αφού στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ έφτιαξε μόλις μια ευκαιρία, στο 89ο λεπτό, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο όπου είχαν 3-4 καλές φάσεις.

Με το τρίποντο, οι γαλαζοκίτρινοι παραμένουν στην κορυφή με 40 βαθμούς, εν αναμονή του ΑΕΚ-Πάφος.

Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Νικόλας Γωγάκης, στο γήπεδο ο Αντώνης Κωνσταντινίδης...

-Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Πελέ.

-Ο Ιωάννης Χριστοδούλου σφυρίζει την έναρξη.

-9' Πρώτη επικίνδυνη φάση, είναι για τον Ολυμπιακό, από κόρνερ. Ο Χριστοδούλου πήγε να νικήσει απευθείας τον Μπέλετς που ήταν έτοιμος και έδιωξε με τη γροθιά.

-12' Πρώτη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Καρώ πιο ψηλά από όλους έκανε την γυριστή κεφαλιά, λίγο έξω η μπάλα.

-16' Ο Κρέσπο από πολύ μακριά "δοκίμασε" το σουτ, πολύ άστοχο.

-19' Ωραίος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Δώνη αλλά το σουτ του από το ύψος της περιοχής βρήκε έτοιμο τον Μολ.

-Είκοσι λεπτά παιχνιδιού. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς με πολλή υπομονή προσπαθεί να οργανώνει τις επιθέσεις της και να βρει τις λύσεις απέναντι στον πολύ καλά οργανωμένο Ολυμπιακό.

-22' Μια αντεπίθεση του Ολυμπιακού τελειώνει με ένα άστοχο σουτ του Κορόμα.

-24' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, πλασέ του Δώνη εξ επαφής, η μπάλα κόντραρε στον Μουκτάρη και πήγε ξανά κόρνερ.

ςεφεςφ

-25' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Σαρφό την κάθετη σέντρα, ο Ντάλσιο την κεφαλιά, ο Μολ έπεσε και έβγαλε την δύσκολη απόκρουση, στην καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι στιγμής.

εςςςςςςςςςφ

-27' ΓΚΟΛ 1-0! Κάθετη μπαλιά του Σαρφό από μακριά, λάθος απομάκρυνση από τον Έσελινκ, ο Κβιλιτάια κέρδισε και έδωσε δεξιά στον Δώνη, αυτός με συρτή μπαλιά βρήκε τον Ντάλσιο στην περιοχή και ο Αφρικανός με πλασέ στην δεύτερη του ευκαιρία σε ένα δίλεπτο, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την γαλαζοκίτρινη - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-33' Ακόμα μια καλή στιγμή η ομάδα του Μιλόγεβιτς. Ο Φεράρι τη σέντρα από αριστερά, η κεφαλιά του Κβιλιτάια "σκάει" λίγο δίπλα απ' το δοκάρι.

-35 λεπτά στο ΓΣΠ, το ΑΠΟΕΛ ελέγχει πλήρως και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο ξεκίνημα, πλέον έχει ανοίξει το σκορ έχοντας φτιάξει 3-4 καλές φάσεις.

-41' Πρώτη κάρτα, στον Πεχλιβάνη για σπρώξιμο στον Δώνη.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ έλεγξε πλήρως απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που στάθηκε καλά στο ξεκίνημα αλλά στην συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι έφτιαξαν αρκετές τελικές και σε μια από αυτές πήραν την ουσία.

-Άρχισε με αλλαγή το β' μέρος, Χέντρικς αντί Χριστοδούλου.

-53' Κάρτα στον Σατσιά για τράβηγμα στον Χέντρικς, ήταν στο όριο και χάνει ΑΕΛ ή Καρμιώτισσα.

-57' Κάρτα στον Κορόμα για φάουλ στον Σαρφό.

-Μια ώρα αγώνα, χωρίς ευκαιρία στο β' μέρος. Ίδια η εικόνα, η μπάλα στα πόδια του ΑΠΟΕΛ που ψάχνει το 2ο γκολ για να καθαρίσει, αμύνεται μαζικά το σύνολο του Σεργίδη, με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα αν του παρουσιαστεί η ευκαιρία.

-61' Πολύ ωραία κίνηση του Πεχλιβάνη στην περιοχή, ο Σαρφό τον σταμάτησε πριν πλασάρει εξ επαφής, κόρνερ η μπάλα.

-63' Διπλή αλλαγή ο Σεργίδης με Σάλι-Ευτυχίδη αντί Κορόμα-Πεχλιβάνη.

-70' Ο Ψύχας στη θέση του Κυριάκου, κίνηση για ενίσχυση επιθετικά από τον Σεργίδη.

-70' Αλλαγή και ο Μιλόγεβιτς, Εφραίμ αντί Ντονγκαλά.

-73' Δυνατό, μακρινό σουτ του Νάνι, πάνω απ' τα δοκάρια του Μπέλετς.

-75 λεπτά αγώνα, χωρίς ευκαιρία στο β' μέρος. Το ΑΠΟΕΛ έχει κατοχή αλλά είναι εντελώς ακίνδυνο.

-77' Κίτρινη στον Έσελινκ για φάουλ στον Ντάλσιο.

-80' Ενισχύει το κέντρο του ο Μιλόγεβιτς, Νταουσβίλι αντί Δώνη.

-80' Ο Ζευκής αντί του Δόση.

-Τελευταία πέντε λεπτά.

-87' Ο Μορέιρα αντί του Σατσιά. Πρώτη συμμετοχή για τον Πορτογάλο από τότε που ανέλαβε ο Μιλόγεβιτς.

-89' Τώρα η πρώτη ευκαιρία στο β' μέρος! Το ΑΠΟΕΛ βρήκε ανοικτούς χώρους αφού ο Ολυμπιακός ανέβηκε για την ισοφάριση. Ο Σαρφό έστρωσε στον Εφραίμ που από αριστερά στην περιοχή πλάσαρε λίγο έξω.

-90' Κάρτα στον Ψύχα για φάουλ στον Νταουσβίλι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Επικίνδυνη σέντρα του Σάλι, ο Χέντρικς δεν πρόλαβε για την εξ επαφής κεφαλιά.

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 40 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Ντάλσιο, Σατσιάς (87' Μορέιρα), Σαρφό, Ντονγκαλά (70' Εφραίμ), Δώνης (80' Νταουσβίλι), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα.

Ολυμπιακός (Μ.Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινκ, Χριστοδούλου (46' Χέντρικς), Δόσης (80' Ζευκής), Ιωάννου, Πεχλιβάνης (63' Ευτυχίδης), Νάνι, Κυριάκου (70' Ψύχας), Κορόμα (63' Σάλι).

Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Πησίας, Σάλι, Μάρκοβιτς, Ευτυχίδης, Ψύχας, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκής, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Σατσιάς / Πεχλιβάνης, Κορόμα, Έσελινκ, Ψύχας

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής:  Κωμοδρόμος Ηράκλης