ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια: Γαλαζοκίτρινη κυριαρχία με τριάρα και... κορυφή! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι των αιωνίων, αφού επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας χάρη στα γκολ των Μαρκίνιος, Γαβριήλ και Τσεμπάκ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές, με την Ομόνοια να αμύνεται και να προσπαθεί να κρατήσει ανέπαφη της εστία του Ουζόχο. Όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ο Τσεμπάκ έκανε σέντρα από αριστερά, ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έδωσε στον Μαρκίνιος που με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια προσπάθησε να ισορροπήσει όμως οι γαλαζοκίτρινοι χτύπησαν στο τέλος του αγώνα με άλλα δύο γκολ. Στο 83’ ο Σταύρος Γαβριήλ με τρομερό σουτ έκανε το 2-0 και εφτά λεπτά αργότερα, και πάλι ο Γαβριήλ θα κάνει δυνατό σουτ, ο Ουζόχο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Τσεμπάκ από κοντά έγραψε το τελικό 3-0!

Έτσι το ΑΠΟΕΛ θα μείνει μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας με 38 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια σε τριπλή ισοβαθμία με Άρη και Πάφο που έχουν από 32.

To kerkida ήταν στο ΓΣΠ με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν.

**Στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-2' Υπάρχει μία μικρή διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

3131

-3' Συνεχίζεται ο αγώνας.

-5' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα είναι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο πήρε την μπάλα στην περιοχή από πάσα του Μαρκίνιος, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πήγε συρτά δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

-8' Δεύτερη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Κάθετη μπαλιά του Μαρκίνιος στον Ντογκαλά, ο οποίος από πλάγια δοκίμασε να νικήσει στην κλειστή γωνία τον Ουζόχο. Έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

-9' Από την εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Ντβάλι, η μπάλα κοντράρει και πάει σε νέο κόρνερ.

-11' Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ: Σουτ του Μαρκίνιος από κοντά, ο Ουζόχο θα διώξει την μπάλα!

1221

-12' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζους σε φάουλ στον Πέτροβιτς.

-15' Σέντρα του Σούσιτς, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα πάνω από την εστία του Ουζόχο.

-17' Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Τσεμπάκ, η μπάλα περνάει από όλους. Στην φάση τραυματίστηκε ο Ουζόχο, που όμως σηκώθηκε.

-27' Εκτέλεση φάουλ του Μπέζους για την Ομόνοια, από μακρινή απόσταση, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

15151

-30' Μία πτώση του Ντογκαλά στην γωνία της περιοχής από μαρκάρισμα του Παναγιώτου. Ζητάνε πέναλτι οι γαλαζοκίτρινοι, έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ζοσέ Ντομίνγκες ο διαιτητής για διαμαρτυρία.

-34' Σουτ του Ντάλσιο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Κούσουλου, όμως καταλήγει στα χέρια του Ουζόχο.

-44' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλεί στα τελευταία λεπτά.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+4' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από σέντρα του Τσεμπάκ, ο Κβιλιτάια έκανε κεφαλιά πάσα στον Μαρκίνιος. Αυτός έκανε ωραία ντρίπλα μπροστά από τον Ψάλτη και αμέσως το διαγώνιο σουτ, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

141511

Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια! Μπαίνουν Αλιούμ, Σίμιτς και Ζαχαρίου στη θέση των Ψάλτη, Κακουλλή και Λοΐζου.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από αντεπίθεση, ο Ντάλσιο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Ουζόχο ήταν έτοιμος, έπεσε και μπλόκαρε.

-55' Φαλτσαριστό σουτ του Μαρκίνιος έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Ουζόχο.

-62' Η Ομόνοια προσπάθησε να απειλήσει με Μπέζους και Αλιούμ, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Σεμέδο που έκανε σουτ, όμως ήταν πολύ άστοχο.

-63' Αλλαγή για την Ομόνοια: Στο παιχνίδι ο Χαραλάμπους στη θέση του Μπασιρού.

-65' Αλλαγές και για το ΑΠΟΕΛ: Έξω οι Βιγιαφάνιες και Κβιλιτάια, μέσα οι Γαβριήλ και Σαρφό.

-72' Η Ομόνοια λειτουργεί καλύτερα με τις αλλαγές που έχει κάνει ο Σωφρόνης Αυγουστή, κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα, βάζει πίεση, όμως ακόμα δεν έχει κάνει την μεγάλη ευκαιρία.

-73' Εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους, ο Αλιούμ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε κεφαλιά, η μπάλα φεύγει άουτ!

-74' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μπαίνει ο Δώνης στη θέση του Μαρκίνιος.

-80' Αλλαγή για την Ομόνοια: Ο Ανσαριφάρντ μπαίνει στη θέση του Μπέζους.

-81' Παραλίγο λάθος από τον Ουζόχο υπό την πίεση του Γαβριήλ, τελικά έδιωξε πριν το πληρώσει η Ομόνοια.

-83' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Το ΑΠΟΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση με τον Σαρφό να κερδίζει την μπάλα στον χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ντάλσιο, αυτός στον Γαβριήλ που με τρομερό σουτ κάνει το 2-0!

-86' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Έπεσε κροτίδα δίπλα από ball boy, όπως μετέδωσε η Cablenet και αμέσως υπήρξε ανησυχία με τα ιατρικά τιμ να σπεύδουν στο σημείο.

17117

-87' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-87' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί για διαμαρτυρία.

-90' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγουν Ντάλσιο και Ντογκαλά, στη θέση τους οι Τομανέ και Πολυκάρπου.

-90' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Νέο δυνατό σουτ του Γαβριήλ, ο Ουζόχο δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα, έρχεται ο Τσεμπάκ για να γράψει από κοντά το 3-0!

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.