ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια: Orange Κυριακή, θρίαμβος με τεσσάρα! (φώτος)

Γαλαζοκίτρινο το αιώνιο ντέρμπι με 4-0! Δυο μέρες μετά το... Black Friday, το ΑΠΟΕΛ έβαψε... πορτοκαλί την Κυριακή κερδίζοντας άνετα την Ομόνοια. Η ασταμάτητη ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έφτασε στην 6η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 7η συνολικά και ανέβηκε στην 2η θέση με 27 βαθμούς.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 24' είδαν τις ισορροπίες να γέρνουν προς τη μεριά τους όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Λανγκ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντβάλι έκανε το 1-0 και εκεί όλα πήραν το δρόμο τους αφού το ΑΠΟΕΛ είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στο β' μέρος η Ομόνοια πήγε να αντιδράσει στο ξεκίνημα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ουσιαστικό και στο καλό του διάστημα, το τυπικά γηπδούχο ΑΠΟΕΛ, "καθάρισε" το τρίποντο. Στο 60' ο Κβιλιτάια έκανε το 2-0 και στο 68' ο Μαρκίνιος με πέναλτι το 3-0. Αφού στο 77' ο εξαιρετικός Βιγιαφάνες είχε δοκάρι, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Εφραίμ να "γράψει" το τελικό 4-0 και να υπογράψει τον θρίαμβο.

Στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας ήταν ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Ο Jose Luis Montero σφυρίζει την έναρξη. Γεμάτες οι κερκίδες, ατμόσφαιρα πραγματικού ντέρμπι!

-Χωρίς κάποια φάση στα πρώτα 5 λεπτά.

-7' Πρώτη τελική με κόρνερ του Βιγιαφάνες και άστοχη κεφαλιά του Σούσιτς.

-10' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Δώνης με μυικές ενοχλήσεις και μέσα το ιατρικό τιμ.

-Πρώτο δεκάλεπτο με το ΑΠΟΕΛ να έχει μπει λίγο πιο επιθετικά.

-11' Επανέναρξη, ο Δώνης είναι εκτός αγωνιστικού χώρου.

ηρτρτρτη

-14' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική κάθετη από τον Βιγιαφάνες, ο Σούσιτς από δεξιά πάτησε περιοχή αλλά το κοντινό του σουτ ήταν άστοχο.

-15' Τώρα μέσα ο Μπλουμ αφού ο Δώνης δεν μπορεί να συνεχίσει. Ξανά με έντεκα το ΑΠΟΕΛ.

-15' "Πάτημα" του Βιγιαφάνες στον Κασάμα πάνω στην διεκδίκηση και στο έδαφος ο χαφ της Ομόνοιας.

-16' Σηκώνεται αμέσως ο Κασάμα και συνεχίζεται το ματς.

-20' Σουτ του Μπλουμ εκτός περιοχής, ο Λανγκ βάζει το σώμα, κόρνερ η μπάλα.

-22' Νέο πλασέ από τον Μπλουμ εκτός περιοχής, φεύγει ψηλά.

23323223ρ23τ23τ32τ

-24' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Λανγκ. Έγινε κάθετη από τον Σαρφό στον Κβιλιτάια ο οποίος έγινε κάτοχος και έφυγε κατά μέτωπο με την εστία του Ουζόχο, ο Λανγκ τον ανέτρεψε μόλις έξω απ' την μεγάλη περιοχή και ο Montero τον απέβαλε.

-26' Ο Βιγιαφάνες δοκιμάζει απευθείας στην εκτέλεση του φάουλ, ψηλά η μπάλα.

-27' Σουτ του Κβιλιτάια από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, εύκολα ο Ουζόχο.

-28' Τώρα κίνηση από τον Φερέρα για να αντιμετωπίσει το αριθμητικό μειονέκτημα. Αποσύρεται ο Χούπερ, μέσα ο Γιούστε.

-30' Μακρινό σουτ από τον Σαρφό, έτοιμος ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

-Μισή ώρα στο ντέρμπι. Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ που από το ξεκίνημα μπήκε πιο επιθετικά και έχει την κατοχή της μπάλας, μετρώντας και την κλασική ευκαιρία με τον Σούσιτς στο 14' και ακόμα 1-2 καλές στιγμές. Εντελώς ακίνδυνη, από την άλλη η Ομόνοια.

-32' Νέα τεράστια ευκαιρία με τον Σούσιτς! Ο Σαρφό σέντραρε με κόρνερ, ο Ουζόχο υπό πίεση δεν μπόρεσε να διώξει καλά, η μπάλα έφτασε στον ακραίο μπακ του ΑΠΟΕΛ που από πολύ κοντά σούταρε έξω.

-35' Πλασέ του Κακουλλή από κοντά, απέκρουσε ο Μπέλετς αλλά η φάση ούτως ή άλλως δεν "καταγράφεται" λόγω οφσάιντ.

-35' Μικροδιακοπή και συστάσεις από τα μεγάφωνα προς τις κερκίδες γιατί έπεσαν κάποια αντικείμενα.

-38' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ στον Μπέζους.

-40' Κίτρινη στον Ψάλτη για φάουλ στον Μαρκίνιος.

-42' Τρίτη κάρτα μέσα σε ένα τετράλεπτο, στον Μπέζους αυτή τη φορά για δυνατό τάκλιν στον Μαρκίνιος.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ergergerg

-45+1' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Βιγιαφάνες σέντραρε από αριστερά με εκτέλεση φάουλ, ο Κβιλιτάια βρήκε με κεφαλιά τον Ντβάλι και αυτός με προβολή άνοιξε το σκορ. Πάνω το σημαιάκι για οφσάιντ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-45+2' Μετράει το γκολ μετά τον έλεγχο της φάσης και το ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει... μετά από 1-2 λεπτά!

-Πρώτο τέρμα με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για τον Ντβάλι.

-45+4' Κεφαλιά του Μπέζους μετά από κόρνερ, πάει έξω.

-Τέλος ημιχρόνου. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα, έχασε την κλασική ευκαιρία με τον Σούσιτς και στο 24' είδε τις ισορροπίες να αλλάζουν προς όφελός της με την αποβολή Λανγκ. Το αριθμητικό πλεονέκτημα όπως ήταν φυσιολογικό έδωσε ακόμα μεγαλύτερη... ώθηση στο ΑΠΟΕΛ που πλέον ελέγχοντας πλήρως, έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σούσιτς πριν φτάσει στο γκολ με τον Ντβάλι στις καθυστερήσεις.

-Αρχίζει το β' μέρος με τον Παναγιώτου να αντικαθιστά τον Μπέζους.

-50' Η μεγαλύτερη στιγμή της Ομόνοιας στο ντέρμπι. Ο Ψάλτης σέντραρε από δεξιά, ο Λέζιακς πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση, ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία και έδιωξε.

-54' Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ στο β' μέρος με άστοχο σουτ του Κβιλιτάια από το ύψος της περιοχής.

-55' Μικροδιακοπή, στο έδαφος με πόνους στο δεξί πόδι ο Σούσιτς. Μέσα ο ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ.

-Για λίγο με δέκα οι γαλαζοκίτρινοι, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σούσιτς.

-57' Δεύτερη αναγκαστική για τον Μιλόγεβιτς, ο Σατσιάς αντί του Σούσιτς.

-59' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Γουίλερ.

εργεργρε

-60' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Βιγιαφάνες γέμισε κάθετα με φάουλ, έγινε κεφαλιά απομάκρυνσης, η μπάλα πήγε στον Μπλουμ που σούταρε, ο Μίλετιτς μπλόκαρε το σουτ και ο Κβιλιτάια ήταν στην κατάλληλη θέση και σκόραρε με πλασέ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γεωργιανό, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη για τον πανηγυρισμό του αφού φόρεσε μάσκα που απεικόνιζε έναν αετό.

-67' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Γουίλερ από πίσω.

ρεηερηερ

-68' ΓΚΟΛ 3-0! Ο Μαρκίνιος από το σημείο του πέναλτι "καθαρίζει" το ντέρμπι! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-70' Χαραλάμπους και Λοΐζου αντί Ψάλτη και Κούσουλου.

-73' Ο Λοΐζου πάτησε επικίνδυνα περιοχή, ο Μπέλετς βγήκε και μάζεψε.

-75' Επιστροφή στην δράση για τον Μπασιρού που αντικαθιστά τον Κασάμα.

-77' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Βιγιαφάνες από πολύ δύσκολη θέση πλάγια αριστερά, εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

-80' Τριπλή αλλαγή ο Μιλόγεβιτς. Εφραίμ, Ντάλσιο, Ντονγκαλά αντί Μαρκίνιος, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια.

-82' Κίτρινη στον Λέζιακς για φάουλ στον Σατσιά.

-84' Μεγάλη ευκαιρία το τριφύλλι, ο Κακουλλής εξ επαφής πλασάρει έξω.

-88' Κάρτα στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Εφραίμ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' ΓΚΟΛ! Ο Μπλουμ κάθετα στον Εφραίμ που από κοντά κεραυνοβόλησε τον Ουζόχο για το 4-0!

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ στην 2η θέση με 27 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς (57' Σατσιάς), Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες (80' Ντάλσιο), Μαρκίνιος (80' Εφραίμ), Δώνης (15' Μπλουμ), Κβιλιτάια (80' Ντονγκαλά).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

Ομόνοια (Γ.Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (70' Χαραλάμπους), Μπρούνο, Κασάμα (75' Μπασιρού), Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος (70' Λοΐζου), Μίλετιτς, Κακουλλής, Χούπερ (28' Γιούστε), Μπεζούς (46' Παναγιώτου).

-Στον πάγκο: Παναγή, Μάθιους, Γιούστε, Μάταβζ, Λοΐζου, Μπάρκερ, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Παναγιώτου, Μιξ, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Γουίλερ, Κβιλιτάια / Ψάλτης, Μπέζους, Κούσουλος, Λέζιακς, Χαραλάμπους

Κόκκινες: Λανγκ

Διαιτητής: Munuera Montero Jose Luis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος