ΑΠΟΕΛ - Πάφος: Έβαλαν από ένα γκολ, ξεκίνησαν με "Χ" (φώτος)

Μοιρασιά ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Πάφο στην πρεμιέρα, αφού οι προσπάθειές τους "σφραγίστηκαν" από το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάιρο στο 35', οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σούσιτς στο 79'.

Στο ντεμπούτο του Χένινγκ Μπεργκ στον πάγκο, η Πάφος μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, έφτιαξε 2-3 καλές ευκαιρίες και κατάφερε τελικά να φτάσει και στο γκολ, εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της. Το ΑΠΟΕΛ χωρίς Σαρφό-Κονσταντίνοφ είχε σοβαρά προβλήματα στο κέντρο και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ούτε να σταματήσει τις επιθέσεις του αντιπάλου.

Διαφορετική η εικόνα στο β' μέρος, με το ΑΠΟΕΛ να μπαίνει δυνατά και την Πάφο να οπισθοχωρεί όσο περνούσε η ώρα, ώστε να προστατέψει το σκορ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε την κατοχή αλλά δεν ήταν επικίνδυνη όμως κατάφερε στο 79' μετά από κόρνερ να ισοφαρίσει. Μάλιστα στην τελευταία φάση του αγώνα είχε διπλή ευκαιρία για να το γυρίσει και να πάρει το τρίποντο.

3ργ3ργ

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ. Στο γήπεδο ο Αντρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο της Πάφου για τον Χένινγκ Μπεργκ.

-Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για Ντβάλι και Σούσιτς.

-Ξεκίνησε το παιχνίδι...

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

-7' Καλή εκτέλεση από τον Θεοδώρου στο πρώτο κόρνερ του ματς, η πισινή κεφαλιά του Μπλουμ πήγε παράλληλα με την εστία του Άντος.

-10' Ευκαιρία για την Πάφο με τον Χέσταντ να κοντρολάρει ωραία στην περιοχή και από πολύ κοντά να πλασάρει έξω.

-Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο.

43γγ434γ3

-13' Δεύτερη καλή στιγμή οι φιλοξενούμενοι με μακρινό σου του Τάνκοβιτς, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

-15 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μπεργκ μπήκε καλύτερα, έχει την κατοχή και έχει φτιάξει δυο πολύ καλές φάσεις. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

-16' Πρώτη κάρτα, στον Βιγιαφάνιες για "πάτημα" στον Ντράγκομιρ.

-18' Εξαιρετικό τακουνάκι του Χέσταντ στον Ικόκο, ο οποίος έφυγε από δεξιά και σέντραρε, ο Κρέσπο με κεφαλιά απομάκρυνε.

εγγεγεγε

-20' Απειλεί ξανά η Πάφος! Ο Χέσταντ από κοντά πλάσαρε έξω, στην καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι μέχρι στιγμής.

-20' Με ασταμάτητη πίεση ψηλά, η Πάφος ανανεώνει συνεχώς τις επιθέσεις της και δεν επιτρέπει στο ΑΠΟΕΛ να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

-22' Κάρτα στον Κανέ για χτύπημα στον Ντάλσιο πάνω στη φάση.

34643634346

-27' Έντονες διαμαρτυρίες από τον Σωφρόνη Αυγουστή προς τον τέταρτο, για μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος από πίσω. Στην φάση δόθηκε φάουλ υπέρ της Πάφου.

-28' Πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μαρκίνιος να δίνει κάθετα στον Μάγκλιτσα που πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Άντος πρόλαβε και πήρε θέση έγκαιρα και μπλόκαρε.

-32' Ο Μπλουμ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, πάνω απ' τα δοκάρια.

-33' Ο Μάγκλιτσα σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σούσιτς, το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Εμφανώς μπροστά ο Κροάτης τη στιγμή της σέντρας.

γ555555555555

-35' ΓΚΟΛ 0-1! Αντεπίθεση από την Πάφο με τον Βαλακάρι να επιτίθεται κάθετα, να πατά περιοχή και να στρώνει στον Ζάιρο που εξ επαφής πλάσαρε τον Μπέλετς. Ήταν καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι και παρόλο ότι το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, έφτασαν τελικά στην ουσία, στην 4η καλή τους φάση - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-40' Αντιμετωπίζει ενοχλήσεις ο Ντβάλι, ετοιμάζεται ο Καρώ.

-42' Τώρα η αλλαγή. Το ντεμπούτο του Ντβάλι ολοκληρώνεται με... ατυχία.

-44' Έντονες διαμαρτυρίες από τον Μάγκλιτσα στον διαιτητή, μετά από διεκδίκηση με τον Μπάιριτς έξω από την περιοχή του Άντος. Ο στράικερ του ΑΠΟΕΛ ζήτησε φάουλ.

-45' Κάρτα στον Ντράγκομιρ για φάουλ στο χώρο του κέντρου.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Πάφος μπήκε πολύ καλύτερα, έλεγξε και έφτιαξε φάσεις. Μετά το 25' το ΑΠΟΕΛ άρχισε να ισορροπεί κάπως τον αγώνα όμως μετά από λίγο (35') οι φιλοξενούμενοι... χτύπησαν στην αντεπίθεση και άνοιξαν το σκορ με τον Ζάιρο.

-Αρχίζει το 2ο μέρος, δυο αλλαγές από τον Σωφρόνη. Σατσιάς και Γουίλερ αντί Θεοδώρου και Φεράρι.

-48' Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνος από δεξιά έκανε εξαιρετική κίνηση, "άδειασε" τρεις αντιπάλους όμως από διαγώνια θέση έστειλε έξω τη μπάλα.

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν επιθετικά και ψάχνουν την ισοφάριση.

-56' Έντονες διαμαρτυρίες από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ για καθυστερήσεις από τον Άντος. Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον τερματοφύλακα της Πάφου.

-57' Διακοπή. Ο Ζουνίνιο και ο Βιγιαφάνιες είναι στο έδαφος.

-59' Συνεχίζουμε...

-62' Επικίνδυνο γύρισμα του Βαλακάρι από αριστερά, ο Χέσταντ έκανε την προβολή αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-65' Ο Μορέιρα στη θέση του Μπλουμ, ντεμπούτο για τον 20χρονο Πορτογάλο.

-65' Διπλή ο Μπεργκ. Χάμαντι αντί Τάνκοβιτς, Καραμπάτζε αντί Βαλακάρι.

-70' Σουτ του Μαρκίνιος μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτυπά στο σώμα του Ικόκο. Διαμαρτυρίες για χέρι από τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

-Τελευταίο εικοσάλεπτο. Δεν έχει καθόλου ρυθμό το παιχνίδι, ασταμάτητες οι διακοπές. Μοναδική καλή φάση αυτή στο 48' με τον Μαρκίνιος.

-71' Ο Κβιλιτάια επιστρέφει στη δράση, παίρνει τη θέση του Βιγιαφάνιες.

-72' Κίτρινη στον Μπεργκ για διαμαρτυρίες.

-73' Ο Παλάσιος παίρνει τη θέση του Χέσταντ.

-Είμαστε στο 75'. Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή αλλά όχι τους τρόπους να γίνει απειλητικό. Από το 48' έχει να φτιάξει ευκαιρία. Η Πάφος έδωσε χώρο και αμύνεται μαζικά, κάτι που την βοηθά να "βγάζει" τις άμυνες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

-77' Ωραία κίνηση του Μορέιρα από δεξιά, πάτησε περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Ζουνίνιο. Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, "τίποτα" δείχνει ο Φωτίου.

γρρρρρρρ3

-79' ΓΚΟΛ 1-1! Κόρνερ ο Μαρκίνιος στο "πρώτο" δοκάρι, κεφαλιά του Μάγκλιτσα προς τα πίσω και ο αμαρκάριστος Σούσιτς εξ επαφής ισοφαρίζει. Γκολ στο ντεμπούτο του ο ακραίος μπακ του ΑΠΟΕΛ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-81' Επικίνδυνη φάση για την Πάφο, ο Μπέλετς βγήκε έγκαιρα και μάζεψε προ του Χάμαντι.

-83' Ο Χότσκο στη θέση του Ικόκο.

-88' Καλό σουτ του Χάμαντι από το ύψος της περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπέλετς.

-89' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ και... άναψαν τα αίματα.

-"Κοκορομαχίες" και ο Γουίλερ στο έδαφος μετά από σπρώξιμο.

-Κίτρινες σε Μπάιριτς, Κρέσπο, Παλάσιος και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-95' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο.

455445υ54υ

-97' Διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ! Ο Σατσιάς έκανε τη... βολίδα μετά από πάσα στο φάουλ, ο Άντος απέκρουσε ασταθώς, ο Μορέιρα πλάσαρε από κοντά, κόρνερ η μπάλα.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι (42' Καρώ), Κρέσπο, Φεράρι (46' Γουίλερ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (71' Κβιλιτάια), Θεοδώρου (46' Σατσιάς), Μαρκίνιος, Μπλουμ (65' Μορέιρα), Μάγκλιτσα.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καρώ, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Μορέιρα.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Άντος, Ικόκο (83' Χότσκο), Μπάιριτς, Κβίντα, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (65' Καραμπάτζε), Χέσταντ (73' Παλάσιος), Τάνκοβιτς (65' Χάμαντι), Ζάιρο.

-Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Πέτρου, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Χάμαντι, Δημητρίου, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ζοάο Πέδρο, Ταβάρες, Πελάζιo.

Κίτρινες: Βιγιαφάνιες, Γουίλερ, Κρέσπο  / Κανέ, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Παλάσιος

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος