ΑΠΟΕΛ - Πάφος: Πήραν από έναν, έχασαν από δυο... (φώτος)

ΑΠΟΕΛ και Πάφος στο 0-0 για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης, στο ΓΣΠ. Δεύτερη ισοπαλία και για τις δυο αφού δεν κέρδισαν και... δεν έχασαν ούτε στην 1η αγωνιστική.

Λίγες οι φάσεις στο παιχνίδι, αυτός που θα έβαζε γκολ, πιθανότατα θα του... έμενε αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Πιο επικίνδυνη η Πάφος στο πρώτο μέρος, πιο επικίνδυνο το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο όμως καμία από τις δυο δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργική στο 90λεπτο. Τα λίγα ρίσκα, ο αργός ρυθμός σε αρκετά μεγάλο διάστημα και τα λάθη και από τις δυο πλευρές, οδήγησαν στην "λευκή" ισοπαλία.

Στο +4 (61 βαθμοί) πλέον η ομάδα του Μιλόγεβιτς που περιμένει να δει τι θα γίνει στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ. Απομακρύνθηκε και άλλο ο ούτως ή άλλως πολύ δύσκολος στόχος της κατάκτησης του τίτλου για την ομάδα του Μπεργκ, που ανέβηκε στους 52.

Ο Νικόλας Γωγάκης ήταν στην περιγραφή του αγώνα, ο Αντώνης Κωνσταντινίδης στο ΓΣΠ...

*Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα των οπαδών του ΑΠΟΕΛ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-19:08 Τώρα το πρώτο σφύριγμα από τον Ισπανό Mario Melero Lopez.

εεεγδφγ

-3' Εξαιρετική κάθετη του Βαλακάρι στον Μπρούνο, έβγαλε τον Βραζιλιάνο φάτσα με τον Μπέλετς ο οποίος ενήργησε έγκαιρα και απομάκρυνε.

-10' Ο Κρέσπο με το γόνατο απομάκρυνε, ο Μπέλετς μάζεψε τη μπάλα με τα χέρια. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο Ισπανός έκανε πάσα στον τερματοφύλακα.

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ, καλός ο ρυθμός.

-18' Πτώση του Κβιλιτάια στην περιοχή του Ίβουσιτς, διαμαρτυρίες για πέναλτι όμως το σημαιάκι του βοηθού είναι σηκωμένο για οφσάιντ.

-19' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Ζάιρο από διαγώνια δεξιά έκανε το πλασέ, ο Μπέλετς έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

-21' Τώρα η πρώτη τελική του ΑΠΟΕΛ με συρτό σουτ του Δώνη, δεν βρίσκει στόχο.

-22' Πτώση του Τάνκοβιτς στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κρέσπο, διαμαρτύρονται για πέναλτι οι παίκτες της Πάφου. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-27' Μικροδιακοπή, στο έδαφος Κβιλιτάια και Χότσκο μετά από σύγκρουση.

-Είναι εντάξει οι δυο ποδοσφαιριστές.

-Μισή ώρα παιχνιδιού. Πιο επικίνδυνη η Πάφος που έβγαλε ωραίους συνδυασμούς σε 2-3 περιπτώσεις. Ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ, προβλέψιμη η ανάπτυξή του.

-31' Σέντρα του Ζάιρο από δεξιά, ο Φεράρι έβαλε το πόδι, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και "έσκασε" στην πάνω μεριά των δικτύων του Μπέλετς σε κόρνερ.

-38' Στο έδαφος ο Δημητρίου, διακόπτει το παιχνίδι ο ρεφ.

-Ακόμα πέντε λεπτά στο 1ο ημίχρονο. Κακό το θέαμα, στο 19' η μοναδική ευκαιρία του παιχνιδιού. Έχουν αλληλλοεξουδετερωθεί οι δυο ομάδες.

-43' Σέντρα του Φεράρι, κεφαλιά του Κβιλιτάια υπό πίεση, εύκολα ο Ίβουσιτς.

-44' Συρτό σουτ του Κβιλιτάια από μακριά, κανένα πρόβλημα για τον τερματοφύλακα της Πάφου.

-45' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος με κοντινό πλασέ του Βαλακάρι μετά από γύρισμα του Μπρούνο, ο Φεράρι ήταν στην σωστή θέση και έκοψε.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Πιο επικίνδυνη η Πάφος που έφτιαξε δυο καλές ευκαιρίες με Ζάιρο και Βαλακάρι. Ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ, απείλησε ελάχιστα την εστία του Ίβουσιτς και θα πρέπει να διορθώσει αρκετά ενόψει β' μέρους.

-Δυο αλλαγές το ΑΠΟΕΛ με την επανέναρξη. Μακέντα, Μαρκίνιος στις θέσεις Δώνη, Νταουσβίλι.

-50' Τελική οι γηπεδούχοι, έξω η κεφαλιά του Σούσιτς υπό πίεση, μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες.

-57' Πλασέ του Ντάλσιο από διαγώνια δεξιά, φεύγει πολύ ψηλά.

-58' Κίτρινη στον Σούσιτς για τράβηγμα στον Μπρούνο, πρώτη στο ματς.

-65 λεπτά. Αργός ο ρυθμός, πολύ προσεκτικές και οι δυο ομάδες. Ελαφρώς στην πλευρά των γαλαζοκίτρινων η κατοχή. "Πατά" καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, ακίνδυνη η Πάφος στο β' μέρος.

-66' Πλασέ του Μαρκίνιος στην κίνηση, πολύ άστοχο.

-68' Σε θέση βολής ο Κβιλιτάια, ο Παλάσιος με σωτήριο τάκλιν τον σταμάτησε.

-71' Στο έδαφος ο Ζάιρο, διακόπτει το παιχνίδι ο Ισπανός.

-72' Δεν έχει κάτι ο Βραζιλιάνος, συνεχίζεται το ματς.

-73' Βολίδα του Σούσιτς από μακριά, εύκολα ο τερματοφύλακας της Πάφου.

-Τελευταία 15 λεπτά. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ, ψάχνει το γκολ.

-75' Σουτ του Ντάλσιο απο πολύ μακριά, δεν βρίσκει στόχο.

-Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ντάλσιο ακριβώς μετά το σουτ. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-77' Συνεχίζουμε...

-80' Ο Ντονγκαλά στη θέση του Ντάλσιο.

-83' Πολύ επικίνδυνη φάση για την Πάφο, ο Σαρφό με σωτήριο τάκλιν έδιωξε προ του Βαλακάρι που ήταν έτοιμος για το εξ επαφής πλασέ.

-Ακόμα πέντε λεπτά στο παιχνίδι.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Ωραία κίνηση του Μαρκίνιος από αριστερά στην περιοχή και πλασέ, εύκολα ο Ίβουσιτς.

-92' Κίτρινη στον Κβιλιτάια για διαμαρτυρίες.

-92' Ο Χέσταντ στη θέση του Τάνκοβιτς, πρώτη και... τελευταία αλλαγή του Μπεργκ.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι (46' Μαρκίνιος), Σαρφό, Ντάλσιο (80' Ντονγκαλά), Βιγιαφάνες, Δώνης (46' Μακέντα), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Τζιάμα, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Μπάιριτς, Δημητρίου, Τάνκοβιτς (92' Χέσταντ), Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ζάιρο.

-Στον πάγκο: Αντός, Μάχροβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμέ, Ταβάρες.

Κίτρινες: Σούσιτς

Διαιτητής: Melero Lopez Marios
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος