ΑΠΟΕΛ σε ελεύθερη πτώση, σπουδαίο διπλό η ΕΝΠ!

Σπουδαίο διπλό για την ΕΝΠ στο ΓΣΠ! Κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-0 πανηγυρίζοντας μόλις το δεύτερο τρίποντο της στο πρωτάθλημα. Σε ελεύθερη πτώση οι γαλαζοκίτρινοι που πραγματοποίησαν ακόμα μια κακή εμφάνιση.

Η ομάδα του Μακάρθι ξεκίνησε δυνατά, είχε δοκάρι μόλις στο 2ο λεπτό αλλά η συνέχεια δεν ήταν καθόλου ανάλογη. Στο 38' οι βυσσινί προηγήθηκαν με πέναλτι του Ντένινγκ (το κέρδισε ο Θεοδώρου), στο επόμενο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε πέναλτι με τον Ντε Βινσέντι και στο 77' ο Θεοδώρου σκόραρε το 2ο γκολ της ομάδας του.

Με δέκα έπαιξαν οι γαλαζοκίτρινοι από το 80' και μετά, έπειτα από την δεύτερη κάρτα στον Μερκή.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Μονόλεπτη σιγή στη μνήμη του μικρού Ιάκωβου, ποδοσφαιριστή των ακαδημιών της ΕΝΠ που έφυγε ξαφνικά απ' την ζωή

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση, χωρίς VAR θυμίζουμε

-2' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Εφραίμ εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ από αριστερά, ο Νούχιου έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε στο κάθετο δοκάρι

-5' Νέα κεφαλιά του Νούχιου από κοντά πάει έξω. Ως μη γενόμενη η φάση, έχει ακυρωθεί για οφσάιντ

5ξ46

-6' Φάση διαρκείας, με τη μπάλα να φτάνει στον Εφραίμ που πλάσαρε από την γραμμή της περιοχής, έτοιμος ο Γκατσέφσκι

-Δεκάλεπτο, μπήκε πολύ δυνατά το ΑΠΟΕΛ

-13' Διακοπή αφού Σιέλης και Θεοδώρου χτύπησαν στο κεφάλι σε μια διεκδίκηση. Μέσα τα ιατρικά τιμ

-16' Τώρα επαναρχίζει στο παιχνίδι, ο Θεοδώρου είναι εντάξει, ο Σιέλης είναι εκτός προς το παρόν

-16' Μακρινό σουτ του Φελίπε, σε κόρνερ ο Σίλβα στην πρώτη του απόκρουση

-17' Κοντινή προβολή του Μπελόνε μετά το κόρνερ, έξω

-17' Φεύγει για τα αποδυτήρια ο Σιέλης που έχει ματώσει. Θα δεχθεί τις πρώτες βοήθειες. Με δέκα το ΑΠΟΕΛ. Δεν θα γίνει αλλαγή προς το παρόν, ο Μικ Μακάρθι περιμένει τον νεαρό

-21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με συρτό σουτ του Θεοδώρου, μόλις έξω

-24' Τώρα επέστρεψε ο Σιέλης

-25 λεπτά αγώνα. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα που έπαιζαν με παίκτη περισσότερο

-Μισάωρο. Ακίνδυνοι οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν δυνατά αλλά πλέον δεν μπορούν να βγάλουν καλές επιθέσεις

-34' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με προβολή του Νούχιου η οποία πήγε έξω ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ η φάση. Ο Κοσοβάρος ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό

3ςτετ

-37' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΝΠ σε μαρκάρισμα του Μερκή στον Θεοδώρου και κάρτα στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ. Δεν ξεκαθαρίζει η φάση από τα ριπλέι που έχουν προβληθεί

ρτσδτδτ

-38' ΓΚΟΛ 0-1 με την εκτέλεση του Ντένινγκ! Οι παίκτες της ΕΝΠ αφιερώνουν το γκολ στον αδικοχαμένο Ιάκωβο

-39' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ τώρα! Ο Κοσμά ανέτρεψε τον Λουντέμο. Πήγε δυνατά στο μαρκάρισμα και τον "γκρέμισε" με το σώμα

55563456

-40' Αποκρούει ο Γκατσέφσκι την εκτέλεση του Ντε Βινσέντι!

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+3' Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, με τον Σατσιά εξ επαφής υπό πίεση να μην μπορεί να κάνει καλό τελείωμα

-45+3' Κίτρινη στον Κοσμά για δυνατό φάουλ στον Σατσιά σε προηγούμενη φάση

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με τον Ατζίλι στη θέση του Γαβριήλ

-49΄Επικίνδυνο γύρισμα του Λουσέρο στην περιοχή, έδιωξε προ του Ντένινγκ ο Μερκής.

-51΄Ο Θεοδώρου προσεγγίζει την περιοχή, ντριμπλάρει τον Σάντος για να βρει χώρο να σουτάρει, το κάνει με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ

-56' Ο Μπεν Σαχάρ στη θέση του Σατσιά

-Μια ώρα παιχνιδιού. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα αλλά είναι ακίνδυνο. Αργό και προβλέψιμο, δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις

-61' Μεγάλη απόκρουση του Γκατσέφσκι σε εξ επαφής σουτ του Εφραίμ αλλά ορθά ακυρώθηκε για οφσάιντ η φάση

-64' Τελική για την ΕΝΠ με μια κεφαλιά του Μπελόνε να πάει έξω

-66' Συρτό σουτ του Μπελόνε, πάει έξω

-69' Ο Μπαλοτέλι στη θέση του Ντένινγκ

-69' Ο Κούτσακος αντί Εφραίμ και ο Ζαχίντ αντί Ντε Βινσέντι. Ο Μακάρθι προσπαθεί να αλλάξει την κακή εικόνα της ομάδας του

-69' Μεγάλη ευκαιρία με κοντινό σουτ του Σαχάρ από πλάγια θέση, έτοιμος ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ

-70' Νέα μεγάλη ευκαιρία σε λίγα δευτερόλεπτα! Ο Νούχιου έκανε εξαιρετική κίνηση στην περιοχή αλλά όχι καλό τελείωμα

ωψνωωψν

-77' ΓΚΟΛ 0-2! Μετά από κάθετη, ο Θεοδώρου έφυγε ταχύτατα, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική συμπεριφορά του ΑΠΟΕΛ και την άστοχη έξοδο του Σίλβα, τον απέφυγε και αυτόν και πλάσαρε στην κενή εστία

-79' Ο Κατσαντώνης στη θέση του Σιέλη

-80' Δεύτερη κίτρινη στον Μερκή για φάουλ στον Θεοδώρου στον χώρο του κέντρου και αποβολή. Με δέκα το ΑΠΟΕΛ

-83' Διπλή αλλαγή. Μαρκόφσκι αντί Θεοδώρου, Μαϊσουράτζε αντί Μπελόνε

-84' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με τον Μπεν Σαχάρ να πλασάρει έξω υπό πίεση

-88' Κάρτα στον Κοτσώνη για πολύ επικίνδυνο φάουλ στον Ατζίλι

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

-93' Ο Μουλαζίμης στη θέση του Κοτσώνη

-95' Κάρτα στον Σάντος για φάουλ στον Μαρκόσκι

-ΤΕΛΟΣ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης (79' Κατσαντώνης), Μερκής, Σάντος, Γουίλερ, Λουντέμο, Σατσιάς (56' Σαχάρ), Ντε Βινσέντι (69' Ζαχίντ), Εφραίμ (69' Κούτσακος), Γαβριήλ (46' Ατζίλι), Νούχιου

-Στον πάγκο Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Κοκκινόφτας

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μπελόνε (83' Μαϊσουράτζε), Κοσμά, Κοτσώνης (93' Μουλαζίμης), Λουσέρο, Φελίπε, Θεοδώρου (83' Μαρκόφσκι), Ντένινγκ (69' Μπαλοτέλι)