ΑΠΟΕΛ... ταλαιπωρημένο, τρίποντο η Καρμιώτισσα

Το ταλαιπωρημένο και αποδεκατισμένο από τον COVID-19 ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Καρμιώτισσα, που με γκολ στο 1ο λεπτό από τον Μπαργκάν, πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Η ομάδα του Χρύση είχε και δοκάρι καθώς και άλλες ευκαιρίες, αντιθέτως με εκείνη του Μακάρθι που δεν έφτιαξε ούτε μια μεγάλη φάση.

Η εντεκάδα ανάγκης που κατέβασαν οι γαλαζοκίτρινοι δεν είχε καθόλου ομοιογένεια, οι περισσότεροι παίκτες ήταν ανέτοιμοι και παρόλο που είχαν την κατοχή (60%), δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά, έτσι γνώρισαν μια φυσιολογική -υπό τις περιστάσεις - ήττα, στο πρώτο τους παιχνίδι μετά από 22 μέρες.

Από την άλλη, η Καρμιώτισσα επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε παιχνίδια και το 2-1 επί του Απόλλωνα.

(SUPER MONDAY) Aπόηχος αγώνων και... κορυφαίοι πρωταθλήματος

δδδ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

43υ43υ

-1' ΓΚΟΛ 1-0!! Ανοίγει το σκορ με την πρώτη φάση, πριν καλά καλά ξεκινήσει το ματς. Έγινε κάθετη σέντρα προς την περιοχή του Σίλβα, ο Ρόμο κατέβασε με κεφαλιά και ο Μπαργκάν με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έδωσε προβάδισμα από τα... αποδυτήρια στην ομάδα του - ΕΔΩ το βίντεο

-4' Απειλεί ξανά η Καρμιώτισσα, με τον Ι.Σάσι επικίνδυνα στην περιοχή, ο Σίλβα τον έκλεισε έγκαιρα και το σουτ του από πολύ πλάγια δεν είχε τύχη

-Δεκάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να βάλει κάτω τη μπάλα και να επιτεθεί

-12' Πάει να απειλήσει ξανά η ομάδα του Χρύση, με τον Μ.Σάσι στην περιοχή να γυρίζει στον Ρόμο, πρόλαβε και έδιωξε ο Μερκής

-15' Ο Ρόμο σε θέση βολής, ο Σιέλης με τάκλιν την τελευταία στιγμή σώζει. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, από τα ριπλέι δεν φάνηκε να παίζει πόδια ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ

-Δυσκολεύεται πολύ το ΑΠΟΕΛ να οργανώσει επιθέσεις και να απειλήσει. Εμφανής η ανετοιμότητα και η απουσία ομοιογένειας αυτής της εντεκάδας ανάγκης

-20' Ευκαιρία η Καρμιώτισσα. Δυνατό σουτ του Μπαργκάν από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Σίλβα

-21' Δεύτερη ευκαιρία σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Μαλεκκίδης γέμισε από δεξιά, ο Ρόμο την κεφαλιά, μόλις έξω

-25' Πρώτη τελική για τους γαλαζοκίτρινους με πλασέ του Λουντέμο εκτός περιοχής, άστοχο

-30' Πλασέ του Εφραίμ εκτός περιοχής, άστοχο και αυτό

-33' Κίτρινη στον Χρίστου για επικίνδυνο τάκλιν στον Εφραίμ

-37' Διακοπή για λίγο και μέσα το ιατρικό τιμ αφού ο Κυριακίδης είναι στο έδαφος με μυικό πρόβλημα

-41' Δεν μπορεί ο Ελλαδίτης, στη θέση του ο Τούμπας. Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι μετά από 4 λεπτά διακοπή

-44' Κίτρινη στον Μπαράνοφ για φάουλ στον Ανουάρ

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

-Κακό το θέαμα από το 25' και μετά. Τελευταία ευκαιρία στο 21' με την κεφαλιά του Ρόμο. Πολλές οι διακοπές, δεν έχει καθόλου ρυθμό το ματς

-45+4' ΔΟΚΑΡΙ! Ευκαιρία μετά από ώρα, με τους γηπεδούχους να... φλερτάρουν για ακόμα μια φορά με το 2-0. Ο Μ.Σάσι έκανε το φαλτσαριστό πλασέ από διαγώνια δεξιά, ο Σίλβα απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα στο δοκάρι

-Ημίχρονο

-Ξεκίνησε το β' μέρος με δυο-τρία λεπτά καθυστέρηση αφού δεν έκλεισαν έγκαιρα τα ποτιστήρια

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Συνεχίζει ο αργός ρυθμός

-58' Ο Χριστοφή στη θέση του Μ.Σάσι

-61' Αναγκαστική αλλαγή, ο Σάντος στη θέση του Ενσούε

-63' Κάρτα στον Ρέινολντς για φάουλ στον Κοκκινόφτα

-65' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ντίας

-65 λεπτά αγώνα. Παίζεται ελάχιστο... ποδόσφαιρο, οι διακοπές είναι ασταμάτητες

-Τελευταίο εικοσάλεπτο. Εμφανέστατα ταλαιπωρημένο από την περιπέτεια με τον κορωνοϊό το ΑΠΟΕΛ, δεν μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά

-74' Ο Ζεράλδες στη θέση Αποστολάκη, ο Κατσαντώνης στη θέση Κοκκινόφτα

-79' Ο Ρόμο είδε τον Σίλβα λίγα μέτρα εκτός περιοχής και πήγε να τον "κρεμάσει" από μακριά, έξω η μπάλα

-80' Κίτρινη στον Ευσταθίου

-82' Νέα τελική η Καρμιώτισσα με πλασέ του Χριστοφή μετά από αντεπίθεση, άστοχο

-85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, πάνω απ' τα δοκάρια

-Τελευταίο πεντάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα αλλά δεν μπορεί να απειλήσει

-90' Μπαργκάν έξω, Καπαρτής μέσα