Το ΑΠΟΕΛ τις ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός το σπουδαίο τρίποντο! (φώτος)

Σπουδαίο τρίποντο για τον Ολυμπιακό που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 μέσα στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική! Χρυσός σκόρερ ο Σάλι που με κεφαλιά στο 27' πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας στην ομάδα του, τους πρώτους βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα.

Δεύτερη ήττα για το ΑΠΟΕΛ σε ισάριθμα παιχνίδια. Στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή, οι γαλαζοκίτρινοι δεν είχαν καμία σχέση με αυτό που παρουσίασαν στην Πάφο ωστόσο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αφού στις πολλές ευκαιρίες που έφτιαξαν, δεν είχαν την ουσία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έφτιαξαν ευκαιρίες πριν το γκολ, όπως και αμέσως μετά από αυτό καθώς και στην επανάληψη. Έλειψε όμως η αποτελεσματικότητα και στοίχισε πολύ.

Από την άλλη η ομάδα του Πετράκη εκτέλεσε με αποτελεσματικότητα το πλάνο της, χτυπώντας στην αντεπίθεση.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη

237578235

(*Ντεμπούτο στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για τον Σωφρόνη Αυγουστή).

-Πρώτο σφύριγμα.

-1' Πρώτη φαση. Ο Οκριασβίλι σέντραρε από αριστερά, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά, ο Μολ απέκρουσε.

-2' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Συρτό σουτ του Nατέλ από διαγώνια δεξιά στην περιοχή, έπεσε και απέκρουσε δύσκολα ο Μολ.

-6' Κίτρινη στον Σάλι για μαρκάρισμα στον Τσεμπάκ. Στο έδαφος ο μπακ του ΑΠΟΕΛ, μέσα το ιατρικό τιμ.

-7' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-8' Αδύναμο πλασέ του Κβιλιτάια από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μολ.

-Έλεγξε απόλυτα το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκε με μεγάλη διάθεση και απείλησε ήδη δυο φορές.

-13' Μεγάλη φάση. Ο Οκριασβίλι σέντραρε με κόρνερ, ο Σάντος αστόχησε από κοντά με το κεφάλι.

-Εικοσάλεπτο. Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την κατοχή από το ξεκίνημα και με κυκλοφορία προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ. Το μυαλό στην άμυνα προς το παρόν ο Ολυμπιακός, για να αντεπεξέλθει στο δυνατό ξεκίνημα του αντιπάλου.

-25' Ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά και δεν επιτρέπουν στο ΑΠΟΕΛ να κάνει το παιχνίδι του. Χωρίς καλή ευκαιρία εδώ και λίγη ώρα.

φγξφγξφγξ

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μάντζης κέρδισε στην μεσαία γραφμμή και αριστερά, έδωσε στον Σαρφό, αυτός άλλαξε παιχνίδι δεξιά στον αμαρκάριστο Κυριάκου που με σέντρα βρήκε τον Σάλι ο οποίος από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον Σκουφέτ. Η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό έφερε το γκολ. Διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Σάλι ο Σκουφέτ, το γκολ επικυρώθηκε και μέσω VAR - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ.

-30' Καλή φάση το ΑΠΟΕΛ με ωραία προσπάθεια του Ζαμπάλα μου μπήκε στην περιοχή αλλά από διαγώνια πλάσαρε έξω.

-32' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Μάντζη.

-35' Στο έδαφος ο Οκριασβίλι μετά από μαρκάρισμα.

-36' Σηκώθηκε ο Γεωργιανός αλλά χωλαίνει. Δεν θα συνεχίσει.

632632326236

-36' Μέσα ο Μάγκλιτσα, έξω ο Οκριασβίλι. Ντεμπούτο για τον Κροάτη.

-40' Στο έδαφος ο Μανρίκε που πονάει στο κεφάλι. Τον χτύπησε ο Μάγκλιτσα πάνω στην διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-42' Tώρα συνεχίζεται το παιχνίδι.

-44' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με διαγώνιο πλασέ του Μάγκλιτσα, λίγο έξω. Η φάση ξεκίνησε με καταπληκτικό τακουνάκι του Κροάτη στον Νατέλ και έπειτα πάσα του Βραζιλιάνου.

-45' Νέα ευκαιρία με σουτ του Ντανίλο μέσα στην περιοχή, λίγο έξω και αυτό.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Με μια ευκαιρία ο Ολυμπιακός πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Αντίθετα το ΑΠΟΕΛ έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν είχε την ουσία στην τελική προσπάθεια. Ειδικά στο πρώτο 15λεπτο ήταν εξαιρετική η ομάδα του Σωφρόνη και της έλειψε μόνο το γκολ. Μετά το 0-1 αντέδρασε και δημιούργησε τρεις καλές φάσεις αλλά και πάλι δεν σκόραρε.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-51' Πρώτη ευκαιρία. Ο Νατέλ από αριστερά έστρωσε στον επερχόμενο Σόουζα, αυτός από το ύψος της περιοχής πλάσαρε λίγο έξω.

-52' Διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάγκλιτσα μέσα στην περιοχή έστρωσε ωραία στον Νατέλ, το πλασέ του από κοντά κόντραρε, η μπάλα πήγε στον Σόουζα που πλάσαρε έξω.

-56' Ξανά ευκαιρία οι γηπεδούχοι! Ο Νατέλ το πλασέ από κοντά λίγο έξω. Πολλές ευκαιρίες το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπορεί να φτάσει στην ουσία.

-57' Ο Μουκτάρης στην θέση του Γκουστάβο.

-Μια ώρα συμπληρωμένη. Κατοχή από την ομάδα του Σωφρόνη που πιέζει για την ισοφάριση.

-60' Διακοπή, στο έδαφος ο Σάλι που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

-62' Εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο ο Σάλι.

-62' Επαναρχίζει το ματς, με δέκα για λίγο ο Ολυμπιακός.

-63' Επέστρεψε ο Σάλι.

-66' Τελική για το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Σόουζα υπό πίεση μετά από σέντρα του Νατέλ, πάνω απ' τα δοκάρια.

-67' Ο Θεοδώρου στη θέση του Τσεμπάκ. Ρισκάρει αναγκαστικά ο Σωφρόνης.

-Τελευταίο εικοσάλεπτο. Πίσω από το κέντρο ο Ολυμπιακός, φουλ επίθεση το ΑΠΟΕΛ.

-71' Ωραία κίνηση του Νατέλ από αριστερά αλλά ο Μολ δεν δυσκολεύτηκε στο σουτ στην κλειστή γωνία.

-71' Διακοπή, ο Πεχλιβάνης στο έδαφος.

-72' Γουίλσον αντί Μάντζη, Κονφέ αντί Πεχλιβάνη.

-73' Μακρινό σουτ του Σαρφό, ο Σκουφέτ απέκρουσε δύσκολα ασταθώς, στην συνέχεια ο Βινίσιους με τάκλιν πρόλαβε τον Γουίλσον πριν πλασάρει εξ επαφής. Απειλεί για πρώτη φορά στο 2ο μέρος ο Ολυμπιακός.

-76' Κοκορομαχίες ανάμεσα σε Σάλι και Θεοδώρου, παρατηρήσεις από τον διαιτητή.

-78' Ντονγκαλά στη θέση του Ντανίλο.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός κρατά μπάλα τα τελευταία λεπτά, δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να βγει μαζικά στην επίθεση.

-81' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Γουίλσον.

-86' Διπλή αλλαγή. Ευτυχίδης - Χαραλάμπους αντί Σάλι - Σαρφό.

-87' Τελική το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα, ο Μολ με την γροθιά αποκρούει μια αδύνατη κεφαλιά του Βινίσιους.

-88' Νέα κεφαλιά του Βινίσιους μετά από κόρνερ του Νατέλ, άστοχη.

-Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-93' Ωραία κίνηση του Κυριάκου και σουτ εκτός περιοχής, άστοχο.

-Τέλος. Πρώτοι βαθμοί για τον Ολυμπιακό, δεύτερη ήττα για το ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ (67' Θεοδώρου), Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, Σόουζα, Ντανίλο (78' Ντονγκαλά), Οκριασβίλι (36' Μάγκλιτσα), Νατέλ, Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Λουντέμο, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Κούτσακος, Σάβιτς.

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (86' Ευτυχίδης), Μάντζης (72' Γουίλσον), Γκουστάβο (57' Μουκτάρης), Μανρίκε, Σαρφό (86' Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης (72' Κονφέ), Νάνι, Κυριάκου.

-Στον πάγκο οι Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Κονφέ, Ντιανιέ, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Σόουζα, Σάντος / Σάλι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Σολωμού Δημήτρης