Απόλλων-ΑΠΟΕΛ: Θρίλερ χωρίς νικητή με γαλαζοκίτρινη... επιστροφή

Χωρίς νικητή το πρώτο ντέρμπι του 2024 μεταξύ Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ, που ολοκληρώθηκε με 2-2 στη Λεμεσό για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο αρκετά προσεκτικές στην άμυνα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά να μην έχει φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 25’ από σέντρα του Σαρφό, ο Σέλβικ έκανε προβολή, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, όμως ο Λέουβενμπεργκ έκανε εκπληκτική επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν. Στο 32’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μετά από λανθασμένο γύρισμα του Ντογκαλά στον Μπέλετς, ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Κρμέντσικ και έφτασε στον Κολ που σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και τέσσερα λεπτά αργότερα, από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, ο Εκπολό με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε με γρήγορο γκολ στην αρχή του Β’ ημιχρόνου, αφού στο 47’ ο Ντογκαλά έκανε σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μαρκίνιος που με πλασέ στην κίνηση μείωσε σε 2-1. Οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν για την ισοφάριση, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό και να κράτησε το αποτέλεσμα. Τελικά ο Κβιλιτάια έδωσε την λύση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά από κοντά, γράφοντας το τελικό 2-2!

Στους 39 βαθμούς έφτασε το ΑΠΟΕΛ που παραμένει μόνο στην πρώτη θέση, έχασε την ευκαιρία να ανέβει ο Απόλλωνας, που έχει 26 βαθμούς και μένει στην 7η θέση.

H ιστοσελίδα μας www.kerkida.net, σας μετέφερε όλα όσα συνέβηκαν. Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

**Ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα για τον Ισπανό Πάμπλο Ματσίν.

Με μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα λόγω καπνογόνων.

Έναρξη αγώνα.

-5' Αναγνωριστικό παιχνίδι και χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο.

-10' Η πρώτη προσπάθεια για τελική στο παιχνίδι, θα είναι από το ΑΠΟΕΛ με τον Πολυκάρπου να δοκιμάζει σουτ από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό.

-20' Ακόμα χωρίς ευκαιρία το παιχνίδι. Τα αρκετά τα λάθη στον χώρο του κέντρου, αλλά και οι προσεκτικές άμυνες, δεν έχουν επιτρέψει στους επιθετικούς των δύο ομάδων να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες.

-22' Σέντρα του Βαλμπουενά, η μπάλα πέρασε πάνω από όλα τα κεφάλια και έφυγε άουτ.

-25' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Έγινε σέντρα του Σαρφό, ο Σέλβικ βρίσκει την μπάλα και άθελά του της δίνει πορεία προς την εστία. Όμως ο Λέουβενμπεργκ κάνει εξαιρετική απόκρουση για να κρατήσει το μηδέν!

-28' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό για πάτημα στον Σπόλιαριτς. Πρώτα πάσαρε σε συμπαίκτη του ο μέσος του ΑΠΟΕΛ με το αριστερό και με το ίδιο πόδι στην κάθοδο του στο έδαφος το πάτημα. Άφησε πλεονέκτημα αρχικά ο διαιτητής, όμως μετά γύρισε τη φάση πίσω, σφύριξε  παράβαση και έδειξε την κάρτα στον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ.

-29' Εκτέλεσε απευθείας το μακρινό φάουλ ο Βαλμπουενά, εύκολα στα χέρια του Μπέλετς η μπάλα.

-32' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Λανθασμένο γύρισμα του Ντογκαλά προς τον Μπέλετς, ο οποίος προσπαθεί να διώξει την μπάλα όμως αυτή χτυπάει στον Κρμέντσικ, φτάνει στον Κολ που με πλασέ σε κενή εστία ανοίγει το σκορ!

131

-35' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κρμέντσικ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε, έκανε δυνατό σουτ, ο Μπέλετς όμως διώχνει σε κόρνερ.

-36' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Βαλμπουενά, ο Εκπολό από το κέντρο της άμυνας του ΑΠΟΕΛ πιάνει την κεφαλιά και "γράφει" το 2-0!

1213

-38' Κίτρινη κάρτα στον Κρμέντσικ.

-39' Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από πολύ πλάγια, ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ!

-45+5' Ο Ντογκαλά εκμεταλλεύτηκε κάποιες κόντρες, έφυγε τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα θα προλάβει και θα μαζέψει.

1414

Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Ζέφτε, Σατσιάς στη θέση των Καραμανώλη, Πολυκάρπου.

Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα: Μέσα ο Πέρετζ στη θέση του Σπόλιαριτς.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Ωραία ντρίπλα του Ζέφτε, έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους και τελικά έδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα.

-48' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντογκαλά έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Σατσιά, έφτασε στον Μαρκίνιος που με πλασέ στην κίνηση μειώνει σε 2-1.

-49' Ο Μαλεκκίδης δοκίμασε ένα σουτ, μπήκε μία προβολή από το Τσεμπάκ χωρίς να κάνει κάτι αντικανονικό. Ο παίκτης του Απόλλωνα έμεινε κάτω, με τον Κοσταντίνοφ να πηγαίνει να τον σηκώσει και να προκαλεί μία ένταση μεταξύ των παικτών, αλλά και του κόσμου.

2121

-52' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, η μπάλα έφτασε στον Κβιλιτάια που κάνει ωραίο σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Κρμέντσικ.

-57' Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά. Ήταν στο όριο, χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων (Ανόρθωση ή Εθνικό).

-58' Φεύγει σε αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ, σουτ του Σαρφό, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-60' Κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, πέφτει ο Λέουβενμπεργκ και μαζεύει.

-63' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μπαίνει ο Δώνης στη θέση του Ντογκαλά.

-65' Κίτρινη κάρτα στον Κολ για μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος.

-66' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος για δυνατό μαρκάρισμα στον Φιλιώτη. Χάνει και αυτός έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων (Ανόρθωση ή Εθνικό).

3131

-70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Αμπντουραχίμι στη θέση του Κολ.

-72' Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ για μαρκάρισμα στον Χάμπο Κυριάκου.

-75' Εξαιρετική ενέργεια από τον Ζέφτε, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, τα χάλασε όμως στην τελική ενέργεια, αφού δεν έβγαλε σωστή μπαλιά στον Κβιλιτάια, δίνοντας την ευκαιρία στον Λέουβενμπεργκ να μαζέψει χωρίς πρόβλημα.

-78' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Ο Γαβριήλ στη θέση του Σαρφό.

-81' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Μάρκες ένιωσε ενόχληση στο πόδι, βγαίνει εκτός για να περάσει ο Νταρίκουα.

-83' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σε αντεπίθεση η ομάδα της Λεμεσού, ο Αμπντουραχίμι έκανε διαγώνιο σουτ, η μπάλα έφυγε άουτ.

-86' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Κοστάκε και Άδωνη στη θέση των Κρμέντσικ και Βαλμπουενά.

-89' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Ο Εφραίμ στη θέση του Μαρκίνιος.

-90' Εννιά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Δυνατό σουτ του Δώνη, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

-90+6' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντβάλι έδωσε στον Κβιλιτάια που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!

Τέλος αγώνα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Κρμέντσικ (86' Άδωνη), Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς (46' Πέρετζ), Χάμπος, Βαλμπουενά (86' Κοστάκε), Φιλιώτης, Μάρκες (81' Νταρίκουα), Κολ (70' Αμπντουραχίμι).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Ποντικός, Νταρίκουα, Κοστάκε, Βάργκα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης (46' Ζέφτε), Ντβάλι, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Πολυκάρπου (46' Σατσιάς), Μαρκίνιος (89' Εφραίμ), Σαρφό (78' Γαβριήλ), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (63' Δώνης).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Ζέφτε, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Βρόντης, Δώνης.

ΣΚΟΡΕΡ: 32' Κολ, 36' Εκπολό / 48' Μαρκίνιος, 90+6' Κβιλιτάια
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38' Κρμέντσικ, 65' Κολ / 28' Σαρφό, 39' Κβιλιτάια, 57' Σατσιάς, 66' Μαρκίνιος, 72' Κοσταντίνοφ

Διαιτητής: Pezzuto Ivano
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος