Άρης-ΑΠΟΕΛ: Το... μοίρασαν με Στρούσκι και Μαρκίνιος, "γαλαζοκίτρινα" Χριστούγεννα στη κορυφή (φώτος)

Συμβιβασμός στην ιστορική πρεμιέρα του Άρη στο νέο γήπεδο.

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1. Σκόραραν πρώτοι οι "πράσινοι" αντίδραση των "γαλαζοκιτρίνων" μέσω της άσπρης βούλας με τον Μαρκίνιος.

Γκολάρα του Στρούσκι έβαλε μπροστά την ομάδα του Σπιλέφσκι. Για πρώτη φορά δέχθηκε γκολ πρώτος ο ΑΠΟΕΛ επί Μιλόγεβιτς που είδε το εντυπωσιακό σερί να σταματά στην Λεμεσό.

Πίεσαν οι γηπεδούχοι, άντεξαν οι "γαλαζοκίτρινοι" που παρατάχθηκαν με πολλά προβλήματα και έχασαν κατά τη διάρκεια του αγώνα τους Κοσταντίνοφ-Ντβάλι με τραυματισμό.

Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ στο 90+5' η φάση ελέγχθηκε από τον VAR αλλά συμφώνησε με τον Μενέλαο Αντωνίου πως δεν υπάρχει παράβαση.

Με το ισόπαλο αποτέλεσμα στην Λεμεσό ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στην κορυφή ως πρώτο, έχει όμως πλέον "συγκάτοικο" την ΑΕΚ και περιμένει την Πάφο το βράδυ της Παρασκευής. Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας υπερέχουν οι "γαλαζοκίτρινοι".

Στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

φδγδφγδφγδφγδφγδφ

*Οι χειραψίες των 22 ποδοσφαιριστών και διαιτητικής ομάδας.

- Έναρξη στο ματς, στη σέντρα ο Άρης.

- 1' Πίεση του Μαρκίνιος, ο Μπρόρσον διώχνει σε πλάγιο.

- 2' Φάουλ ο ΑΠΟΕΛ από πλάγια θέση με τον Σαρφό. Ο Γκανέζος εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντβάλι τη κεφαλιά, εύκολα ο Βανά.

- 3' Μαρκάρισμα του Μαρκίνιος στον Μπαμπίκα, φάουλ ο Άρης από πλάγια θέση.

- 4' Απευθείας η εκτέλεση του Καζού, άουτ η μπάλα δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

δφγδφγδφδφγγδφ

- 6' Αντικανονικά ο Καζού στον Σούσιτς, φάουλ ο ΑΠΟΕΛ από πλάγια θέση.

- 7' Εκτέλεσε ο Σαρφό, βγήκε η άμυνα από τον Μπρόρσον, στη συνέχεια επιθετικό φάουλ του Ντβάλι.

- 8' Κάθετα έπαιξε ο Μπαμπίκα για τον Στρούσκι, διώχνει ο Ντβάλι σε πλάγιο.

- 9' Ωραία ατομική ενέργεια του Σαρφό, ο Γκανέζος ξέφυγε από τρεις αντίπαλους, κέρδισε το πλάγιο.

- 10' Πρώτη τελική από τον ΑΠΟΕΛ. Φάουλ του Σαρφό, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΦΣΔΦΣΔΦΦΣΔΣΦΔ

- 12' Λάθος του Άρη, ο Μαρκίνιος έφυγε στον χώρο, ο Κβιλιτάια έκανε κίνηση, ο Βραζιλιάνος επέλεξε να τελειώσει μόνος τη φάση, κόπηκε από τον Μπρόρσον.

- 13' Έξοδος του Μπέλετς προ του Μπαμπίκα, πήγε να απειλήσει και ο Άρης από κόντρα... επίθεση.

- 14' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντογκαλά έκανε τη σέντρα, ο Κβιλιτάια έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα περνά παράλληλα της εστίας. Πρώτη μεγάλη φάση για τους "γαλαζοκίτρινους". Χτύπησε ξανά στην κόντρα η ομάδα του Μιλόγεβιτς.

- 15' Γύρισμα του Ντογκαλά, μαζεύει ο Άλβες.

- 16' Στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ, διακόπτει το ματς ο Μενέλαος Αντωνίου. Φαίνεται... σοβαρό.

φγδφγδφγδφγδφ

- 17' Πονάει ο Βούλγαρος που δεν πατά καλά...

- 19' Μέσα ο Κοσταντίνοφ, συνεχίζει κανονικά στο ματς. Θα δοκιμάσει ο μέσος του ΑΠΟΕΛ να ξεπεράσει το πρόβλημα του.

φδδφφγδγδφγδφ

- 22' Ωραία συνεργασία των παικτών του Άρη, οι Κακόριν, Μπαμπίκα και Στρούσκι άλλαξαν με ταχύτητα την μπάλα, ο Γουίλερ παρεμβαίνει και διώχνει πριν εκτελέσει ο Στρούσκι.

- 26' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ, σουτ του Ντάλσιο, άστοχο! Κάθετα ο Μαρκίνιος στον Κβιλιτάια, με την μια ο Γεωργιανός στον Ντάλσιο στα όρια της περιοχής, το τελείωμα του ήταν άστοχο.

- 28' Σέντρα του Κακόριν, διώχνει ο Σούσιτς προ του Μπένγκτσον.

- 31' Σκοράρει ο Κακόριν, ψηλά η σημαία του βοηθού, Μάριου Καλογήρου.

δφγδφγδφγδγδφ

- 32' Υπάρχει αναμονή για το αν είναι οφσάιντ ο Ρώσος.

- 33' Δεν υπάρχει γκολ, οφσάιντ το γκολ του Κακόριν.

- 33' Ο Σατσιάς αντικατέστησε τον Κοσταντίνοφ. Δεν κατάφερε ο Βούλγαρος άσος να συνεχίσει. Νέο πρόβλημα για τον Μιλόγεβιτς.

- 34' Σέντρα του Ντογκαλά με στόχο τον Κβιλιτάια, βγαίνει και μαζεύει ο Βανά.

- 35' Σουτ του Μπαμπίκα, άστοχο.

- 36' Κάθετα ο Μαγιαμπέλα για Μπαμπίκα, ο Μπέλετς πέφτει και μπλοκάρει.

Στο έδαφος και ο Ντάλσιο, θέμα και για τον Αφρικανό!

γφηγφγηφγηφγηηφγηγη

- 38' Μέσα ο Ντάλσιο.

- 37' Άμυνα, καθοριστική από τον Κρέσπο προ του Κακόριν!

- 39' Νέα άμυνα αυτή τη φορά ο Σατσιάς παρεμβαίνει και δεν αφήνει τον Μπένγκτσον να εκτελέσει. Προσπάθεια του Κακόριν που άρχισε... να μπαίνει στο ματς.

- 40' Ο Κβιλιτάια πήγε να απειλήσει, ο Γεωργιανός τα έβαλε με Μουσούντα, κέρδισε κόρνερ.

- 41' Εκτέλεσε ο Μαρκίνιος, με γροθιές ο Βανά.

- 42' ΓΚΟΛ ο Άρης και 1-0! Ο Στρούσκι! Ξερό σουτ του Πολωνού χαφ, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μπέλετς. Φοβερό σουτ του Στρούσκι.

δφγδφγδφγδφγ

- 45+3' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Χέρι του Στρούσκι.

- Ελέγχος της φάσης από Μενέλαο Αντωνίου και VAR.

- 45+4' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος.

- 45+5' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-1! Ο Μαρκίνιος! Ισοφαρίζει ο Βραζιλιάνος και νικά τον Βανά.

φγηφγηφγηφγ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ισόπαλο το ματς. Προηγήθηκε ο Άρης με Στρούσκι, ο ίδιος παίκτης βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Μαρκίνιος μέσω της άσπρης βούλας έκανε το 1-1.

- Η πρώτη φορά επί Μιλόγεβιτς που ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά με το γκολ-πέναλτι του Μαρκίνιος οι "γαλαζοκίτρινοι" έφεραν το ματς στα ίσα.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Νέο πρόβλημα για τον Μιλόγεβιτς, ο Ντβάλι θα μείνει στα αποδυτήρια, τη θέση του θα πάρει ο Ανδρέας Καρώ.

φγδφγδφγδφδγφγδφγδφγδφγδ

- 47' Σουτ του Σούσιτς εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

- 48' Άστοχη η σέντρα του Σούσιτς, ελέγχει ο Μποακί.

- 50' Γέμισμα του Μπέλετς για τον Μαρκίνιος, ο Μποακί με το κεφάλι γυρίζει στον Βανά.

- 52' Συρτή σέντρα του Καζού περνά άουτ η μπάλα.

- 53' Νέα σέντρα του Καζού, ο Μπαμπίκα δεν βρίσκει την μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει την πρώτη πάσα του ΑΠΟΕΛ ο Άρης

- 54' Συνδυάστηκαν οι Σούσιτς-Ντογκαλά, ο Αφρικανός έκανε το γύρισμα, ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνος που έκανε επαφή αλλά δεν κατάφερε να κάνει σουτ.

- 55' Σουτ μακρινό του Μαγιαμπέλα, λίγο άουτ.

- 56' Κάθετα ο Σαρφό για τον Μαρκίνιος, πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία. Επίθεση με προϋποθέσεις για τον ΑΠΟΕΛ.

γδφγδφγφγδφφγ

- 59' Δυνατή η πάσα του Στρούσκι δεν προλαβαίνει ο Μπαμπίκα.

- 61' Άμυνα του Γουίλερ με το κεφάλι, μαζεύει ο Μπέλετς.

- 63' Οφσάιντ ο Κακόριν, δεν μετρά η προσπάθεια του Άρη.

δγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφ

- 66' Φιλόδοξη προσπάθεια του Κβιλιτάια, εύκολα ο Βανά.

- 67' Ευκαιρία του Άρη, ο Μαγιαμπέλα απέναντι από τον Μπέλετς, ο Σλοβένος ανάβει κόκκινο! Τετ α τε ττου Νοτιοαφρικανού, το πλασέ δεν ήταν ικανό να νικήσει τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ. Φοβερή κάθετη του Κακόριν που θα γίνει αλλαγή...

- 68' Στο έδαφος ο Μουσούντα, πρόβλημα για τον στόπερ του Άρη.

- 70' Κίτρινες σε Ντάλσιο και Καζού, οι πρώτοι που κιτρινίζονται. Κίτρινη και σε Σπιλέφσκι που είχε εμπλοκή στην ένταση. Οι δυο ποδοσφαιριστές είχαν μια κοκορομαχία...

γγδδφγδφγδφγδφ

- 72' Μεγάλη απόκρουση Μπέλετς σε σουτ του Μπαμπίκα μέσα από την περιοχή!

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει πολύ ο Άρης τον ΑΠΟΕΛ!

- 77' Σύγκρουση Μπέλετς-Γουίλερ, στο έδαφος οι δυο ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

ςερςερςερρε

- 78' Όλα οκ για τους δυο ποδοσφαιριστές...

- 82' Σέντρα του Καζού, κεφαλιά του Μουσούντα, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα από το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.

- 83' Φάουλ στον Κβιλιτάια, δείχνει να πονάει ο Γεωργιανός. Συνεχίζει για την ώρα.

- 84' Φοβερή άμυνα του Καρώ που πέφτει και σώζει το σουτ του Στεπίνσκι.

- 87' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια μπήκε στη περιοχή, άργησε και δεν έκανε το σουτ ενώ ήταν απέναντι από τον Βανά. Πήγε για πάσα ο Γεωργιανός και έχασε την ευκαιρία.

- 88' Σουτ του Ζόκε άουτ.

- 89' Κόρνερ ο Άρης. Αλλαγές από Σπιλέφσκι, ο Μπράουν στη θέση του Στρούσκι.

Καθυστερήσεις - 4'

- 90+2' Φάουλ του Κβιλιτάια στον Μουσούντα.

- 90+5' Έλεγχος για πιθανό πέναλτι στην περιοχή του Άρη. Ο Καζού στον Σατσιά! Ο Κβιλιτάια μπήκε στη περιοχή, πήγε να εκτελέσει αλλά ο Μπρόρσον έβαλε την προβολή, στη συνέχεια ο Σατσιάς πέφτει σε μονομαχία με τον Βραζιλιάνο. Φαίνεται να υπάρχει αντικανονικό μαρκάρισμα του Καζού κάτω χαμηλά στο πόδι του Σατσιά.

- 90+6' ΑΝΑΜΟΝΗ! ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ Η ΦΑΣΗ.

- 90+7' ΤΕΛΙΚΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ. Δεν υπάρχει πέναλτι συμφωνεί ο VAR (Κωνσταντίνος Φωτίου) με τον Μενέλαο Αντωνίου.

Άρης (Α. Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπέγκσον (Στεπίνσκι 75'), Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (Μπράουν 89'), Μπρόσον, Μουσούντα, Ζόκε, Κακόριν (Γκομίς 70'), Μπαμπίκα

Στον πάγκο οι: Σοφρωνίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαγκό, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι (Καρώ 46'), Κβιλιτάια, Κρέσπο, Ντάλσιο, Σούσιτς, Μαρκίνιος (Θεοδώρου 71'), Γουίλερ, Σαρφό (Νταουσβίλι 90+1'), Κοσταντίνοφ (Σατσιάς 33'), Ντογκαλά (Μπλουμ 71')

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Κίττος, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιας, Μορέιρα

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος