ΔΙΠΛΟ με 10 παίκτες η Πάφος! Προβληματικό ΞΑΝΑ το ΑΠΟΕΛ (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την Πάφο FC επί του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο ΓΣΠ, αν και αγωνιζόταν από το 51΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χάτσινσον. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι στο 84΄ κρίθηκε ο αγώνας στη Λευκωσία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Ανόητη ενέργεια από τον Ανουάρ που έκανε χέρι, σε μια φάση που θύμισε πολύ το ματς με τη Σλόβαν στην Τσεχία και το χέρι του Ζεράλδες. Το ΑΠΟΕΛ είχε ανούσια κατοχή μπάλας και ελάχιστα απείλησε τον αντίπαλο. Τρίτο σερί ματς σε Κύπρο και Ευρώπη, χωρίς γκολ η ομάδα του Ουζουνίδη. Φανέρωσε εκ νέους αρκετές αδυναμίες. Με έξυπνη τακτική, η Πάφος του Τόσακ πήρε μια μεγάλη νίκη και έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα. Ανέβηκε στην 8η θέση η Πάφος FC με 8 βαθμούς, όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ που βρίσκεται στην 9η θέση (σ.σ αγώνα λιγότερο). Αναγκαστική αλλαγή ο Σάντος για το ΑΠΟΕΛ, αναγκαστική αλλαγή ο Βαλεριάνος για την παφιακή ομάδα. Συμπλήρωσαν τρεις κίτρινες κάρτες οι Ντε Βινσέντι και Ανουάρ και θα χάσουν ένα από τα επόμενα δύο ντέρμπι (Ανόρθωση και Απόλλων).

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το ΓΣΠ...

Αύριο LIVE Super Monday

δδδδδ

4΄ Πρώτη κίτρινη στο ματς για τον Έβανς- Δυνατό μαρκάρισμα στον Ανουάρ

-Κρατάει μπάλα το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά, προσπαθεί να απειλήσει, αμύνεται η Πάφος FC

10΄ Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, εκτέλεσε ο Ατζίλι, ο Σαχάρ υπό πίεση έκανε το τελείωμα, έδειξε άουτ ο ρεφ. Ίσως η μπάλα να χτύπησε στο πόδι του αμυντικού

11΄ Πρώτη τελική για την Πάφο, άστοχο σουτ του Αουρέλιο

16΄ Καλό σουτ από τον Χάτσινσον, ο Σίλβα έπεσε στη δεξιά γωνία και μάζεψε με διπλή προσπάθεια

-Δυσκολεύεται πολύ το ΑΠΟΕΛ, πατάει... καλύτερα η Πάφος που μετά το δεκάλεπτο βρίσκεται περισσότερο στο προσκήνιο

23΄ Άστοχη τελική προσπάθεια από το Βα

-Εξακολουθεί να είναι καλύτερη η παφιακή ομάδα μετά το πρώτο δεκάλεπτο- Ασύνδετο... το ΑΠΟΕΛ, πιο... ομάδα στο γήπεδο η φιλοξενούμενη

-Βάζει αρκετή πίεση από τα δεξιά όπως επιτίθεται η Πάφος, με τον Ενσούε να έχει μπόλικη... δουλειά και λανθασμένες επιλογές ο... τελευταίος όταν κερδίσει μπάλα. Ως αριστερός μπακ δυσκολεύεται ξανά

28΄ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ρούτκο να λέει ΟΧΙ σε Ατζίλι μετά από πάσα του Κλωναρίδη. Στη συνέχεια πήρε το... ριμπάουντ ο Ζαχίντ, έκανε το πλασέ απόκρουση ξανά ο Ρούτκο, αλλά ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ

enter " "

29΄ Σύγκρουση στον... αέρα με Ανουάρ και Βα, διακοπή για λίγο. Παραμένει στο τερέν ο Βα, σχίσιμο για Ανουάρ λίγο πάνω από το μάτι

31΄ Συνεχίζεται το ματς, παραμένουν εκτός Ανουάρ και Βα

-58% κατοχή μπάλας για το ΑΠΟΕΛ

32΄ Σουτ εκτός περιοχής ο Κλωναρίδης, σε ετοιμότητα ο Ρούτκο

-Ξανά στο γήπεδο Ανουάερ και Βα

34΄ Άστοχο σουτ από το Μπεν Σαχάρ από το ύψος της περιοχής

-Ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ, με καλή κυκλοφορία μπάλας, είναι καλύτερο πλέον

-Λίγο πριν το 45΄, χωρίς κάποια καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες στα τελευταία δέκα λέπτα

2 λεπτά καθυστερήσεις

45+1 Ευκαιρία για την Πάφο, από κοντά η κεφαλιά του Σάιθ μετά από σέντρα του Βα, σε ετοιμότητα ο Σίλβα

Hμίχρονο

Aπό τρεις τελικές, 65% κατοχή μπάλας για το ΑΠΟΕΛ

enter " "

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Πρώτη αλλαγή-Ο Εφραίμ στη θέση του Ατζίλι

-Μουδιασμένο... ξεκίνημα από το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 5λεπτο της επανάληψης- Η Πάφος κρατάει μπάλα και ψάχνει τους διαδρόμους που οδηγούν προς την εστία του Σίλβα

51΄ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χάτσινσον, πήγε με τις τάπες στον Ανουάρ- Σωστός ο ρεφ Λούκας Σωτηρίου. Το ΑΠΟΕΛ καλείται να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα

-Πόνους ψηλά στο αριστερό του πόδι ο Ανουάρ, σε λίγο θα περάσει ξανά εντός

54΄ Πρώτη αλλαγή για την παφιακή ομάδα- Ο Φυλακτού στη θέση του Ανγκούλο, για να καλύψει το κενό στη μεσαία γραμμή

57΄ Ο Κλωναρίδης πάτησε περιοχή από τα δεξιά αλλά ήταν δυνατή η σέντρα του

57΄ Ξανά ο Ανουάρ στο γήπεδο- Του υποδείχθηκε να αλλάξει στολή γιατί είχε αίματα

64΄ Ο Νουχίου στη θέση του Κλωναρίδη

66΄ Πολύ άστοχη τελική προσπάθεια από τον Ντε Βινσέντι

68΄ Βάζει αρκετή πίεση το ΑΠΟΕΛ, έχοντας και παίκτη περισσότερο στο τερέν, αλλά ακόμα δεν έφτιαξε μεγάλη φάση στο β΄ ημίχρονο

69΄ Κίτρινη στο Μπεν Σαχάρ για φάουλ από πίσω στον Έβανς

73΄ Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι, είναι η 3η του στο πρωτάθλημα

73΄ Ο Γουίλερ στη θέση του Σάντος ο οποίος είχε ενοχλήσεις

76΄ Ο Γουίλερ μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, πολύ δυνατό το παράλληλο γύρισμα

77΄ Αναγκαστική αλλαγή και για την Πάφο, ο Αντωνίου στη θέση του Βαλεριάνου

77΄ Ο Ανουάρ έσπρωξε από πίσω το Βα εκτός φάσης, με τον παίκτη της παφιακής ομάδα να κρατάει το κεφάλι του! Σωστή η κίτρινη στον παίκτη του ΑΠΟΕΛ που συμπληρώνει και αυτός τρεις κίτρινες

80΄ Κίτρινη στον Αουρέλιο

-Στην εξίσωση... και το άγχος για τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ- Δεν έχουν το καθαρό μυαλό. Νέα προβληματική εμφάνιση από τους γαλαζοκίτρινους

83΄ Πέναλτι για την Πάφο! Χέρι ο Ανουάρ! Ανόητη ενέργεια, θύμισε... Ζεράλδες με Σλόβαν

84΄ ΓΚΟΛ/Ο Βαλακάρι ήταν εύστοχος από την... άσπρη βούλα και ανοίγει το σκορ η Πάφος με 10 παίκτες!