"Διπλό" με... show Κλωναρίδη το καλύτερο φετινό ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Ένα ΑΠΟΕΛ με αρχή, μέση και τέλος, ορεξάτο και αποτελεσματικό, πέρασε... αέρας από το "Αμμόχωστος" όπου κέρδισε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτωρα Κλωναρίδη ο οποίος έκανε χατ-τρικ (39', 63', 78').  Πολύ καλό, μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, κυριαρχία της ομάδας του Μακάρθι στο δεύτερο. Είχαν και οι γηπεδούχοι τις φάσεις τους και θα μπορούσαν να σκοράρουν όπως και το ΑΠΟΕΛ που θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ. Δεύτερο τρίποντο σε τέσσερις μέρες για τους γαλαζοκίτρινους, που κάνουν... άλμα στην βαθμολογία.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σιγή μερικών δευτερολέπτων εις μνήμη του Ντιέγο Μαραντόνα

-Έναρξη στο ματς

-4' Πρώτη τελική με τον Μερκή να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Ατζίλι, ο Βεσελόφσκι ήταν στη σωστή θέση

-6' Σουτ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής, άστοχο. Μπήκε δυνατά στο ματς το ΑΠΟΕΛ

-8' Σέντρα του Σεργίου, η μπάλα χτυπά στον Σιέλη. Ζητά πέναλτι για χέρι ο ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι διαφωτιστικά

-11' Νέα τελική για τους φιλοξενούμενους, με τον Γαβριήλ να κάνει ωραία κίνηση στην περιοχή και σουτ, έτοιμος ξανά ο Βεσελόφσκι

-15 λεπτά αγώνα, πολύ καλός ο ρυθμός. Πιο επικίνδυνη η ομάδα του Μακάρθι

-16' Κάρτα στον Κλωναρίδη για τράβηγμα στον Οσέι

-17' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από εξαιρετικά δομημένη επίθεση και πολλές πάσες, η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη που εξ επαφής δεν έκανε καλό τελείωμα

-20' Σουτ του Κρεάν από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Σίλβα

-20' Πλασέ του Ατζίλι από το ύψος της περιοχής, πάει έξω

-24' Σπρώξιμο του Σάντος στον Βάγκνερ, σφυρίζει φάουλ ο Βασίλης Δημητρίου. Ζητά πέναλτι ο επιθετικός της Σαλαμίνας. Το σπρώξιμο έγινε εκτός περιοχής

-25' Εξαιρετική εκτέλεση του φάουλ από τον Κρεάν, εξίσου εξαιρετική η απόκρουση του Σίλβα!

-25' Σέντρα του Σιέλη από αριστερά, κεφαλιά του Κλωναρίδη, εύκολα ο Βεσελόφσκι

-29' Ευθύβολο σουτ του Κονφέ εκτός περιοχής, πέφτει και αποκρούει ο Σίλβα

-Μισάωρο στο Αμμόχωστος. Εξαιρετικό παιχνίδι, λείπει μόνο το γκολ

-32' Η Σαλαμίνα ζητά και πάλι πέναλτι για χέρι του Μερκή μετά από γύρισμα του Κονφέ. Το ριπλέι ξεκαθαρίζει τη φάση, δεν υπάρχει παράβαση

-36' Σέντρα του Γιένσεν από μακριά, ο Νούχιου την κεφαλιά υπό πίεση, εύκολα ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας

-38' Καλό, συρτό σουτ του Ατζίλι εκτός περιοχής, και πάλι έτοιμος ο Βεσελόφσκι

-39' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική κάθετη του Ατζίλι στον Κλωναρίδη ο οποίος απέναντι στον Βεσελόφκσι είναι εύστοχος αυτή τη φορά

-41' Κίτρινη στον Οσέι για φάουλ στον Γαβριήλ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Εξαιρετικό το 45λεπτο, με φάσεις και για τις δυο ομάδες και το ΑΠΟΕΛ να βρίσκει την ουσία με τον Κλωναρίδη

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-48' Σέντρα του Ζεράλδες, ο Βεσελόφσκι πρόλαβε με γροθιές και έδιωξε προ του Κλωναρίδη

-49' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι, με τον Ατζίλι να πλασάρει εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-52' Νέα διπλή κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Ατζίλι από κοντά και ασταθής απόκρουση του Βεσελόφσκι, ο Ισραηλινός κέρδισε ξανά και πλάσαρε εκ νέου, με τον Σανκό να κόβει πάνω στην γραμμή, τη μπάλα να χτυπά και στο δοκάρι και να απομακρύνεται

-56' Κάρτα στον Γαβριήλ για φάουλ στον Σεργίου

-57' Κάρτα και στον Γιένσεν για τράβηγμα στον Οσέι

-61' Κεφαλιά του Νούχιου από δύσκολη θέση μετά από κόρνερ, δεν δυσκολεύει τον Βεσελόφσκι

-62' Ο Λουντέμο στη θέση του Γαβριήλ

-62' Και πάλι διπλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ. Τα διαδοχικά σουτ από Γένσεν και Ζεράλδες σταμάτησαν στα σώματα αμυντικών. Κόρνερ η μπάλα

-63' ΓΚΟΛ 0-2! Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Ατζίλι έκανε σέντρα-σουτ, ο Κλωναρίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινή κεφαλιά σκόραρε το δεύτερο τέρμα του

-69' Διπλή αλλαγή. Παύλου και Μπρένο στις θέσεις Σεργίου και Νικολάου

-74' Σουτ του Γιένσεν ακριβώς εκτός απ' την μεγάλη περιοχή, στη σωστή θέση ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

-75' Κάρτα στον Λουντέμο για φάουλ

-76' Ο Πικής στη θέση του Σιαθά

-78' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Κλωναρίδης πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, επιτέθηκε κατά μέτωπο και με πλασέ ακριβώς πάνω στην γραμμή της επανορθωτικής, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ

-82' Ο Εφραίμ στην θέση του MVP, Βίκτωρα Κλωναρίδη

-87' Ο Λεμέσιος στη θέση του Κρεάν

-88' Νούχιου και Γένσεν έξω, Μπεν Σαχάρ και Σατσιάς μέσα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΔΟΚΑΡΙ μετά από φάουλ του Λουντέμο και απόκρουση του Βεσελόφσκι

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 16 βαθμούς

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (69' Παύλου), Νικολάου (69' Μπρένο), Αντιόλο, Σανκό, Αντρέου, Οσέι, Κονφέ, Σιαθάς (76' Πικής), Κρεάν (88' Λεμέσιος), Βάγκνερ

-Στον πάγκο Κίσσας, Λοράν, Μπαραβίκας, Χρυσοστόμου, Μόντες

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Μερκής, Σάντος, Σιέλης, Γιένσεν (88' Σατσιάς), Ζαχίντ, Ατζίλι, Γαβριήλ (62' Λουντέμο), Κλωναρίδης (82' Εφραίμ), Νούχιου (88' Μπεν Σαχάρ)