Είναι και το παρελθόν, στα συν του

Το ΑΠΟΕΛ κατά την διάρκεια της παντοκρατορίας του ειδικά μετά το 2013 και μέχρι το 2019, είχε κοντραριστεί με όλες σχεδόν τις υπόλοιπες ομάδες που διεκδίκησαν τον τίτλο. Υπήρξε μια διετία 2015-2017, που μεγάλη αντίπαλος υπήρξε η ΑΕΚ Λάρνακας.

Στοίχημα στη Novibet

Η Novibet κατέχει άδεια κλάσης Β από την ΕΑΣ με αριθμό Β022. Απαγορεύεται η συμμετοχή σε άτομα κάτω των 18 ετών .Παίξε υπεύθυνα. www.safergambling.gov.cy. Η δημοσίευση συνιστά πληρωμένη διαφήμιση εκ μέρους και για λογαριασμό της Novibet

Και στις δυο χρονιές υπήρχε προς τα τέλη του πρωταθλήματος αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων. Ποτέ δεν έτυχε να είναι η τελευταία. Έτυχε όμως να ήταν αναμέτρηση που έκρινε μαθηματικά τον τίτλο. Αυτό είχε συμβεί την περίοδο 2015-2016 όπου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 των Λαρνακέων και πανηγύρισε τον τίτλο.

Ήταν η αναμέτρηση όπου η ΑΕΚ είχε χάσει στο 3ο λεπτό μια τεράστια ευκαιρία με τον Άλβες για να πάρει προβάδισμα όμως σε κενή εστία δεν είχε καταφέρει να σκοράρει.

Στην συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι με γκολ των Σωτηρίου και Γιαννιώτα πανηγύρισαν τον 25ο τίτλο τους. Στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ, σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Γιώργος Κωστής.