Ένα ο Μερκής, ένα ο Ζαχίντ και επιστροφή στις νίκες!

Επιστροφή στα τρίποντα για το ΑΠΟΕΛ. Με γκολ από Μερκή και Ζαχίντ (πέναλτι) στο δεύτερο μέρος, κέρδισε την Δόξα με 2-0 στον εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 13 βαθμούς. Δεν έκαναν την τρομερή εμφάνιση οι γαλαζοκίτρινοι όμως ήταν σαφώς καλύτεροι από προηγούμενα ματς, ειδικά στο β' ημίχρονο όπου είχαν και την ουσία με τα δυο γκολ στο 57' και στο 64'.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δυο μήνες και κάτι (έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα) αφού η προηγούμενη είχε σημειωθεί στις 20 Σεπτεμβρίου επί της ΕΝΠ. Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα του Μακάρθι αλλά και ουσίας, αφού χρειαζόταν πάση θυσία τους βαθμούς.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνημα στο ΓΣΠ

-Πέντε λεπτά χωρίς... οτιδήποτε αξιοσημείωτο

-6' Πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Εγγλέζου από πολύ πλάγια αριστερά και πολύ μακριά, πάει λίγο έξω. Καλή προσπάθεια από τον ακραίο της Δόξας που δοκίμασε το πόδι του

-Δέκα λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα. Πολλά λάθη από το ΑΠΟΕΛ που δεν έχει πλησιάσει καθόλου την περιοχή του Σισκόφσκι

ωψωβψωβ

-13' Επικίνδυνη σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, Νούχιου και Ατζίλι δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίκτυα

-16' Κατά μέτωπο επίθεση του Κλωναρίδη και κάθετη προς τον Ντονγκαλά, ο Εγγλέζου την υστάτη με τάκλιν παραχωρεί κόρνερ

-19' Ένα πολύ μακρινό σουτ του Γένσεν πάει έξω

-20 λεπτά παιχνιδιού. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι από το 10' και μετά, κρατάνε μπάλα και προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι

-Μισάωρο στο ΓΣΠ. Δεν είναι καλό το παιχνίδι. Πάρα πολλές οι διακοπές και χωρίς ρυθμό. Καμία μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής. Στο 62%-38% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ

-35 λεπτά αγώνα. Χωρίς την παραμικρή φάση εδώ και πολλή ώρα. Η ομάδα του Μακάρθι κρατά μπάλα αλλά τα λάθη στις μεταβιβάσεις είναι ασταμάτητα και "καταδικάζουν" κάθε επιθετική προσπάθεια

χβψχψβ

-39' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Εξαιρετική κάθετη του Γένσεν από μακριά, ο Ντονγκαλά πλάσαρε από δύσκολη θέση, μόλις έξω

-42' Κάρτα στον Ντονγκαλά για διαμαρτυρίες μετά από υπόδειξη φάουλ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Μόλις μια μεγάλη ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ κράτησε μπάλα μετά το δεκάλεπτο όμως υστέρησε πολύ στην τελική πάσα

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-53' Κίτρινη στον Σιέλη για φάουλ στον Αμπουμπακάρ

τγφηρ

-57' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ από πολύ πλάγια δεξιά γέμισε με χτύπημα φάουλ και ο Μερκής στο "2ο" δοκάρι σκόραρε με δυνατή κεφαλιά. Ξέσπασε με το γκολ ο Μερκής, το πανηγύρισε πολύ έντονα

-64' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Έγινε μπαλιά στην περιοχή, ο Ζαχίντ πήγε να κάνει κοντρόλ με το κεφάλι και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι για επικίνδυνο παίξιμο του Μουκτάρη που σήκωσε το πόδι

΄λοκπ[οκπ

-65' ΓΚΟΛ 2-0! Εύστοχος ο Ζαχίντ στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος

-69' Ο Φιρμίνο στη θέση του Λουίς Κάρλος

-70' Κάρτα στον Πάντιτς για φάουλ στον Νούχιου

-72' Ο Μπεν Σαχάρ στη θέση του Κλωναρίδη

-78' Ο Λουντέμο αντικαθιστά τον Ζαχίντ

-78' Ο Ασαμόα στη θέση του Αμπουμπακάρ

-79' Σουτ του Ντονγκαλά, με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Δόξας

-81' Συρτό σουτ του Μέσκα από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω

-83' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ντονγκαλά