Εθνικός-ΑΠΟΕΛ: ΜΠΑΜ με Καμπρέρα!

Τεράστια νίκη-έκπηξη για τον Εθνικό που νίκησε με 2-1 το ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Δραστήριος ο Εθνικός στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ μετά το δεκαπεντάλεπτο παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Οι "γαλαζοκίτρινοι" στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν καλές ευκαιρίες για την επίτευξη κάποιου γκολ, είχαν την κατοχή ωστόσο δεν καταφέραν να προηγηθούν.

Και στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός μπήκε καλά και άνοιξε το σκορ στο 49΄ με τον Καμπρέρα. Εφτά λεπτά αργότερα, στο 56' οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" ξανά με τον ίδιο παίκτη κάνοντας το 2-0. Πρώτου κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 60' ο Τομανέ σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ μειώνοντας σε 2-1.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Εθνικός αμύνθηκε μαζικά και κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το υπέρ του σκορ.

Πρώτη νίκη για τον Εθνικό με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο. Σημαντικές απώλειες βαθμών για το ΑΠΟΕΛ σε ένα ματς που ήταν το φαβορί.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στην περιγραφή η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο ο Σταύρος Παπαδημητρίου...

-Σέντρα στο ματς.

-7' Αρκετά δραστήριος ο Εθνικός στο ξεκίνημα του αγώνα.

-9' Μακρινή μπαλιά από τον Πέτροβιτς, προλαβαίνει και παίρνει την κεφαλιά ο Λομοτέι προ του Τομανέ και στη συνέχεια διώχνει ο Μπογκατίνοφ.

-11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες πάνω στο τοίχος.

-12΄ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, διώχνει ο κίπερ του Εθνικού.

-13' Σέντρα του "Βίγια", κεφαλιά του Τομανέ, άουτ η μπάλα.

-16' Συρτό σου του Ντράσιτς, κοντράρει η μπάλα και κόρνερ για τον Εθνικό.

-22' Αδύναμο πλασέ του Ντράσιτς, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

-23' Μακρινό σουτ από τον Γιεφτέ, εντελώς άστοχο.

-25' Στο έδαφος ο Ντονγκαλά, μετά από φάουλ του Πεχλιβάνη.

-27' Σηκώνεται και επιστρέφει ο άσος του ΑΠΟΕΛ.

-30' Ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ μετά το εικοσάλεπτο έχει την κατοχή.

-40' Φάουλ για τους φιλοξενούμενους τους σε καλό σημείο.

-40' Εκτελεί το φάουλ ο Βιγιαφάνες, κεφαλιά από τον Ντβάλι, πέφτει σωστά ο Μπογκατίνοφ, χτυπάει και στο δοκάρι η μπάλα.

-44' Πιέζει το ΑΠΟΕΛ για να πετύχει ένα τέρμα πριν το ημίχρονο.

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+2' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, έξω ο Σαρφό, μέσα ο Εφραίμ.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Λομοτέι για φάουλ πάνω στον Τομανέ.

-49' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Σέντρα από τα δεξιά από τον Ιωάννου, ο Καμπρέρα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

-53' Κίτρινη κάρτα στον Ντράσιτς για φάουλ πάνω στον Κοσταντίνοφ.

-56' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Μακρινή μπαλιά, λάθος υπολογισμός από τον Πέτροβιτς, ο Καμπρέρα βγαίνει από τα μαρκαρίσματα και με λόμπα από πλάγια θέση κάνει το 2-0. Άστοχη και η έξοδος του Μπέλετς που δεν κατάφερε να αναχαιτίσει την επίτευξη του τέρματος...

- 60' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ. Γέμισμα από τον Κονσταντίνοφ, ο Τομανέ με ωραία κεφαλιά σκοράρει και μειώνει σε 2-1. Γκολ για 2η σερί αγωνιστική ο Τομανέ

-62' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ, Δώνης και Πέτροβιτς έξω, μέσα οι Σούσιτς και Γουίλσον.

66΄ Ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός σε πτώση του Καμπρέρα, για παράβαση του Σούσιτς. Παίζεται λέει ο ρεφ.

-Δεν έχει διαφορετική άποψη το ΒΑΡ

-68' Τέσσερις αλλαγές για τον Εθνικό. Πεχλιβάνης - Μπέκερ,  Ντράζιτς - Χριστοφή,  Σπιρόφσκι - Ντε Ιριόνδο και Ριστέφσκι - Αρτυματάς.

-69' Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε πτώση του Εφραίμ, για παράβαση του Λομοτέι.

-71' Ελέγχεται η φάση.

-72' Συμφωνεί ο βαρίστας με τον ρεφ Θεουλή.

-77' Σατσιάς αντί του Βιγιαφάνες.

-78' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ, γύρισμα από τον Σατσιά, ο Λομοτέι λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, στο δοκάρι η μπάλα.

-79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Καμπρέρα σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σπιρόφσκι που χάνει μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει.

-81' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ιωάννου έξω, μέσα ο Αγγελόπουλος.

-Ένταση μεταξύ των παικτών. Μοιράζει κάρτες ο Θεουλή.

-83' Κιτρινίζονται οι Μαρίνος Σατσιάς,  Αρτυματάς,Περατικός και Τομανέ

-86' Σουτ του Ντονγκαλά, σε κόρνερ η μπάλα.

-89' Σουτ του Εφραίμ, άστοχο..

-90' Κόκκινη στον βοηθό του Μαρίνου Σατσιά.

-90' Μπέγκερ μέσα, έξω ο Καμπρέρα.

-Δεκατρία τα λεπτά των καυστερήσεων.

-Χωρίς κάποια σημαντική φάση οι καθυστερήσεις του αγώνα. Αμύνεται μαζικά ο Εθνικός.

-90+10' Έχει την κατοχή το ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.

-90+11' Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά.

-90+13' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Δοκάρι μετά από σουτ του Εφραίμ, στη συνέχεια ο Ντβάλι δεν μπορεί να σκοράρει. Δίνεται οφσάιτ για την αρχή της φάσης...

-90+13' Κίτρινη κάρτα ο Ντονγκαλά.

Εθνικός:Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι (68' Αρτυματάς) Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης(68' Μπέκερ), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (84' Αγγελόπουλος) , Καμπρέρα,  Ντράσιτς (68'  Χριστοφή)

Στον πάγκο οι: Μάρκοβιτς, Παναγή, Ιριόντο, Κ. Ηλία, Στυλιανού, Ιωάννίδης, Πέρδιος,

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς(62' Σούσιτς), Ντβάλι, Γιέφτε, Βιγιαφάνεζ (77' Σατσιάς), Τσεπάκ, Τομανέ, Σαρφό(46' Εφραίμ) Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά, Δώνης(62'  Γουίλσον)

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Γιαννακού, Βρόντης, Νύσσης.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης