Γαλάζιο το ντέρμπι με ανατροπή και 3 στα 3 ο Απόλλωνας! (φώτος)

Γαλάζιο το μεγάλο ντέρμπι στο Τσίρειο. Ο Απόλλωνας κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-1 και έκανε το τρία στα τρία! Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ξεκίνησε ονειρεμένα με γκολ του Καρώ στο 2', οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν στο 8' με εξαιρετικό γκολ του Ζράντι και... δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Στο 19' θα μπορούσαν να το γυρίσουν αλλά ο Πίττας αστόχησε σε πέναλτι, τελικά το νικητήριο ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με αυτογκόλ του Σόουζα.

Λίγες οι φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγαλύτερη το δοκάρι των γαλάζιων στο 86' με τον Γουέλινγκτον. Ο Απόλλωνας έδωσε χώρο στο ΑΠΟΕΛ που όμως δεν είχε την δημιουργικότητα και την αποτελεσματικότητα να ισοφαρίσει.

Τρία στα τρία ο Απόλλωνας, τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για το ΑΠΟΕΛ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ο Λούκας Σωτηρίου σφυρίζει την έναρξη.

δφηδηδφη

-2' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση! Ο Νατέλ εκτέλεσε με βολίδα ένα φάουλ εκτός περιοχής, ο Δημητρίου απέκρουσε ασταθώς, ο Καρώ ήταν στην σωστή θέση και  με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πρώτο γκολ για τους γαλαζοκίτρινους στο πρωτάθλημα.

δσγδσγδσδσγ

-8' ΓΚΟΛ 1-1! Πρώτη φάση - πρώτο γκολ και για τον Απόλλωνα. Έγινε σέντρα από αριστερά, ο Σάντος απομάκρυνε με το κεφάλι, η μπάλα πήγε στον Ζράντι που με ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Σκουφέτ.

-15 λεπτά στο ντέρμπι που ξεκίνησε όσο πιο δυνατά γινόταν! Δυο φάσεις - δυο γκολ, δυνατές μονομαχίες και πάθος. Ο Απόλλωνας πιέζει ψηλά και έχει κατοχή.

-17' Πάει στο on-field review ο Λούκας Σωτηρίου για πιθανό πέναλτι για τον Απόλλωνα, για χέρι του Τσεμπάκ σε γύρισμα του Χαμάς. Ο ρεφ δεν σφύριξε παράβαση (έδωσε κόρνερ), ο VAR Βασίλης Δημητρίου τον κάλεσε να δει την φάση.

γξφγξγφξγφξγφξφ

-18' ΠΕΝΑΛΤΙ για τους γηπεδούχους για χέρι του Τσεμπάκ, η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

υοθυθουουθο

-19' Έξω το πέναλτι. Ο Πίττας γλίστρησε στο τελευταίο βήμα και έστειλε τη μπάλα ψηλά. Έχασε την ευκαιρία για ολική ανατροπή η ομάδα του Τσόρνιγκερ.

-24' Λάθος πάσα του Γουίλερ, ο Πίττας κέρδισε εκτός περιοχής και έκανε το συρτό σουτ, έτοιμος ο Σκουφέτ.

-25 λεπτά αγώνα. Πολύ καλύτερος ο Απόλλωνας, το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να ανεβάσει τις γραμμές του.

-28' Ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους, πρώτη μετά το γκολ στο 2'. Ο Νατέλ έπιασε το φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής, ο Δημητρίου έδιωξε.

-34' Κίτρινη στον Οκριασβίλι που κλότσησε τη μπάλα μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του.

-35 λεπτά. Έσπασε τον ρυθμό του Απόλλωνα τα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ, που κρατά περισσότερο τη μπάλα.

-36' Ο Νατέλ από αριστερά μπήκε στην περιοχή και υπό πίεση σούταρε έξω.

-42' Κίτρινη στον Ζράντι για φάουλ στον Νατέλ.

-Δυο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

φγξ54τφγξ

-45+1' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Στην αντεπίθεση ο Γιάνγκα έκανε κούρσα από δεξιά, πλησίασε στο τέρμα, "έκοψε" με πάσα προς τα μέσα και ο επερχόμενος Σόουζα που έκανε τάκλιν, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για φάουλ του Γιάνγκα στον Σάντος στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Βραζιλιάνος έμεινε στο έδαφος μετά την διεκδίκηση.

-45+3' Εξετάζεται η φάση του γκολ ενώ ο Σάντος είναι ακόμα στο έδαφος.

τηρτρηρτρτη

-45+5' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σάντος, μέσα ο Σάβιτς. Αποχωρεί με φορείο ο Βραζιλιάνος.

-Επαναρχίζει το παιχνίδι, μετρά κανονικά το γκολ.

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ονειρεμένα, ο Απόλλωνας αντέδρασε άμεσα και μάλιστα θα μπορούσε να το γυρίσει στο 19' με το πέναλτι του Πίττα, κάτι που κατάφερε ακριβώς πριν το ημίχρονο με το αυτογκόλ του Σόουζα. Πιο απαιτητικοί οι γηπεδούχοι, που παρά το ψυχολογικό σοκ, αντέδρασαν και ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκινά το 2ο μέρος, ο Μάγκλιτσα αντί του Ντανίλο.

-Τίποτα ουσιαστικό στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Καλός ο ρυθμός.

-56' Μαυρίας αντί Φιλιώτη, η πρώτη κίνηση Τσόρνιγκερ.

-60' Σέντρα του Νατέλ με κόρνερ, έξω η κεφαλιά του Μάγκλιτσα. Πρώτη φάση στο 2ο μέρος.

ψωβωψωψωψωψωψφ

-61' Μέσα το ιατρικό τιμ του Απόλλωνα, ο Νταμπό είναι στο έδαφος μετά από φάουλ του Σόουζα.

-62' Συνεχίζουν για λίγο με δέκα οι γαλάζιοι.

-63' Επέστρεψε ο Νταμπό.

-64' Πλασέ του Κβιλιτάια στην περιοχή, με τάκλιν σταμάτησε το σουτ ο Κατελάρης.

-65' Δεν θα συνεχίσει ο Νταμπό, στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

-Έχει κατοχή το ΑΠΟΕΛ, αμύνεται καλά ο Απόλλωνας που είναι μαζεμένος για να προστατέψει το σκορ.

-68' Ένταση ανάμεσα σε Σόουζα και Σπόλιαριτς. Ο παίκτης του Απόλλωνα πήρε τη μπάλα με τα χέρια μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του. Δεν είχε... συνέχεια η κοκορομαχία.

-69' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Λουντέμο αντί Νταουσβίλι, Ζαμπάλα αντί Γουίλερ.

-74' Επικίνδυνο φάουλ του Οκριασβίλι στον Σπόλιαριτς, θα έπρεπε να εξεταστεί η φάση για απευθείας κόκκινη. Πολύ επικίνδυνο παίξιμο.

-Ακόμα 15 λεπτά. Κακό το θέαμα στο 2ο ημίχρονο, πολλές οι διακοπές.

-76' Νέα διακοπή, στο έδαφος ο Ζράντι

-77' Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι.

-79' Ο Γεωργίου αντί του Κβιλιτάια. Αναγκαστική αλλαγή, ο Γεωργιανός αποχωρεί χωλαίνοντας.

-83' Πολύ ωραία ενέργεια του Ζαμπάλα και σουτ εκτός περιοχής, λίγο έξω.

-84' Διπλή αλλαγή. Αλεσάμι αντί Ίλιεφ, Ουέλινγκτον αντί Χαμάς.

-84' Κίτρινη στον Αλεσάμι που συνέχισε και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του. Κίτρινη με το που πέρασε στο γήπεδο ο Νορβηγός.

-85' Κάρτα στον Ζαμπάλα τώρα, για τράβηγμα στον Μαυρία ακριβώς έξω απ' την περιοχή στο δεξί φτερό.

-86' ΔΟΚΑΡΙ ο Απόλλωνας! Ο  Ζράντι σέντραρε από το φάουλ, ο Γουέλινγκτον έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής, ο Σκουφέτ έβγαλε τη μεγάλη απόκρουση, η μπάλα πήγε και στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

-90' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, το σουτ του Οκριασβίλι από διαγώνια δεξιά πήγε έξω.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Κίτρινη στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Αλεσάμι.

-94' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας, ο Πίττας από κοντά στέλνει έξω την κεφαλιά.

-Τέλος, το τρίποντο στην ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ που είναι αλάνθαστη μετά από τρεις αγωνιστικές!

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (56' Μαυρίας), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (84' Ουέλινγκτον), Ίλιεφ (84' Αλεσάμι), Ζράντι, Κολ, Πίττας, Νταμπό (65' Σπόλιαριτς), Γιάνγκα.

-Στον πάγκο οι Ντουρίν, Μαυρίας, Μαλεκκίδης, Γουέλινγκτον, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς, Παπουνασβίλι, Ίντζια, Στορ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Σάντος (45+5' Σάβιτς), Γουίλερ (69' Ζαμπάλα), Νταουσβίλι (69' Λουντέμο), Σόουζα, Ντανίλο (46' Μάγκλιτσα), Οκριασβίλι, Νατέλ, Κβιλιτάια (79' Γεωργίου).

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Λουντέμο, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ζαμπάλα, Γεωργίου, Ντονγκαλά, Κούτσακος, Σάβιτς.

Κίτρινες: Ζράντι, Αλεσάμι / Οκριασβίλι, Ζαμπάλα, Τσεμπάκ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Δημητρίου Βασίλης