Ήταν ΑΠΟΕΛ, βρήκε τη λύση από αλλού...

Σε ένα βράδυ που στράβωσε με το που πάτησαν το πόδι τους στο χορτάρι οι ποδοσφαιριτές, το ΑΠΟΕΛ έβγαλε στοιχεία ομάδας με ψυχικά αποθέματα και βάθος και έφτασε στο ζητούμενο.

Χρειάστηκε αντίδραση σε τριπλό επίπεδο και οι γαλαζοκίτρινοι την είχαν: Πρώτα αντίδραση μετά την οδυνηρή ήττα από την ΑΕΚ, έπειτα αντίδραση μετά το γρήγορο γκολ του Απόλλωνα και τέλος αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο μετά τις χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο.

Δεν ήταν καθόλου εύκολο - αντίθετα ήταν ο Απόλλωνας που μετά το 1-1 ήταν πιο επικίνδυνος και διεκδικητικός. Όπως είπε όμως και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, στο ποδόσφαιρο μετρά το αποτέλεσμα και η ομάδα του βρήκε τον τρόπο να το πάρει.

Και το πήρε με πρωταγωνιστές τον Μακέντα, τον Κβιλιτάια, τον Ντονγκαλά και τον Μπεν σε πρώτο πλάνο...

Ορισμένοι από τους παίκτες που τράβηξαν πολύ κουπί μέχρι σήμερα, δεν ήταν στην μέρα τους και αυτό προσδίδει ακόμα μεγαλύτερη αξία στην νίκη του ΑΠΟΕΛ. Γιατί βρήκε από αλλού τις λύσεις, ασφαλώς και με τεράστια συμβολή του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Ο Σέρβος έκανε διπλή αλλαγή τακτικής στο 30' με Γουίλερ και Μακέντα και πήρε πολλά και από τους δυο, ειδικά από τον Ιταλό που κέρδισε το πέναλτι για το 1-1 και έδωσε την ασίστ για το 2-1. Αλλαγή ήταν και ο Ντονγκαλά που πέρασε στο ματς στο 73' και σκόραρε τρία λεπτά αργότερα.

Με τον κόσμο του να τον σπρώχνει απ' την κερκίδα από το πρώτο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ σε μια δύσκολη βραδιά έβγαλε χαρακτήρα και πήρε μια νίκη που θα του δώσει μεγάλη ώθηση για την πολύ δύσκολη συνέχεια.