Καλή Χρονιά με ωραία μπάλα και 4άρα! (φώτος)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2020 για το ΑΠΟΕΛ αλλά και η... εποχή Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν στους πρωταθλητές. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με σχετική άνεση την ΕΝΠ με 4-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, έχοντας για κορυφαίο τον Γιώργο Εφραίμ που πέτυχε ένα γκολ, μοίρασε μια ασίστ ενώ είχε συμμετοχή και στα δύο άλλα γκολ. Σκόραρε δις ο Πάβλοβιτς, σκόραρε και ο Ντε Βινσέντι.

Γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο από την ομάδα του Νορβηγού προπονητή. Άρεσε στο φίλαθλο κοινό του ΑΠΟΕΛ η σημερινή εμφάνιση.

Έπιασε πέναλτι ο Μπέλετς στο 3-0, χάνει Σάβιτς ενόψει Ανόρθωσης το ΑΠΟΕΛ, καθώς συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες.

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το ΓΣΠ...

1΄ Έναρξη αγώνα

2΄  Μπήκε με επιθετικές διαθέσεις το ΑΠΟΕΛ

6΄ Διακοπή για 2 λεπτά περίπου, μετά από τραυματισμό του Σπόλιαριτς σε φάουλ που υπέπεσε ο Ντε Βινσέντι

8΄ Πέρασε ξανά στον αγώνα ο Σπόλιαριτς

11΄ Για λίγο κάτω στο έδαφος ο Τάμαρι-Έδιωξε μπάλα ο Σταρόκιν, στη συνέχεια είχε επαφή με τον Ιορδανό

13΄ Ψάχνει το γρήγορο γκολ το ΑΠΟΕΛ

17΄ Χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής μπροστά από τις δύο εστίες

19΄ ΓΚΟΛ/Ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά το 1-0- Σέντρα του Εφραίμ από τα αριστερά με το δεξί, κεφαλιά του Πάβλοβιτς στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και στη συνέχεια κατέληξε στα δίκτυα. ΕΔΩ το γκολ

24΄ ΓΚΟΛ/Με Εφραίμ το 2-0! Λάθος στην περιοχή της ΕΝΠ, έγινε κάτοχος της μπάλας ο Εφραίμ και με πολύ καλό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στην κλειστή (δεξιά) γωνία του Κλέιμαν

25΄ Ευκαιρία με Ντε Βινσέντι, δεν σημάδεψε σωστά με το δεξί

27΄ Κυριαρχικό παιχνίδι από το ΑΠΟΕΛ-Έδειξε από το 1ο λεπτό τις (επιθετικές) προθέσεις του. Κορυφαίος μέχρι στιγμής ο Εφραίμ με ασίστ και γκολ. Γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο

28΄ Σέντρα του Εφραίμ από τα αριστερά, άστοχη κεφαλιά του Ντε Βινσέντι

29΄ Κατοχή μπάλας στο 70% για το ΑΠΟΕΛ, 30% για την ΕΝΠ

31΄ Πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια από την ΕΝΠ-Μπορούσε να τελειώσει τη φάση ο Θεοδώρου, γύρισε τη μπάλα για τον Κουμή που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ

33΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ-Ατομική προσπάθεια από τον Τάμαρι, έδωσε τη μπάλα στον Πάβλοβιτς, ο οποίος δεν βρήκε στόχο με δυνατό σουτ

37΄ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για μαρκάρισμα στον Ντε Βινσέντι

38΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάτιτς, αρκετά ψηλά η μπάλα... άουτ

43΄ Καταπληκτική ατομική ενέργεια από τον Ιωάννου, έστρωσε τη μπάλα στον Ντε Βινσέντι ο οποίος με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Κλέιμαν να πέσει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει

44΄ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πέρασε από τρεις αντιπάλους ο Τάμαρι, έκανε το κάτι... παραπάνω και η μπάλα κατέληξε άουτ

45΄ Κεφαλιά του Σταρόκιν, σε ετοιμότητα ο Μπέλετς

-2 λεπτά καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος

Τέλος ημιχρόνου

To πρώτο 45λεπτο με... αριθμούς/Σαφώς καλύτερο το ΑΠΟΕΛ με 7 τελικές προσπάθειες και κατοχή μπάλας στο 64%

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Κεφαλιά του Σταρόκιν, άουτ η μπάλα

50΄ ΓΚΟΛ/Ο Ντε Βινσέντι το 3-0- Μέσα από την περιοχή από δεξιά ο Τάμαρι έδωσε στον Αργεντινό που από κοντά βρήκε στόχο. Η πάσα στον Ιορδανό από τον Εφραίμ

51΄ Από μια κίτρινη κάρτα σε Σάβιτς και Μαϊσουράτζε

56΄ Πέναλτι για την ΕΝΠ- Το κέρδισε ο Ροντρίγκεζ σε επαφή που είχε με τον Τάμαρι. Κίτρινη στον Μπέλετς για διαμαρτυρίες σχετικά με την υπόδειξη. Αυστηρή η υπόδειξη, φάνηκε να πέφτει εύκολα ο παίκτης της Ένωσης.

57΄ Ο Βαρέλα εκτελεί, ο Μπέλετς αποκρούει! Δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο γκολκίπερ του ΑΠΟΕΛ τον... ψάρεψε!

-71' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Πάβλοβιτς! Ο Τάμαρι κατέβασε από δεξιά στον Εφραίμ, αυτός έκανε την προβολή, ο Κλέιμαν έδιωξε αλλά ο Πάβλοβιτς πήρε το... ριμπάουντ και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 4-0

-76' Έκανε μαζεμένες αλλαγές ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ (Άλεφ στο 72', Αλωνεύτης και Γιάκολις στο 76')

-82' Κλασική ευκαιρία για την ΕΝΠ. Κεφαλιά του Αγγελή, απ' την μικρή περιοχή ο Ουντότζι δεν βρήκε καλά την μπάλα

-83΄Μακρινό σουτ του Γιάκολις, δύσκολα ο Κλέιμαν

-89' Ωραία ενέργεια του Ρουσιά και σουτ με το δεξί, διώχνει ο Μπέλετς

90+2 Τριπλή... ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Κλέιμαν να λέει "όχι" αρχικά στην απευθείας εκτέλεση κόρνερ στου Αλωνεύτη και έπειτα στις κεφαλιές των Σόουζα και Ντε Βινσέντι. Στη δεύτερη απόκρουση ίσως να είχε περάσει τη γραμμή η μπάλα.