"Καλησπέρα" με ΓΚΕΛΑ για το ΑΠΟΕΛ... (φώτος)

Πρώτη αγωνιστική, πρώτη γκέλα για το ΑΠΟΕΛ... Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έμεινε στο 2-2 με την Καρμιώτισσα μέσα στο ΓΣΠ, στο ματς που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος. Δυο φορές προηγήθηκαν οι γαλαζοκίτρινοι αλλά η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ είχε τις απαντήσεις και ισοφάρισε άμεσα και τις δυο φορές, φεύγοντας απ' την Λευκωσία με έναν "μεγάλο" βαθμό.

Ο Σαχάρ άνοιξε το σκορ (14'), ο Ι.Σάσι ισοφάρισε (20'), ο Σάντος έκανε το 2-1 (71') αλλά ο Χρίστου είπε την... τελευταία λέξη (75') και ολοκλήρωσε την μεγάλη έκπληξη στο ΓΣΠ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο πρώτο ματς του νέου πρωταθλήματος

-Έφυγε χωρίς φάση το πρώτο 5λεπτο

υτμδμτυ

-7' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Μετά από κόρνερ, ο Μερκής έκανε την προβολή υπό πίεση και ο Χριστοφή έκοψε ακριβώς πάνω στη γραμμή

-9' Ο Σαχάρ έφυγε "φάτσα" με τον Καϊρίνο αλλά η φάση σταμάτησε για οφσάιντ. Ήταν λίγο μπροστά τη στιγμή της πάσας

7888

-14' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Στην αντεπίθεση ο Εφραίμ πλάσαρε στο δοκάρι, ο Σαχάρ ήταν στην σωστή θέση, πήρε το "ριμπάουντ" και άνοιξε το σκορ με πλασέ και ενώ ο Καϊρίνος ήταν "εξουδετερωμένος" - ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ

-17' Πλασέ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, ο αμυντικός έβαλε την κόντρα και η μπάλα πάει κόρνερ

φγη

-20' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Λουντέμο παρακράτησε τη μπάλα και έχασε την κατοχή λίγο έξω από την περιοχή του Σίλβα, ο Ι.Σάσι κέρδισε και έκανε το σουτ εκτός περιοχής μετά από εξαιρετική ντρίμπλα, με την μπάλα να κοντράρει στον Μερκή και να πηγαίνει στα δίκτυα - ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ

-25' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι έκλεψε και έδωσε στον Ζαχίντ, αυτός στον Γένσεν όμως ο Δανός μέσα στην περιοχή δεν έπιασε καλό σουτ

εη

-35' Φάση μετά από ένα δεκάλεπτο. Ένα μακρινό σουτ του Τάμαρι πάει λίγο έξω

-37' Ο Χατζηβασίλης στην μικρή περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με τάκλιν τον σταματά ο Μερκής

-42' Ο Σάντος δοκιμάζει το πόδι του από πολύ, πολύ μακριά. Πολύ ψηλά η μπάλα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Μπήκε καλύτερα η ομάδα του Ουζουνίδη, άνοιξε το σκορ και είχε άλλες 1-2 φάσεις ωστόσο ισοφαρίστηκε άμεσα και στην συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της παρόλο που είχε 63% κατοχή στο 45λεπτο.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές

-Πέντε λεπτά χωρίς ευκαιρία στην "επανάληψη"

-53' Ευκαιρία η Καρμιώτισσα. Ο Ρόμο έκανε το σουτ από διαγώνια θέση στην περιοχή, ο Χατζηβασίλης εξ επαφής έβαλε το πόδι, έξω η μπάλα

-Εντελώς ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ, ετοιμάζει αλλαγές ο Ουζουνίδης

-59' Διπλή αλλαγή. Ο Σατσιάς στη θέση του Λουντέμο, ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Ζαχίντ

-62' Πρώτη κίτρινη, στον Χριστοφή που ανέκοψε τον Εφραίμ ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση

-62' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Φοβερή κίνηση του Σατσιά από δεξιά, πέρασε 2-3 αντιπάλους και σούταρε από κοντά, ο Καϊρίνος έδιωξε σε κόρνερ

-64' Άλλη μια τελική. Στην αντεπίθεση ο Εφραίμ από αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πολύ δύσκολη θέση, ξανά σε κόρνερ ο Καϊρίνος

-65' Διακοπή για λίγο. Ο Ι.Σάσι είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

-66' Έξω ο Ι.Σάσι, μέσα ο Ρέινολντς

-67' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Λάθος πάσα του Γένσεν, ο Νεοφύτου έκλεψε και σούταρε εντός περιοχής και ο Σίλβα έβγαλε την απόκρουση

-67' Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, η μπάλα στον Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής, το σουτ του ανακόπτεται από αμυντικό. Ξανά κόρνερ

-71' Ο Μαλεκκίδης στη θέση του Χατζηβασίλη

-72΄ ΔΟΚΑΡΙ για τους γηπεδούχους μετά από πλασέ του Τάμαρι, κόρνερ η μπάλα

34ττ34

-73΄ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάντος πιο ψηλά από όλους με δυνατή κεφαλιά, έκανε το 2-1 - ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ

-74' Τελική για την ομάδα του Χρύση, με μια κεφαλιά του Ρομό να πάει έξω

σςε

-75' ΓΚΟΛ 2-2! Ισοφαρίζει και πάλι άμεσα η Καρμιώτισσα. Λανθασμένη απομάκρυνση από τον Σατσιά, ο Χρίστου κέρδισε και με σουτ από το ύψος της περιοχής έφερε το ματς στα ίσα - ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ

-78' Τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Χάνι στη θέση του Εφραίμ

-83' Κάρτα στον Χρίστου για φάουλ στον Τάμαρι

-86' Ολοκληρώνει και ο Χρύσης τις αλλαγές του. Ο Πιντσέλι στη θέση του Νεοφύτου

-Είμαστε στο 88'. Χωρίς φάσεις μετά το γκολ...

-Ακόμα 3 λεπτά καθυστερήσεις

-Στο έδαφος παίκτης της Καρμιώτισσας. Ο διαιτητής δείχνει ότι θα προσθέσει χρόνο καθυστέρησης

-93' ΤΕΛΟΣ. Ο Νικολάου σφυρίζει δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθούν τα τρία λεπτά (σύμφωνα με το ρολόι της Cablenet)

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Γιένσεν, Λουντέμο (59' Σατσιάς), Ζαχίντ (59' Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (78' Χάνι), Τάμαρι, Σαχάρ

-Στον πάγκο Τσιλιγγίρης, Αποστολάκης, Σιέλης, Γουίλερ, Γαβριήλ, Κούτσακος

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Ευσταθίου, Χρίστου, Μπαράνοβ, Οικονόμου, Χριστοφή, Ο.Σάσι, Ρόμο, Ι. Σάσι (66' Ρέινολντς), Χατζηβασίλης (71' Μαλεκκίδης), Νεοφύτου (86' Πιντσέλι)