Ματσάρα και τεσσάρα... απ' το 90' και μετά!! (φώτος)

Καταπληκτικό παιχνίδι στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 4-1 τον Απόλλωνα σκοράροντας τρία γκολ από το 90' και μετά!! Ο Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ στο 31', ο Σακέτι στο 71' ισοφάρισε με καταπληκτικό γκολ ενώ ο Τάμαρι στο 90' με επίσης φοβερό γκολ, έκανε το 2-1. Ακολούθησε καταιγισμός με τον Χαλένιους να σκοράρει στο 93' και τον Τάμαρι να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στο 95'. Οι δυο παίκτες που πέρασαν αλλαγή απ' τον Μαρίνο Ουζουνίδη, όχι μόνο χάρισαν το τρίποντο στην ομάδα τους, αλλά έδωσαν και τεράστιες διαστάσεις στη νίκη.

Στους 38 το ΑΠΟΕΛ, όσους έχει και η Ομόνοια με αγώνα λιγότερο. Κολλημένος στους 32 ο Απόλλωνας που γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα.

Το kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Σλοβένο Rade Obrenovic

-Έφυγαν τα πρώτα πέντε λεπτά. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα στο ξεκίνημα

-7' Πρώτη ευκαιρία, είναι για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής βρέθηκε σε θέση βολής από δύσκολο σημείο πλάγια αριστερά και πλάσαρε έξω

-10' Η ομάδα του Σωφρόνη κρατά μπάλα τα τελευταία λεπτά και γυροφέρνει την περιοχή του Μπέλετς

-12' Πρώτη ευκαιρία και για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γέφτοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, ο Μολ κινήθηκε έγκαιρα και απέκρουσε

-13' Ξανά μεγάλη ευκαιρία, δεύτερη σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Γιάκολις σέντραρε από δεξιά και ο Ντε Βινσέντι αμαρκάριστος από κοντά έστειλε έξω την κεφαλιά

-15 λεπτά στο ντέρμπι. Εξαιρετικό το ξεκίνημα, με ρυθμό και φάσεις. Η αναγκαιότητα και των δυο ομάδων για νίκη, βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο

-19' Κίτρινη στον Βασιλείου για χέρι, σε τάκλιν που έκανε στον Γιάκολις μόλις έξω απ' την περιοχή, στο δεξί φτερό

-22' Επικίνδυνη σέντρα του Πέδρο, ο Σάβιτς έκανε την κεφαλιά-απόκρουση, η μπάλα χτύπησε στον Μπένσοπ και πήγε έξω

-25' Μικροένταση ανάμεσα σε Σακέτι και Ντε Βινσέντι μετά από φάουλ του πρώτου. Παρατηρήσεις από τον ρεφ και το θέμα τελειώνει άμεσα

-Μισάωρο στο ΓΣΠ. Χωρίς μεγάλη ευκαιρία εδώ και αρκετή ώρα, έχει πέσει λίγο ο ρυθμός. Ο Απόλλωνας κρατά περισσότερο τη μπάλα και το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις

-31' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Γιάκολις σέντραρε από δεξιά, ο Χάμπος προσπάθησε να απομακρύνει με πισινή κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Γέφτοβιτς που από αριστερά έκανε σουτ, με τον Ντε Βινσέντι να βάζει το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει - Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-40' Ισοζυγισμένο το ματς μετά το γκολ. Ο Απόλλωνας προσπαθεί να αντιδράσει και το ΑΠΟΕΛ να κρατήσει μπάλα για να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα

-45' Κίτρινη στον Γιούστε για τράβηγμα στον Πάβλοβιτς στον χώρο του κέντρου. Ήταν στο όριο ο Ισπανός και δεν παίζει κόντρα στη Δόξα

-45+1' Ημίχρονο στο ντέρμπι. Πολύ καλό το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τις περισσότερες φάσεις και την ουσία παρόλο που ο Απόλλωνας είχε ελαφρώς την κατοχή (54%) - ΕΔΩ τα στατιστικά

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Δυο αλλαγές από τον Σωφρόνη. Ματέι και Αγκίρε στις θέσεις Ντένιτς και Βασιλείου

-ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τις κερκίδες

-52' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Πέδρο να πιάνει ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω

-58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι από πολύ μακριά, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Μολ

-59' Κάρτα στον Γιάκολις για φάουλ στον Ματέι

-Μια ώρα παιχνιδιού. Είναι πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος και αρκετές οι διακοπές για φάουλ

-61' Ο Αγκίρε είχε την κατοχή του στη μπάλα στην περιοχή, γλίστρησε και έπεσε και ο Ντε Βινσέντι που ήταν κοντά, ζήτησε πέναλτι για χέρι. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φαίνεται η μπάλα να χτυπά στο χέρι του αμυντικού του Απόλλωνα

-63' Επικίνδυνη σέντρα του Πέδρο από δεξιά, πέρασε παράλληλα με την εστία του ΑΠΟΕΛ. Κέρδος ένα κόρνερ για τη Λεμεσιανή ομάδα

-64' Αγγίζει την ισοφάριση ο Απόλλωνας. Ο Γιούστε έκανε πισινή κεφαλιά μετά το κόρνερ και η μπάλα έφυε μόλις έξω

-64' Κίτρινη στον Σακέτι που είχε κατοχή της μπάλας στο κέντρο, έκανε μπαλιά και στο κατέβασμα πάτησε τον Ντε Βινσέντι. Διαμαρτύρεται ο μέσος του Απόλλωνα. Ήταν και αυτός στο όριο και χάνει την αναμέτρηση με τη Δόξα

-66' Τώρα διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ για φάουλ που έκανε ο Σακέτι στον Γιάκολις έξω απ' την περιοχή. Ζήτησαν 2η κίτρινη και αποβολή. Τελικά κίτρινη στον Βούρο για διαμαρτυρίες

-70' Ο Τάμαρι στη θέση του Γέφτοβιτς

-71' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σακέτι ισοφαρίζει με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω απ΄την περιοχή  - Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-77' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους γαλαζοκίτρινους, ο Μολ διάβασε έγκαιρα τη φάση και βγήκε εκτός περιοχής όπου πρόλαβε τον Τάμαρι

-78' Ο Σαρδινέρο στη θέση του Μπένσοπ

-78' Ο Χαλένιους στη θέση του Πάβλοβιτς

-80' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ουζουνίδη. Ο Γιάκολις σέντραρε από αριστερά, ο Άλεφ με το κεφάλι γύρισε στον Σάβιτς, που από κοντά αλλά υπό πίεση έστειλε έξω την κεφαλιά

-80' Στο έδαφος ο Μολ με τραυματισμό στο πόδι. Μέσα το ιατρικό επιτελείο

-81' Με δεμένο πόδι συνεχίζει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

-83' Σουτ του Χαλένιους από πολύ πλάγια, πολύ άστοχο, καταλήγει πλάγιο άουτ

-Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ μετά την ισοφάριση και ψάχνει το δεύτερο γκολ. Πιο μαζεμένος ο Απόλλωνας

-84' Επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους μετά από κακή απομάκρυνση του Πέδρο. Ο Ενσούε προλαβαίνει τον Βούρο και στέλνει σε κόρνερ

-85' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Γιάκολις

-86' Κλασική ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας. Ο Βιντιγκάλ γέμισε από αριστερά, ο Χαλένιους προσπάθησε με το γόνατο να σκοράρει και ο Μολ έβγαλε την απόκρουση

-88' Ακόμα μια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, σε κόρνερ ο Μολ

-90' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Τάμαρι κατέβασε με φοβερό κοντρόλ στην περιοχή και με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ από πλάγια δεξιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Μερκή. Ήταν στο όριο και δεν παίζει με την Πάφο

-93' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Χαλένιους επιτέθηκε κατά μέτωπο και με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μολ

-95' ΓΚΟΛ 4-1! Ο Τάμαρι από κοντά πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Απίστευτη εξέλιξη στο ντέρμπι

-Τέλος, το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Ουζουνίδη ενώ αυτή είναι η τέταρτη σερί ήττα του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Γουήλερ, Γένσεν, Άλεφ, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις (85' Βιντιγκάλ), Γέφτοβιτς (70' Τάμαρι), Πάβλοβιτς (78' Χαλένιους)

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Χάνι, Μακρής, Σιέλης

Απόλλων: Μολ, Ενσούε, Χάμπος, Γιούστε, Βασιλείου (46' Αγκίρε), Σακέτι, Πίττας, Πέδρο, Ντένιτς (46' Ματέι), Παπουλής, Μπένσοπ (78' Σαρδινέρο)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Σελίμοβιτς, Σάλαϊ, Αντωνιάδης, Περέιρα, Ρόσκοπφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάκολις, Βούρος,Μερκής/Βασιλείου, Γιούστε, Σακέτι

Διαιτητής: Rade Obrenovic (Σλοβενία)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Grega Kordez (Σλοβενία)
Β' Βοηθός Διαιτητής: Tomi Pospeh (Σλοβενία)