Μεγάλη νίκη η Δόξα, ο Σαντίκ υπέγραψε την 8η ήττα του ΑΠΟΕΛ!

Σπουδαίο τρίποντο και 6η θέση για την Δόξα, 8η ήττα στο πρωτάθλημα και τέταρτη συνεχόμενη για το ΑΠΟΕΛ. Στο Μακάρειο οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν ονειρεμένα με γκολ στο 8' (Ντε Βινσέντι) αλλά το τελικό σκορ έγραψε... 2-1.

Ο Σαντίκ ισοφάρισε στο 26' και στο 75' με πέναλτι (μετά από χρήση του on-field review) ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε στην ομάδα του ένα μεγάλο τρίποντο.

Κάκιστη εμφάνιση σε άλλο ένα ματς για την ομάδα του Μακάρθι, που έμεινε στο καλό ξεκίνημα και στην συνέχεια δεν μπορούσε να κάνει ούτε τα βασικά.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Μακάρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Β.Δημητρίου

-8' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ που ανοίγει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα! Έγινε εκτέλεση κόρνερ, ο Ζαχίντ γέμισε στο "δεύτερο" δοκάρι, ο Νούχιου γύρισε με κεφαλιά και ο Ντε Βινσέντι εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-10' Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Ανουάρ

-15' Πολύ ωραίος συνδυασμός ανάμεσα στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Μπεν Σαχάρ από από πλάγια αριστερά πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-20' Πρώτη φάση για την Δόξα. Ο Κίκας σέντραρε, ο Σαντίκ υπό πίεση έκανε την πισινή κεφαλιά, έξω η μπάλα

-22' Νέα κεφαλιά από το Μουκτάρη αυτή τη φορά μετά από μακρινή μπαλιά, άστοχη

-25' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Μπόλιεβιτς

-26' ΓΚΟΛ 1-1! Τρίτη κεφαλιά σε λίγα λεπτά από τους παίκτες της Δόξας και ισοφάριση. Ο Οικονομίδης γέμισε με χτύπημα φάουλ, ο Σαντίκ ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από κοντά νίκησε τον Σίλβα. Είχαν "προειδοποιήσει" δυο φορές οι γηπεδούχοι και στην τρίτη έφτασαν στην ουσία

-Μισή ώρα αγώνα. Η κατοχή στο 55%-45% υπέρ της Δόξας. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο για μερικά λεπτά μετά το γκολ αλλά εδώ και ώρα είναι εντελώς ακίνδυνο και δεν μπορεί να βγάλει επιθέσεις με αξιώσεις

-35' Σουτ του Εγγλέζου, πάνω απ' τα δοκάρια

-40 λεπτά. Αργός ο ρυθμός, χωρίς ευκαιρία μετά την ισοφάριση. Εντελώς βραχυκυκλωμένοι οι γαλαζοκίτρινοι που μέχρι στιγμής κάνουν άλλη μια εμφάνιση από εκείνες που συνήθισαν τον κόσμο τους φέτος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είναι εκείνη που έχει την κατοχή και ψάχνει το δεύτερο γκολ

-41' Σέντρα του Οικονομίδη με κόρνερ, ο Σαντίκ ελευθερώθηκε και πάλι, έκανε την κεφαλιά όμως ο Σίλβα μπλόκαρε εύκολα

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

-Ημίχρονο στο 1-1 με δυο γκολ από στατικές φάσεις

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Κάρτα στον Τζίλσον για φάουλ στον Ανουάρ

-48' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ γέμισε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Σαχάρ έκανε την κεφαλιά, έξω η μπάλα

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος, πολλές οι διακοπές για φάουλ

-56' Κάθετη μπαλιά από μακριά, λάθος από τον Ζόρζε, ο Σίλβα βγήκε εκτός περιοχής και απομάκρυνε

-65 λεπτά αγώνα. Καθόλου θέαμα, πολύ αργός ο ρυθμός. Παιχνίδι κέντρου

-69' Διπλή αλλαγή ο Μακάρθι με την ελπίδα ότι θα αλλάξει η εικόνα της ομάδας του. Εφραίμ, Κλωναρίδης μέσα - Σαχάρ, Γαβριήλ έξω

-70' Επικίνδυνη μπαλιά, όμως ο Εφραίμ εξ επαφής δεν μπορεί να πιάσει το πλασέ

-72' Έντονες διαμαρτυρίες από την Δόξα για πέναλτι σε χέρι του Σάντος μετά από σέντρα στην περιοχή και απομάκρυνση του Βραζιλιάνου. Δεν έκρινε πως υπάρχει παράβαση ο ρεφ

-73' Τώρα σταματά το παιχνίδι ο Βασίλης Δημητρίου μετά από συνομιλία με τον VAR αφού δεν βγήκε εκτός η μπάλα. Πάει στο μόνιτορ να το δει

-74' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο ρεφ μετά που είδε τα ριπλέι, δείχνει παράβαση

-75' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σαντίκ με πέναλτι βάζει μπροστά τους γηπεδούχους

-85' Ο Μπερν στη θέση του Γουίλερ. Ντεμπούτο για τον Ιρλανδό

-86' Ο Χριστοφή στη θέση του Εγγλέζου

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Απολύτως καμία φάση μετά το γκολ

-93' Αλλαγή στην αλλαγή. Ο Κατσαντώνης στη θέση του Κλωναρίδη ο οποίος δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Στο 69' είχε μπει στο ματς ο Βελγοέλληνας. Κατά την αποχώρησή του ο Κλωναρίδης κοίταζε προς τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ και μονολογούσε. Προφανώς πολύ δυσαρεστημένος από την κίνηση του Μακάρθι

-96' Ευκαιρία για την Δόξα στην αντεπίθεση, με τον Σίλβα να αποκρούει το πλασέ του Οικονομίδη

-Τέλος

Δόξα: Παρασκευά, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (86' Χριστοφή), Μπόλιεβιτς, Kίκας, Οικονομίδης, Τζίλσον, Λουίς Κάρλος, Μέσκα, Σαντίκ

-Στον πάγκο οι Κωνταντίνου, Ολιβέιρα, Μιχαήλ, Μιχαηλίδης, Φασουλιώτης, Καλό, Άδωνη

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ζόρζε, Γουίλερ (85' Μπερν), Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (69' Κλωναρίδης-93' Κατσαντώνης), Σαχάρ (69' Εφραίμ), Νούχιου