Ο Ενσούε το άρχισε, ο Γκάρνερ το τέλειωσε! (φώτος)

Με το δεξί το ΑΠΟΕΛ στην Β' φάση. Με γκολ των Ενσούε (41') και Γκάρνερ (64') κέρδισε τον Εθνικό με 2-0 και ανέβηκε στην κορυφή του Β' γκρουπ με 33 βαθμούς, ανοίγοντας την απόσταση από τις επικίνδυνες θέσεις. Πολύ σημαντική η συμβολή και του Ουζόχο, που στο 0-0 έπιασε πέναλτι.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν καλύτερη, κατά διαστήματα έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο βγάζοντας καλούς συνδυασμούς (χαρακτηριστικά τα δυο γκολ) και δίκαια έφτασε στο τρίποντο.

Ο Εθνικός πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε δύσκολα στο ΑΠΟΕΛ σε ένα διάστημα, έχασε το πέναλτι και πλήρωσε το γεγονός ότι δεν είχε ουσία στις ευκαιρίες του. Στο δεύτερο μέρος δεν έβγαλε αντίδραση και μοιραία δέχθηκε την ήττα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-3' Μακρινό σουτ του Κατσαντώνη, άστοχο

-5' Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για δυνατό μαρκάρισμα στον Ενσούε

-Δεκάλεπτο. Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του

-11' Κίτρινη στον Σάντος για τράβηγμα στον Ντόλεζαλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή, πλάγια αριστερά. Πολύ νωρίς από μια κάρτα για τις δυο ομάδες

-12' Πρώτη ευκαιρία. Ο Χουντόμπιακ σέντραρε με χτύπημα φάουλ, ο Ζάκπα πιο ψηλά από όλους κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα "έσκασε" στο έδαφος και ο Ουζόχο έβγαλε την απόκρουση

-15' Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Βινίσιους μετά από σέντρα του Ντε Βινσέντι με φάουλ, ο Μπογκατίνοφ ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε

-20' Σέντρα-σουτ του Ντε Βινσέντι από πλάγια αριστερά, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε ασταθώς και στην συνέχεια της φάσης ο Αργεντίνος σέντραρε, ο Βινίσιους έκανε το πλασέ και η μπάλα πήγε μόλις έξω

dsfhhdfsfhds

-22' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό σε μαρκάρισμα του Ζαμπάλα στον Μ.Ηλία. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ ότι δεν υπήρχε παράβαση

-23' Αναμονή, η φάση ελέγχεται από το VAR

-25' Ισχύει η απόφαση του διαιτητή, μετά την συνεννόηση με τον VAR

υσφδφυ

-25' Ο Χουντόμπιακ εκτελεί το πέναλτι και ο Ουζόχο αποκρούει!

-30' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ μετά από έντονες διαμαρτυρίες προς τον επόπτη τόσο νωρίτερα για το πέναλτι όσο και τώρα για "ανάποδη" υπόδειξη πλάγιου

-35 λεπτά, ο Εθνικός κρατά μπάλα εδώ και λίγη ώρα

-39' Σέντρα του Ζαμπάλα, ο Γκάρνερ πήγε για την εντυπωσιακή κεφαλιά... στον αέρα αλλά υπό πίεση δεν πρόλαβε να την πιάσει καλά

hrsdfh

-41' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετικός συνδυασμός με τον Ανουάρ να δίνει στον Κατσαντώνη, αυτός κάθετα στον Ζαχίντ ο οποίος από δεξιά "έκοψε" στον Ενσούε που από κοντά γύρισε και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ - Εδώ το βίντεο

-44' "Αγγίζει" το 2-0 το ΑΠΟΕΛ, με τον Κατσαντώνη εξ επαφής να μην μπορεί να νικήσει τον Μπογκατίνοφ που ήταν στη σωστή θέση

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-48' Σουτ του Μ.Ηλία από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Ουζόχο

-Δέκα λεπτά στην "επανάληψη" χωρίς ευκαιρία

-Μια ώρα αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ "πατά" καλύτερα, συνεχίζει να κρατά μπάλα όπως και στο πρώτο μέρος και προσπαθεί να τελειώσει το ματς με ένα δεύτερο γκολ

-60' Ο Κλωναρίδης στη θέση του Ντε Βινσέντι

-60' Διπλή αλλαγή ο Εθνικός. Χριστοφή στη θέση Κυπριανού και Κονέ στη θέση Παπαγεωργίου

-64' ΓΚΟΛ 2-0! Το ΑΠΟΕΛ παίζει καλύτερα και φτάνει και στο δεύτερο γκολ. Και αυτό μετά από ωραίο συνδυασμό... Ο Ενσούε ανέβηκε, έδωσε δεξιά στον Κλωναρίδη, αυτός με συρτή μπαλιά βρήκε τον Γκάρνερ και ο Άγγλος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα γαλαζοκίτρινα γκολ  - Εδώ το βίντεο

-69' Σέντρα του Ζαμπάλα, ο Γκάρνερ πήγε για το εντυπωσιακό ψαλιδάκι αλλά δεν τα κατάφερε

-72' Νέα διπλή αλλαγή ο Ηλίας Χαραλάμπους. Xαραλάμπους αντί Χουντόμπιακ, Κ.Ηλία αντί Ντόλεζαλ

-75' Ακόμα ένας ωραίος συνδυασμός το ΑΠΟΕΛ με τελικό αποδέκτη τον Ντονγκαλά που από το ύψος της περιοχής σούταρε έξω

-76' Νούχιου αντί Γκάρνερ, Σατσιάς αντί Κατσαντώνη

-78' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Ζάκπα

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο γκολ. Το ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να ελέγχει πλήρως και ουσιαστικά οι δυο ομάδες περιμένουν το τελικό σφύριγμα

-82' Επικίνδυνη πάσα του Κλωναρίδη από δεξιά, ο Μπογκαντίνοφ πέφτει και απομακρύνει

-82' Διαγώνιο σουτ του Ζαμπάλα, ο τερματοφύλακας του Εθνικού είναι έτοιμος

-88' Γουίλερ και Σαχάρ στις θέσεις Ντονγκαλά και Ζαχίντ