Ο Μερκής σκόραρε πρώτος, ο Γκακπέ στο τέλος το... μοίρασε (φώτος)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο. Γκολ, φάσεις, καλός ρυθμός, συγκινήσεις... και από ένας βαθμός για Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μερκή (54') , οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκακπέ (87').

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 5ο λεπτό! Ο Παπουλής με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Γκακπέ "φάτσα" με τον Μπέλετς, με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να βγαίνει νικητής στη μονομαχία

-9' Επικίνδυνο γύρισμα του Βιντιγκάλ από αριστερά, ο Γιούστε απομάκρυνε προς του Πάβλοβτις και ενώ ο Μολ ήταν "εξουδετερωμένος"

-10' Επικίνδυνο σουτ του Χάμπου λίγο έξω απ' την περιοχή, με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Μπέλετς

-Πέρασαν τα πρώτα 15 λεπτά. Καλός ο ρυθμός του ντέρμπι παρά τα πολλά φάουλ (8 μέχρι στιγμής)

-18' Σέντρα-σουτ του Παπουλή από πλάγια αριστερά, με γροθιά απομακρύνει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-19' Διαγώνιο σουτ από τον Βιντιγκάλ, από το ύψος της περιοχής. Στη σωστή θέση ο Μολ, μάζεψε χωρίς πρόβλημα

-22' Γυριστό σου του Μιχαΐλοβιτς εντός περιοχής, ξανά έτοιμος ο Μολ

-24' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πέδρο γέμισε και ο Παπουλής με ωραίο γυριστό έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

-Συμπληρώσαμε 25 λεπτά. Μπήκε πιο επιθετικά ο Απόλλωνας, ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ...

-26' Μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Σέντρα του Βιντιγκάλ από αριστερά, κεφαλιά του Πάβλοβιτς και πολύ δύσκολη απόκρουση του Μολ που έστειλε σε κόρνερ

-28' Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες, τρίτη και χάνει το παιχνίδι με τη Δόξα

-29' Κίτρινη και στον Μάρκοβιτς για φάουλ στον Τάμαρι

-31' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μιχαΐλοβιτς

-38' Kίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Παπουλή

-40' Χάλασε ο ρυθμός από το 30' και μετά. Πολλές οι διακοπές για φάουλ. Ο Απόλλωνας εξακολουθεί να έχει ελαφρώς περισσότερη κατοχή

-42' Φάση μετά από ώρα. Ο Απόλλωνας απειλεί με τον Παπουλή που μετά από εξαιρετική κάθετη του Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν πρόλαβε να πιάσει καλά την προβολή

-43' Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο Αγκίρε. Τα τηλεοπτικά ριπλέι δείχνουν πως ο Μερκής βρίσκει το πόδι του αντιπάλου και όχι τη μπάλα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Είχαν φάσεις και οι δυο ομάδες όμως ο Απόλλωνας ήταν πιο επικίνδυνος. Έπαιξε πιο επιθετικά, είχε ελαφρώς την κατοχή (53%) αλλά δεν βρήκε την ουσία

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-54' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Ο Βιντιγκάλ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από εξαιρετικό σημείο, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και ο Μερκης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά

-55' Ο Γιαννιώτας στη θέση του Περέιρα

-56' ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα του Ντολ μετά από πλασέ του Άλεφ

-57' Φάουλ του Βούρου στον Γιαννιώτα και κίτρινη

-60' Αρκετές αψιμαχίες τα τελευταία λεπτά ανάμεσα στους παίκτες, χωρίς να ξεφεύγουν τα πράγματα. Φυσιολογική η ένταση, ανάλογη του αγώνα...

-62' Διακοπή για λίγο αφού ο Μερκής χτύπησε σε διεκδίκηση με τον Ενσούε

-64' Επαναρχίζει ο αγώνας, εκτός αγωνιστικού χώρου ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ

-65' Επέστρεψε ο Μερκής που δεν έχει κάτι σοβαρό

-68' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Αγκίρε, τον σταματά ο Άλεφ με φάουλ λίγα μέτρα εκτός περιοχής. Κίτρινη στον Βραζιλιάνο

-69' Ο Γιαννιώτας εκτελεί απευθείας το φάουλ, έξω η μπάλα

-70' Δεύτερη αλλαγή απ' τον Σωφρόνη που ρισκάρει. Ο Ζελάγια στη θέση του Σάλαϊ. Πλέον με τετράδα πίσω ο Απόλλωνας και τον Ενσούε σέντερ-μπακ δίπλα απ' τον Γιούστε

-71' Πρώτη αλλαγή από τον Ντολ. Ο Μάτιτς στη θέση του Πάβλοβιτς. Αλλαγή φιλοσοφίας και από τον Γερμανό, ώστε να ενισχύσει μεσοαμυντικά την ομάδα του

-73' Διαρκώς μπροστά ο Απόλλωνας τα τελευταία λεπτά όμως δεν έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση

-74' Δυνατό σουτ του Γιαννιώτα από πολύ μακριά, λίγο πάνω απ' την εστία του Μπέλετς

-77' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Ζελάγια

-80' Ο Μπέζιακ στη θέση του Τάμαρι

-80' Ο Καρ στη θέση του Παπουλή

-Εξακολουθεί να έχει την κατοχή η Λεμεσιανή ομάδα. Ανέβηκε πολύ ψηλά και ψάχνει τους διαδρόμους όμως το ΑΠΟΕΛ έκλεισε καλά τους χώρους.

-82' Σουτ του Μάρκοβιτς από διαγώνια θέση, αποκρούει ο Μπέλετς

-84' Ο Ζελάγια σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά. Πολύ έξω η μπάλα

-84' Πέσιμο του Καρ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Βούρου, ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται να υπάρχει τράβηγμα αλλά δεν ξεκαθάρισαν πλήρως τη φάση

-86' Ο Εφραίμ στη θέση του Βιντιγκάλ

-87' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Απόλλωνας ισοφαρίζει με διαγώνιο σουτ του Γκακπέ από κοντά

-88' Πέσιμο του Γιαννιώτα στην περιοχή μετά από τράβηγμα του Ιωάννου. Σωστά ο διαιτητής δείχνει φάουλ εκτός περιοχής, η παράβαση άρχισε από έξω. Κίτρινη στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ

-Από το 70' και μετά ο Απόλλωνας έχει εγκατασταθεί στα καρέ του ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-90' Ο Αγκίρε γέμισε από δεξιά, ο Ζελάγια πήγε να κάνει την προβολή αλλά υπό πίεση έστειλε τη μπάλα έξω